Bebeğinizin Rahat Etmesi İçin Ufak İpuçları

Bebekler, doğduklarından itibaren her türlü rahatsızlıklarını ağlayarak ifade ederler. Fakat her rahatsızlıkları için aynı tepkiyi verdiklerinden, ne için, neden rahatsız olduklarını bulmak, sorunlarını anlamak, keşfetmek biz ebeveynlerin işidir. Ama, bunu öğrenmek de biraz zaman alır.

Bebeğin acıkması, altını kirletmesi, gazı ya da uykusu olması, bir bebeğin klasik dörtlüsüdür. Bunlardan bahsetmiyorum. Bir de diğer rahatsızlıkları var ki, “Her şeyi tamam, bu bebek neden ağlıyor?” dedirtir bize. Aslında ufak tefek şeylerdir belki, ama benim oğlum doğduğundan beri dikkat ettiklerim ve benim de rahatsız olduğum “Bir bebek nasıl rahatsız olmasın?” diye düşündüklerimdir. Bazılarını sizlerle paylaşmak istedim.

  • Bebeğim için aldığım veya hediye gelen tüm kıyafetlerin üzerine/içine dikilmiş tüm etiketler: Tüm etiketleri itina ile dikişi bozmadan dibinden kesiyorum. Böylece giydirdiğim kıyafetler bebeği gıdıklamaz veya kaşındırmaz.
  • Deterjan: Tüm kıyafetleri giydirmeden önce mutlaka ama mutlaka yıkıyorum. Cildine deterjan artıklarının değmesini istemediğim için (ki bu da hem bebeğin cildine zararlı, hem de alerji ile kaşıntı, tahriş veya egzama yapabilir) mutlaka doğal içerikli sıvı deterjan kullanıyorum.
  • Çorapların lastik kısımları: Bu lastikler bebeklerin bileklerini sıkar ve kaşındırır. Bu yüzden istediğiniz kadar bol veya büyük çorap alın, lastik kısmı sıkıntı olabilir. İlk günden itibaren her çorap giydirişimde lastik kısımlarını dışa doğru katlıyorum. Pantalonun altında görünmez ama zaten nasıl göründüğü de önemli değil, önemli olan bebeğimin rahat etmesidir.
  • Üst üste giyilmiş katlı ve buruş kıyafetler: Kıyafetlerini giydirirken, içte kalanların buruşuk katlı kalmamasına özen gösteriyorum. Hepsini güzelce düzeltiyorum. Çünkü katlı ve buruşuk kıyafetler beni bile çok rahatsız eder, hele de o buruşuk tomarın üstünde yatmak çok kötüdür! Özellikle yatırırken çok dikkat ediyorum buna ilk günden beri. Ayrıca yatağındaki çarşafının da buruşmamış ve topak topak olmamış olmasına da önemlidir.
  • Uyku tulumları: Bebeklerin çoğu, gece uyurken üstlerine bir şey örtülmesini sevmezler. Biz örtsek bile onlar uykularında çok sık döndükleri için kolayca açarlar. Bu yüzden hem çocuğun üşümemesi hem de rahat ve pratik olması açısından uyku tulumları giydirilir. 2,5 tog kalınlığında, sırtı ve bacakları örten ama kolları açıkta bırakan (böylece hava sirkülasyonunu sağlayan) uyku tulumlarından giydirilebilir. Çocuğu sıkmamalı ve rahat hareket ettirmelidir.
  • Kalın kıyafetler: Özellikle erkek bebeklerin vücut ısıları daha yüksek olduğu ve daha çabuk terledikleri için (doktorumuz bu şekilde uyarmıştı), oğluma çok kalın kıyafetler giydirmiyorum. Genelde pamuklu birkaç kat giydiriyorum. Böylece hem kirlendiğinde değiştirmek daha kolay oluyor, hem de ısı değişimlerinde ayarlamak daha rahat oluyor. Her zaman kalın yünlü kazaklar giydirmektense, bu şekilde katlı giydirmeyi tercih ediyorum. Ayrıca, pantolonunun altına da ne kadar soğuk olursa olsun yün külotlu çorap giydirmiyorum. Külotlu çoraplar hem kaşıntı yapar, hem egzamasını tetikler. Çok aşırı soğuksa ve biz dışarıda uzun süre kalacaksak, patikli tulumlar vardır hani pamuklu penye, onlardan giydirirdim küçücükken. Şimdi 1,5 yaşında, ona da gerek duymuyorum. Çünkü, çocuğa sıkıntı basıyor.

Kışın dışarıya çıkarken giydirdiğim montun içine ayrıca çok fazla kalın ceket, hırka, kazak gibi şeyler giydirmiyorum. Sırtını ve göğsünü sıkı tutması yeterli olacağından pamuklu penye bir yelek giydiriyorum. Böylece kollarını rahat hareket ettirebildiği için hem mutlu oluyor, hem de vücut ısısını daha kolay kontrol edebiliyor. Çünkü sandığımızın aksine, hareket edemeyecek kadar kalın ve sıkı giymişsek daha çok üşürüz. Mesela, ayakkabının içine 2-3 kat çorap giyince parmaklarımız hareket edemediğinden kan dolaşımı zayıflar ve daha çok üşürüz, o yüzden tek kat ama kışlık bir çorap giyilmesi yeterlidir. Bu, çocuklar ve bebekler için de geçerli. Çok kalın giydirmektense rahat giydirmeyi tercih edin. Onlar zaten bizden daha hareketli oldukları için daha çabuk ısınıyor, hatta terliyorlar. Hastalığı üşümek değil, bu terlemeler daha çok tetikliyor.

Bu tip ufak şeylere dikkat etmek bebeğimizin konforunu sağlayacağından, konuşamayan miniklerin belki de bir nebze olsun rahatlamalarını sağlayabilir. Belki sizlerin de böyle ufak ipuçlarınız vardır ve bizlerle paylaşmak istersiniz. Ne kadar çok anneden tecrübe, bebeklere o kadar rahatlık!

Okuyan tüm annelere faydalı olması açısından paylaşımlarınızı ve değerli deneyimlerinizi dört gözle bekliyorum.

Sevgiler…

Foto: www.e-bebek.com
Foto: www.e-bebek.com

Comments

comments

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir