14 Kasım 2014, Dünya Diyabet Günü

Merhaba;

Bu gün 14 Kasım 2014, “Dünya Diyabet Günü”. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızlı bir tırmanış gösteriyor. Hatalı  yaşam tarzı seçimleri, obezite ve fazla kilo gibi risk faktörleri diyabetli hasta sayısını artırıyor. Türkiye’de yetişkin nüfusun üçte ikisinin aşırı kilolu veya obez olduğunu biliyor musunuz? Diyabet hastalığı sürekli ilaç kullanımını gerektiren bir hastalık olmasının yanısıra, erken ölüm, inme, böbrek hastalığı, körlük, kalp krizi, ampütasyon ve depresyon gibi çok ciddi komplikasyonları da beraberinde getiriyor.

Diabet
Foto: bulancak-dh.gov.tr

Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF), dünya genelinde 382 milyon yetişkinin diyabet hastası olduğunu tahmin ediyor. Türkiye’de 7 milyondan fazla diyabet hastasının olduğu düşünülüyor. Bunların yaklaşık %55’ine teşhis konulmuş durumda. Teşhis konulanların tedaviye başlama şansı var. Ancak ya habersiz olarak diyabetle yaşayanlar? Türkiye’de 3 milyondan fazla insanın farkında olmadan diyabet hastası olduğu düşünülürse, bu hastalar tedavi edilmedikleri durumda hastalığın komplikasyonlarıyla mücadele etmek durumunda kalıyorlar.

Diyabet hastalığı günümüzde nüfus artışıyla doğru orantılı olarak hızla artıyor. Türkiye’de 10 yetişkin bireyden 1’in de diyabet hastalığı bulunduğunu biliyor musuz?

Hareketsiz bir yaşam tarzı, sağlıksız ve düzensiz beslenme obeziteyi, obezite de en yaygın diyabet türü olan tip 2 diyabeti tetikliyor. Tip 2 diyabet en yaygın olarak orta yaşlı veya yaşlı kişilerde ortaya çıkmakla beraber, günümüzde aşırı kilolu çocukları, ergenleri ve genç yetişkinleri de giderek daha fazla etkiliyor. Tip 2 diyabetten korunmak için çeşitli stratejiler tavsiye edilmektedir. Bunlar arasında:

  • Fazla kilolu veya obez olmaktan kaçınma
  • Sağlıklı beslenme ve fiziksel olarak aktif olma
  • Sigarayı bırakma ve
  • Düzenli tıbbi kontrol yaptırma yer alıyor.

Diyabet hastalığı ile ilgili bilgi edinmek ve sağlık yaşam için bir adım atmak için Türkiye Diyabet Vakfı’nın (turkdiab.org) ya da Türk Diyabet Cemiyeti’nin (diabetcemiyeti.org) internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Sağlıklı günler,

Kaynaklar
(1) Türkiye’de ve bölge ülkelerinde diyabet sorunu, Uluslararası Diyabet Liderler Zirvesi, Türkiye 2013
(2) Satman, I, Omer B, Tutuncu Y, Kalaca S, Gedik S, Dinccag N, Karsidag K, Genc S, Telci A, Canbaz B, Turker F, Yilmaz T, Cakir B & Tuomilehto J (2013). Twelve-year trends in the prevalence and risk factors of diabetes and pre-diabetes in Turkish adults. Eur J Epidemiol 28:169-180

Comments

comments

Yazar Hakkında

Biricik Nuray

KURUCU ORTAK & EDİTÖR | Biricik Nuray, Anadolu Üniversitesi Okul Öncesi Eğitim Öğretmenliği Bölümünde okudu. Finans ve muhasebe alanında 15 yıl çalıştı. Profesyonel iş hayatı devam ederken 2011 yılında Biricik Dünyam Kadın Portalını kurdu. Halen portal da editörlük ve köşe yazarlığı yapmakta. Biricik Dünyam ve Pozitif Düşünceler’ in organize ettiği sosyal sorumluluk projelerini yönetti. Bu çalışmaları esnasında edindiği tecrübe ile ilgi duyduğu kişisel gelişim alanında seminerler ve sertifikasyon eğitimlerine katıldı. Halen duygu, düşünce ve şartlardan kaynaklanan nedenlerden ötürü bulundukları noktadan hareket edip yeni kararlarına ve hedeflerine ulaşmakta zorlanan danışanlarının yolculuğu için adım atmaları konusunda Pozitif Düşünce & Yaşam Koçluğu yapmakta.

Benzer yazılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir