Baharın, Bolluğun Ve Bereketin Müjdecisi Hıdırellez…

Merhaba;

Bugün 05 Mayıs 2015 Hıdırellez. Hıdrellez, bahara dair bayram gibi kutlanan bir ritüel. Bolluk ve bereket mevsiminin başlangıcını temsil ediyor. Hıdırellez Anadolu kültüründe yer aldığı kadar Mezopotamya, Doğu Akdeniz ve Yunan kültürlerinin ortak kutladıkları geleneklerden de biri.

Hıdırellez...

Ben çocukluğumdan beri Hıdırellez’in kutlandığını hatırlarım. Küçükken evimizin bahçesine komşularımızla iner, sohbet, muhabbet gül ağaçlarının dibine dileklerimizi asardık. Evimiz boğaza yakın bir semtte olduğu için gül ağaçlarının dibine gömülen dilekleri sabah denize atardık. Çok keyifli zamanlardı. Aslına bakarsanız ben içinde birlik beraberlik olan tüm etkinlikleri seviyorum sanırım. İmkanlar neye el veriyorsa bu güzel geleneklerini yerine getirmeye çalışırım. Bir kaç yıl önce lise yıllarından yakın arkadaşım ve annesi bizde kalırken birden o akşamın Hıdırellez olduğunu hatırladık. Ne yapalım, ne edelim derken aklımıza apartmanın kapısının önüne inip bir kaç mum yakıp üzerinden atladık ve sonra da dileklerimizi gerçekleşmesi için gül ağacının dibine bıraktık. Bugün bile bu güzel anıyı hala hatırlar güleriz. Bu arada sakın “Mumdan ate şmi olurmuş canım.” demeyin. İnanç her şeyin başı. Sevgili arkadaşım o akşam Hıdırellezde dilediği mutlu yuvayı kurdu. 🙂 İşin şakası bir yana önemli olan niyet, birlik, beraberlik ve birbirinin iyi dileklerine inanmak. Gerisi geliyor diye düşünüyorum.

HIDIRELLEZ 1

Hıdırellez de her kültürde farklı inanışlar ve uygulamalar olsa da bazı ritüeller benzerlik gösteriyor. Bunlardan bazıları;

5 Mayıs Hıdrellez günü, doğa ve insan sevgisinin önemi ön plandadır. Hızır ve İlyas AS., insanları, doğayı, iyiliği ve cömertliği seven, bereketin simgesi olan kişilerdir.

5 Mayıs akşamı evlenme çağına gelmiş kızlara bulaşık yıkattırılmaz.

Nişanlı çiftlerin aileleri 05 Mayıs günü; oğlan evi, kız evine süslenmiş bir koç yollar. Gönderilen kurban ertesi gün kesilerek iki aile tarafından hep birlikte yenir. Yemeğe gelen erkek evinin hanımlarına, kız evinin hanımlarına havlu veya yemeni gibi küçük hediyeler verirler.

Hıdrellez günü, erken kalkılır kapılar ve kızlar için hazırlanan çeyiz sandıkları açılır ki ev bereketlensin, ailenin bekar kızı da iyi bir evlilik yapsın.

5 Mayıs Günü imkanı olanlar sabah gün doğumunda bağ, bahçe ve kırlara giderler Hızır’ın ayak izlerine basarak bolluğa yürüyeceklerini düşüncesi ile.

Hıdrellez günü, hiçbir yeşil dalından koparılmaz.

5 Mayıs gecesi ateş yakılıp üzerinden atlanır.

5 Mayıs gecesi gül ağacının dibine para veya içi boş cüzdan bırakılır. Dilekler bir kağıda yazılır ve gül ağacının dallarına asılır.

6 Mayıs Sabah Ezanından önce dilekler toplanır ve denize atılır.

Hıdırellez 6 Mayıs günü ikindi zamanı bittiğine inanılır. Ancak eğlenceler geç vakitlere değin sürer.

“Hızır uğrasın!” dileği, bolluk ve bereketin gelmesi anlamında kullanılır.

Umarım, baharın gelişi vücutlarımıza dinçlik ve enerji, ruhumuza huzur getirsin. Hepimize “Hızır Uğrasın”

Sevgiler

Comments

comments

Yazar Hakkında

Biricik Nuray

KURUCU ORTAK & EDİTÖR | Biricik Nuray, Anadolu Üniversitesi Okul Öncesi Eğitim Öğretmenliği Bölümünde okudu. Finans ve muhasebe alanında 15 yıl çalıştı. Profesyonel iş hayatı devam ederken 2011 yılında Biricik Dünyam Kadın Portalını kurdu. Halen portal da editörlük ve köşe yazarlığı yapmakta. Biricik Dünyam ve Pozitif Düşünceler’ in organize ettiği sosyal sorumluluk projelerini yönetti. Bu çalışmaları esnasında edindiği tecrübe ile ilgi duyduğu kişisel gelişim alanında seminerler ve sertifikasyon eğitimlerine katıldı. Halen duygu, düşünce ve şartlardan kaynaklanan nedenlerden ötürü bulundukları noktadan hareket edip yeni kararlarına ve hedeflerine ulaşmakta zorlanan danışanlarının yolculuğu için adım atmaları konusunda Pozitif Düşünce & Yaşam Koçluğu yapmakta.

Benzer yazılar

1 Yorum

  1. Serpil Şengör
   Serpil Şengör

   Merhaba, dilekler hıdırellez gecesi yazılır, sabah erkenden deniz kıyısına gidilir, mümkünse konuşmadan dilekler tekrar edilerek suya bırakılır. saygılar

   Yanıt

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir