20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü

20

Merhaba;

Çocuk Haklarına dair Sözleşme (ÇHS) Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 1989 yılında kabul edilmiştir. Sözleşme’nin benimsendiği gün olan 20 Kasım daha sonra Dünya Çocuk Hakları Günü olarak kabul edilmiştir. Türkiye bir sonraki yıl Eylül ayında Sözleşmeyi imzalayan 43. ülke olmuştur. Çocuk hakları ve bu haklara ulaşamayan çocuklar hakkında farkındalık yaratmak “20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü” nün amaçları arasındadır.

Çocuk Hakları Sözleşmesi, 18 yaş altındaki bireylerin yetişkinlerden daha farklı ve özel ihtiyaçlara sahip olmasından yola çıkılarak, çocuklar için ayrıca hazırlanan bir sözleşmedir. Sözleşme en fazla sayıda 193 ülke tarafından onaylanan insan hakları belgesi olma özelliğine sahiptir. 54 maddeden oluşan sözleşmede çocukların
mutlu, sağlıklı ve güvenli olabilmeleri için hangi haklara sahip oldukları yer almaktadır.

Sözleşme, cinsiyeti, dini, doğum yeri, ailesi veya toplumsal kökeni ne olursa olsun 18 yaşından küçük bütün kişiler için şu hakları öngörmektedir:

* Yaşama hakkı;
* Tam olarak gelişme hakkı;
* Zararlı etkilerden, istismar ve sömürüden korunma hakkı;
* Ailesel, kültürel ve toplumsal yaşama eksiksiz katılma hakkı.

UNESCO’nun verilerine göre okula gitmeyen 67 milyon çocuğun %57’sini kız çocukları oluşturmaktadır. (www.childinfo.org )

Bugün dünyada yaklaşık 215 milyon çocuk, çoğunluğu tam zamanlı olmak üzere, çalıştırılmakta ve çoğunun yeterli beslenme ve bakımı karşılanmamaktadır. Bu çocukların yarısından fazlası ise tehlikeli ortamlarda, kölelik, uyuşturucu kaçakçılığı, fuhuş ve silahlı çatışmalara katılım da dahil olmak üzere zorunlu çalışma, yasadışı faaliyetler gibi çocuk işçiliğinin en kötü biçimlerine maruz kalmaktadır. (www.ilo.org)

Son on yıldaki savaşlarda ölen çocuk sayısı yaklaşık 2 milyondur. (www.unicef.org)

Dünyada 300, 000 bin çocuğun asker olduğu tahmin edilmektedir. (bbc.org.uk)

DÜNYADA ÇOCUK İŞ GÜCÜ (2009-2013)

Resim1

TÜRKİYE’DE ÇOCUKLARIN DURUMU

Yoksulluk, çocukların ilk dönemlerde yaşama ve dengeli beslenme, hastalık ve enfeksiyonlardan korunma şansını azaltmaktadır. Engelliler, yeterince gelişemeyenler ve kronik hastalıklara yakalananlar daha çok yoksul kız ve erkek çocuklardır. Yeterince beslenememe ve ilk dönem uyarımlar alamama nedeniyle bu çocuklar tam potansiyellerini gerçekleştirememektedir.

Kaynak: Unicef – Türkiye’de Çocukların Durumu Raporu

Resim2

Türkiye Eğitim Sistemi İçindeki Ve Dışındaki Çocuklar

24

•Her yıl, öğretim yılı boyunca 20 günden fazla devamsız olan öğrencilerin oranı %40’ı aşmaktadır, ve öğrencilerin %8’i okulu terk etmektedir.

Net okullaşma oranları, belirli bir eğitim çağında olan nüfusun ne kadarının okula devam ettiğini gösterir.

2008-2009 yılları arasında İlköğretim çağındaki (yaş grubu 6-13 ) eğitim sistemi dışında kalan erkek çocuk sayısının: 90.432

Kız çocuk sayısının 129.420 olduğu belirtilmiştir.

Türkiye’de Çocukların Durumu…

Yaşamlarını yitiren bebek ve küçük çocuk sayısı beş yılda bir yapılan Demografi ve Sağlık Araştırmalarına göre (DHS) son yıllarda önemli ölçüde azalmıştır.

Bebek ölüm hızı (yaşamın ilk yılında meydana gelen ölümler) 2003 yılında 1000 canlı doğumda 29 iken 2008 yılında 17’ye düşmüştür. Bu arada beş yaşından küçükler ölüm hızı da 1000 canlı doğumda 37’den 24’e inmiştir.

Bebek ve çocuk ölüm hızlarındaki bu keskin düşüşe karşın ölümler Avrupa standartlarına göre hala çok yüksektir.

Kaynak: Unicef – Türkiye’de Çocukların Durumu Raporu

Türkiye’de Çocuk İşçiliği…

Ekonomik faaliyette çalışan 6-17 yaş grubundaki çocukların istihdam oranı %5,9’dur.

Çocukların istihdam oranı, 6-14 yaş grubunda %2,6, 15-17 yaş grubunda ise %15,6’dır.

Türkiye genelinde 6-17 yaş grubunda istihdam edilen çocukların %44,8’i kentsel, %55,2’si kırsal yerlerde yaşamakta olup, %68,8’i erkek ve %31,2’si ise kız çocuklarıdır.

Çalışan çocukların %49,8’i bir okula devam ederken, %50,2’si okula devam etmemektedir. Yaş grupları itibarıyla, 6-14 yaş grubundaki çalışan çocukların %81,8’i, 15-17 yaş grubundaki çalışan çocukların ise %34,3’ü bir okula devam etmektedir.

Okula devam eden 6-17 yaş grubundaki çocukların %3,2’si ekonomik işlerde ve %50,2’si ev işlerinde faaliyet gösterirken, %46,6’sı herhangi bir faaliyette bulunmamaktadır.

Kaynak: www.tuik.gov.tr
Kaynak: Bilim İlaç

Mutlu çocukların yaşadığı bir Türkiye ve Dünya için el ele verip çalışalım.

Sevgiler

Biricik

Comments

comments

Yazar Hakkında

Biricik Nuray

KURUCU ORTAK & EDİTÖR | Biricik Nuray, Anadolu Üniversitesi Okul Öncesi Eğitim Öğretmenliği Bölümünde okudu. Finans ve muhasebe alanında 15 yıl çalıştı. Profesyonel iş hayatı devam ederken 2011 yılında Biricik Dünyam Kadın Portalını kurdu. Halen portal da editörlük ve köşe yazarlığı yapmakta. Biricik Dünyam ve Pozitif Düşünceler’ in organize ettiği sosyal sorumluluk projelerini yönetti. Bu çalışmaları esnasında edindiği tecrübe ile ilgi duyduğu kişisel gelişim alanında seminerler ve sertifikasyon eğitimlerine katıldı. Halen duygu, düşünce ve şartlardan kaynaklanan nedenlerden ötürü bulundukları noktadan hareket edip yeni kararlarına ve hedeflerine ulaşmakta zorlanan danışanlarının yolculuğu için adım atmaları konusunda Pozitif Düşünce & Yaşam Koçluğu yapmakta.

Benzer yazılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir