A’dan Z’ye Kına Gecesi Organizasyonu

Kına gecesi genellikle gelinin bütün arkadaşlarını toplayarak yaptığı minik bir eğlencedir aslında, ama günümüzde artık kına gecesi için bile türlü organizasyonlar yapılıyor.

Kına gecesi mekanına kız tarafı karar verir, ama kına techizatı kayınvalide tarafından alınır. Kına gecesi kararı alınınca kayınvalide koşar ve soluğu çarşıda alır. Kuru kına, kırmızı tüllerle süslenmiş kına tepsisi, kırmızı pullu yaldır yaldır bir kına eşarbı, gelinin tercihine göre geleneksel kına kıyafeti olan bindallı satın alır. (Bindallı yerine Hürrem Kıyafeti ya da tercihinize göre göbeği açık prenses Yasmin kıyafeti de olabilir ki Kayınvalidenizin bunu pek sıcak karşılayacağını sanmıyorum 😉 ) Kuruyemiş alışverişi yapar ve minik keselere bu yemişleri yerleştirir. Kına gecesinde önce kız tarafı mekandaki yerini alır, gelin hanım ve yandaşları (kuzenler+ arkadaşlar+ teyzeler+yengeler+halalar vs.) çoktan oynamaya başlamışlardır. Eee kolay mı? Kınanın en önemli aktivitesi deyim yerindeyse “göbek atmaktır” ve o gün herkes oraya bunu bilerek gelir. Erkek tarafı gelmeden sahne çoktan dolar. Sahnede hanım hanım oynayıp, edalı edalı süzülen bekar kızlar, bastı mı yerleri inleten, hayata olan isyanını o gün orada çıkarmak isteyen tecrübeli evliler ve tonton hanım teyzeler vardır.

kına
fotoğraf: ozlemsezgin.com

Erkek tarafı, kayınvalide + varsa görümce hatta görümceler topluluğunu oluşturan bayan kuzenler+ kayınvalidenin yakınları hep birlikte elleri kolları dolu şekilde mekana girerler. O anda kız tarafının önde gelenleri hemen erkek tarafını kapılarda karşılamalı, ellerindekileri almalı ve önceden hazırlanmış bir masaya bunları yerleştirmelidir. Bu an çok önemlidir, daha önceden organize olup ne yapılacağı kararlaştırılmalıdır. Aksi taktirde insancıklar kapıda birbirlerine bakıp, “lelelelelele nereye düştük biz!” diye zılgıt çekmeye başlayabilirler.

Erkek tarafını karşıladınız. En hanım halinizle hal hatır ettiniz e tabii sahne boş kaldı birden, haydiii tekrar topluyorsunuz ekürinizi ve yeniden oynamaya başlıyorsunuz. Bir sure sonra gelinin aile eşrafından bir teyzedir, efendime söyleyeyim tecrübeli tonton yengenizdir gelir, sizi hafiften çimdiklemek suretiyle kenara çeker.
-Yavrum saat geçiyor yakalım diyoz kınayı ha gülüm? N’apalım?

Ve böylece asıl kına merasimi başlar. Kuru kına kayınvalidenin getirdiği kına tepsisinin içinde yer alan derin tasa konur, yavaş yavaş içine katılan suyla birlikte macun haline getirilir. İçine ışıltı olsun diye minik bir kaç mum konur ve mumlar yanar haldeyken önden nazlı gelinimiz ardından bir grup bekar genç kızımız salondan içeri girer. Gelin kızımız ortaya konan bir sandalyeye oturur. Bu sırada üzerine bindallıyı giymiş kafasına da kırmızı eşarbını takmıştır. Genç kızlar ellerinde minik mumlar, tepsiyi elden ele gezdirerek bir yandan da kızımızın etrafında mehteran takımı gibi yavaş ama emin adımlarla dönerler. Emin adımlarla diyoruz çünkü kafalar bir boy havada olduğu için öndekinin saçını yakmak kaçınılmazdır. Bu sırada kız tarafının büyüklerinden biri gelir yine olaya el atar. Kınadan bir kaşık alır ve kızımızın eline koymayı dener. Ama genç kızımız dünden tembihlidir, zinhar elini açmaz. Yengemiz bir telaş çığırır “Gelin kız elini açmıyooooOOOOOO! Kayınvalide neredeeee?!?!” Bu gereksiz ciyaklama karşısında kayınvalide koşarak gelir ve bütçesine göre bir çeyrek, bir yarım ya da gönlünün genişliğine göre bir tam altın koyarak vazifesini (!) layıkıyla yerine getirir.

kina1
fotoğraf: bakimlikadin.net

Bu sırada fonda çalan müzik, anonim bir türkü olan “Yüksek yükseeeeek tepeelereee, ev kurmasııınlaaaar!” dır. Kişisel görüşüm kızlar kendileri bu türküyü söyleyince daha duygusal anlar oluyor ama şu Candan Erçetin’den düm tek tek şeklinde çalınıyor ya… Off! bu kadar mı itici olur… Türkü tamamen orjinalliğinden sapmış, tuhaf ritimlerle bütünüyle bunalım bir hal almış. Mekanlar da başka halini bulamadıkları için, kına getirilirken bunu yayınlıyorlar. Bu türküyle birlikte bir diğer kına türküsü de “Kınayı getir aney, parmağı batır aney, bu gece misafirim, koynunda yatır aney” dir. İşte o son iki cümleyi duyunca ağlamayan evlat zaten doğacağına taş doğsaydı… 🙂 Hem ağlarım, hem giderim der kınalı gelinimiz ve bu gözyaşları şelale anlardan sonra hiç bir şey olmamış gibi kalkılır ve hop hop oynamaya kalığı yerden devam edilir 🙂

İşte kısaca bir kına gecesi bu şekilde gerçekleşir. Kınaya gelinceye kadar onca ayrıntı onca kargaşanız var zaten ama en azından kınadan bir gece önce küçük bir kemik kadro oluşturarak kına organizasyonunuzun üstünden geçebilir, en azından kargaşaya mahal vermeden bu gecenin altından başarıyla kalkabilirsiniz.

Comments

comments

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir