25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

Merhaba;

Bugün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü. Bu günün temeli bundan onlarca yıl önceye, Marabel kardeşlerin yaşadığı vahşice hayatlarını kaybetme hikayesine dayanıyor.

Mirabell_Kardeşler

25 Kasım, Dominik Cumhuriyeti’nde,Salcedo’da Ojo de Agua adlı köyde doğmuş Trujillo diktatörlüğüne karşı mücadele eden Clandestina Hareketi’nin öncülerinden olan Patria, Minerva ve Maria Mirabel kardeşlerin katledildiği tarihtir. Mirabel kız kardeşlerin, diktatörlüğün askerleri tarafından, tecavüz edildikten sonra vahşi bir şekilde katledildikleri, utanç gününün ve insanlık ayıbının yıldönümüdür.

1960 yılının 25 Kasım’ında, Dominik Cumhuriyeti’nin kuzey bölgesinde, bir uçurumun dibinde üç kadının cesedi bulunur. Bunlar Mirabel kardeşlerdi. Ertesi sabah gazetelerde bu ölümlerin bir araba kazası sonucu meydana geldiğini anlatan bir haber çıkmıştır. Ama gerçek göründüğü gibi değildir.

Mirabel kız kardeşlerden birinin kod adının Kelebek olmasından da esinlenerek; o günden sonra bu üç kız kardeş, gerek Dominik’te gerek dünya da “Kelebekler” adıyla efsaneleştirilerek anılmaya başlarlar.
Önce 1981’de Dominik’te toplanan Latin Amerika Kadın kurultayında; 25 Kasım , “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Ve Uluslararası Dayanışma Günü” olarak kabul edilir. Daha sonra 1985 yılında, BM tarafından “25 Kasım, kadına yönelik şiddetin yok edilmesi için uluslararası mücadele” günü ilan edilir. 1981 den bu yana dünyanın dört bir köşesinden kadınlar, efsaneleşen bu üç kelebeği anıyorlar.

Toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, ayrımcılığa, ataerkil toplumsal şiddete, aile içi şiddete, savaşa, ırkçılığa ve milliyetçiliğe karşı; kadın dayanışmasını örüyor, seslerini yükseltiyorlar. Adeta kelebekçesine kanat çırparak uçmayı sürdürüyorlar.

Ülkemizde de kadına yönelik şiddetin oldukça yoğun şekilde gündeme geldiği bu günlerde toplumca kenetlenip nerede hata yapıldığını düşünmemiz ve bununla ilgili yüksek sesle konuşmamız gerektiği günlerden geçiyoruz. 1960 yılının Kasım ayından bu yana tam 54 Kasım ayı geçti ve halen kadına yönelik şiddetin önü alınamıyor.

Ülkemizde yapılan araştırmalara göre;

2013 yılının ilk 6 ayında 88 kadın cinayet sonucu öldürüldü, 7 kadın tecavüze uğradı, 155 kadın bir erkek tarafından yaralandı ve 91 kadın cinsel tacize uğradı. 26 bin kadının şiddete uğradığı için polise başvuruda bulunduğunu belirledi. 2013 yılında toplam 190 kadın cinayetinin işlendiğini kaydedildi.

Bu istatistikleri okuyunca düşünüyorum da bir parkta iki sevgili el ele göz göze otururken halkımız bunu gayrı ahlaki olarak değerlendirip, polisi arayıp, gençleri şikayet ederken, aynı parkta yürürken bir erkek bir kadına şiddet uygularken hiçbir tepki göstermemesi bir yana, polisi dahi aramaması ne kadar üzücü.

Aile içi şiddete uğradığını gördüğünüz ve emin olduğunuz yakınlarınız için lütfen 183 Aile İçi Şiddet Hattını arayınız. Aile içi şiddet hattını arayan kadınların %80’inin eşleri tarafından fiziksel şiddete uğradığını biliniyor. Geri kalan çağrıların aile içi şiddet, psikolojik, sözel, cinsel ve duygusal tacizleri kapsadığını biliyor muydunuz?

Kadına Yönelik Şiddete Hayır

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde farkındalığın artırılması için gerekli çalışmaların yapılması gerekiyor. Polis, jandarma, hukuk, sağlık, sosyal hizmetler gibi birçok alanda; kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, medya ve özel sektör gibi birçok tarafın, birleşerek kapsamlı ve uzun süreli ve kararlı mücadelesine büyük önem arz ediyor.

Bugün bu yazıyı sizlerle paylaşırken, bir kadın olarak böyle bir günün kadının adıyla anılması konusunda ki üzüntümün altını çizmek istiyorum. Gelecek nesillere bu konuyu anlatmaya ve farkındalık yaratacak günleri anmaya devam ederken, bu acı sorunun dünya çapında halledilip, daha pozitif, eşit, umutlu günlere ulaşmayı dilerim.

Kaynak : Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı
Mirabel Kardeşler : Anonim

Comments

comments

Yazar Hakkında

Biricik Nuray

KURUCU ORTAK & EDİTÖR | Biricik Nuray, Anadolu Üniversitesi Okul Öncesi Eğitim Öğretmenliği Bölümünde okudu. Finans ve muhasebe alanında 15 yıl çalıştı. Profesyonel iş hayatı devam ederken 2011 yılında Biricik Dünyam Kadın Portalını kurdu. Halen portal da editörlük ve köşe yazarlığı yapmakta. Biricik Dünyam ve Pozitif Düşünceler’ in organize ettiği sosyal sorumluluk projelerini yönetti. Bu çalışmaları esnasında edindiği tecrübe ile ilgi duyduğu kişisel gelişim alanında seminerler ve sertifikasyon eğitimlerine katıldı. Halen duygu, düşünce ve şartlardan kaynaklanan nedenlerden ötürü bulundukları noktadan hareket edip yeni kararlarına ve hedeflerine ulaşmakta zorlanan danışanlarının yolculuğu için adım atmaları konusunda Pozitif Düşünce & Yaşam Koçluğu yapmakta.

Benzer yazılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir