Bahar Geldiğinde Ben Böyle Olurum.

Kış bitti, bahar bile bizi hızlıca terk edip yerini yaza bırakacak. Tıpkı doğanın kendine yenilemesi, yeni başlangıçların olması gibi ben de yazılarımı okuyucularla paylaşarak yeni bir başlangıç yapıyorum. O yüzden ilk yazımı en sevdiğim mevsim “BAHAR” üzerine yazmak istedim.

Cemreler düştükten sonra bile uzun bir süre Güneş’e hasret kalmıştık. Nisan ayını bitiriyoruz, yaza doğru ilerlerken havaların ani ısınmasıyla şimdi yazı yaşıyoruz sanki. Gölgede üşürken, güneşin altında tenimiz bronzlaşıyor.

Her mevsimin kendine has güzellikleri olsa da dediğim gibi ben en çok baharı severim. Belki baharda doğduğumdan, belki ılık ılık esen rüzgârla içimizi ısıtan güneşi sevdiğimden. Bu mevsimde gökyüzü daha mavi, daha bir parlak olur. Deniz kıyısında olanlar bilir, deniz bile gökyüzünün rengini alır. Üzerinde yakamozlarla kıpırdanır. Çok sıcak yaz günlerinin aksine göz alabildiğince netlik vardır gökyüzünde.

20160417_133117
Baharda İstanbul’dan Boğaz görüntüsü

Kuşların cıvıldamaya başlar, parklarda, bahçelerde çiçekler rengârenktir. Özellikle İstanbul’da Nisan ayı Lale mevsimi olduğu için her yere laleler ekilir ve o laleleri görmek için korulara insanlar akın akın gider.

20160410_115206
Emirgan Parkı’nın laleleri

Çocuklar heyecanlıdır, okuldan gelince, hemen parka inmek, koşmak için can atarlar. Tabii ki benim de içimdeki çocuk kıpır kıpır.

Bu mevsimde çocukluğum aklıma gelir. Evimizin çevresinde dut, erik, yenidünya gibi birçok meyve ağaçları vardı. Minik minik açar, mis gibi kokardı. Tabi giderek uzayan günlerde verdikleri meyveler için ağaçlara tırmanır, dalından yerdik. Ağacın altında piknik yapar, dut ağacı yapraklarıyla ipekböceklerimizi beslerdik. İpekböceğinin koza yapması, kelebeğin kozadan çıkması doğanın bir mucizesi gibiydi. Şimdi tüm bu güzellikleri bulabilmek apartman aralarında zor olsa da meyvelerini taze taze, çıtır çıtır yiyebiliyoruz. Çilek mevsimidir ya bahar, evimizi saran o  kokusuyla reçeller yapardı annem, kışa hazırlanırdı. Günler uzadıkça çocuklarla her daim planlar yapılması, bu planlara eşlerin, dostların katılması ise baharın getirdiği güzelliklerdendi.

Bahar geldiğinde tıpkı doğanın canlanması gibi mutsuzlukları, kırgınlıklara bir sünger çekip kapıları aralamak, tazelenmek lazım. Gerçekten çocuklarımız için, kendimiz için heyecan duymak, umut etmek gerekir. Kışın hastalık, kar kış derken çıkamadığımız dışarıda bizi bekleyen bir Güneş, bir bulut, bir de umut var.

Aşkı, sevgiyi de unutmayalım. Baharda kalpler bir başka atar, bir başka sever gözler. “Geldi bahar ayları, oynar gönül yayları.” cümlesi gelir aklıma.

En sevdiğim bahar şarkısını mırıldanırken, hepimizin kalbine aynı anda güneşlerin açması ve iyiliklerin gelmesi umuduyla, tadını çıkardığınız çok güzel bir bahar dilerim…

Sen bana müjde misin umut musun sevgili
Kim demiş geçti mevsim ufukta göründü kar
Bu kaçıncı bahar sakın sorma sevgili
Benim yorgun gönlümde aşkının telaşı var
Bu kaçıncı bahar sakın sorma sevgili
Benim olgun gönlümde aşkının telaşı var

Bahar geldiğinde mi ben böyle olurum
Yoksa böyle olduğumda mı gelir bahar
Ayrıca bunun seninle ne ilgisi var
Tabii ki ben böyle olduğum için bahar
Çünkü sana değdiğinden beri ellerim
Bütün kış dallarında tomurcuklar var

Sen bana vaat misin lütuf musun sevgili
Kim ne derse desin al beni sinene sar
Yaşanmış baharları unut gitsin sevgili
Benim gönül ülkemde bir tek senin aşkın var
Yaşanmış baharları unut gitsin sevgili
Benim yorgun gönlümde bir tek senin aşkın var

Comments

comments

Yazar Hakkında

Ebru Ünal

1978 Ankara doğumluyum.Babamın işi sebebiyle 3 yaşındayken çok sevdiğim,beni büyüten,olgunlaştıran çok güzel dostluklar edindiğim Adana’ya taşındık.Jeoloji Mühendisliğinden mezun olduktan sonra iş hayatıma başladım.Yönetim ve Organizasyon yüksek lisansı yaptım.Evliyim  10 yıl çeşitli firmalarda çalıştıktan sonra eşimin işi sebebiyle İstanbul’a geldim.Biri 8 ,diğeri 2 yaşında iki oğlum var.Onların gelişimi için çalışmaya ara verdim.Çocuklarımla ilgilenmek şu sıralar aldığım en büyük keyiflerden..Kitap okumayı,mutfakta yeni tatlar denemeyi seviyorum. İlkokul yıllarında şiirler yazardım.Son yıllarda kısa kısa yazı denemelerim oldu.Özellikle sevdiklerime..Ablamın desteğiyle yazılarıma tekrar başladım.Duygularımı,heyecanlarımı sizinle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.. Sevgiyle kalın..

Benzer yazılar

1 Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir