Balayı Sorunsalı

Evlilik hazırlıkları arasında balayını planlamak en kolay iş gibi görünse de aslında o da diğer adımlar gibi başlı başına bir hazırlık isteyen, hatta değerli tatil arkadaşınızın – müstakbel eşinizin- tanımadığınız bir yanını daha tanımanıza vesile olacak bir sorunsaldır.

Örneğin; daha önce birlikte tatil yapmadıysanız, onun nasıl bir tatil anlayışı olduğunu bilmiyorsunuz demektir. Acaba eşiniz nasıl bir tatili  tercih eder?

Foto: favim.com
Foto: favim.com
  • Sırtına çantasını takıp hiç bilemediği bir şehrin büyüsüne kendini bırakmayı mı? Sırt çantası derken siz yine kendinizden daha büyük iki valizle gideceksiniz tabii ki… Yani otelden çıkarken sırt çantanızı alırsınız anlamında bir tatil 😉
  • Kendine münhasır, pek bilinmeyen bir Afrika ülkesinde, bilinmeyen şehirleri keşfetmek mi? Afrika çöllerinde hala-hula bum-bumların arasına karışıp dans etmek, biraz yüz göz olunca koşarak uzaklaşmak gibi heyecanlar yaşamak gibi…
  • Yoksa bunların tam tersine Antalya’nın Belek’inde Kemeri’nde 5 yıldızlı tesislerden birine gidip sabah geç saatlerde uyanıp, öğlen uykusuna şezlongda, akşam üzeri uykusuna havuz başında ve gece uykusunu da balkonda devam edecek şekilde özellikle dinlenme, yemek yeme ve uyuma üzerine kurulu bir balayı mı hayali?

İlk iki seçenek size belki de daha cazip görünse de nacizhane tavsiyem -ki otel tatilini hiç sevmeyen biri olarak söylüyorum-  onca düğün hazırlığından, koşturmalardan, stresli günlerden, kalabalıktan, çençenden, dırdırdan sonra kendinizi bir otele kapatmanız ve dinlenmeniz. İnanın onca yorgun günden sonra değil bir şehri keşfetmek gezmeye bile enerjiniz kalmayacaktır. Yine de benim sözümü dinlemeyip illa oraya buraya gitmeye azmetmiş çiftler için seçtiğim balayı mekanlarına şöyle bir bakalım…

foto: favim.com
foto: favim.com

Kapadokya

Güzel Atlar şehri Kapadokya  kendinizi bambaşka bir yüzyılda, hatta yaşadığınız dünyanın dışında bir yerde hissedeceğiniz büyülü bir yer. Gündüz kendinizi fazla yormadan gezebileceğiniz akşam ise tamamen dokusu bozulmadan yapılmış mağara tipi otel odalarında konaklayacağınız, bambaşka bir dünya.

Venedik

Gerçek bir romantizm şehri. Daha şehre girer girmez büyüsüne kapılacağınız şehir. Gondollar… Maske satan dükkanlar… Romantik oteller… Hem dinlenebileceğiniz hem de eğlenebileceğiniz bir şehir. Bir kaç gün dinlenip daha sonra günü birlik Murano & Burano ada turlarına katılabilir cam sanatını ve yine adaların kendine özgü dokusunu görebilirsiniz.

Yunan Adaları

Çok fazla keşfedilecek yeri olmadığından, gündüz tadında geziler düzenleyip gece adaların büyülü romantizmini yaşamak harika bir tecrübe olabilir.

Maldivler, Seyşeller vs… vs…

Bembeyaz kum, masmavi deniz ve palmiye ağaçları… Birbirinden güzel tesisler, kalabalık olmayan sanki sadece size aitmiş gibi sakin sessiz plajlar. Uçaktan iner inmez boynunuza asılan çiçeklerden yapılmış kolye gösterisi ile tatiliniz başlar. Bambaşka bir dünyaya merhaba dersiniz. Bol dinlenmeli, yorgunluk atmalı günler sizin olur.

Düğüne daha vakit olsa bile şimdiden yavaş ama emin adımlarla balayı yerinizi ayarlamanızı tavsiye ederim. Ayrıca hazırlıkları son ana bırakmamak için şimdiden bavulunudaki eksiklerinizi düşünmenizi ve o gün gelinceye kadar bir araya toplamanızı tavsiye ederim. Düğün telaşından valiz hazırlamaya fırsat bulamayıp, Maldivlere gideceği halde şaşkınlıktan valizine kazak koyan bile tanıyorum 🙂 O nedenle siz siz olun son ana işinizi bırakmayın.

Güzel balayı tatilleri…

Comments

comments

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

1 Yorum

  1. Geri İzleme: Ulusa (!) Sesleniş 9-10 | Küçük Şirin Mutluluklar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir