Bebek Beresi

Merhaba,

Bugün size kendi yaptığım bir yemek tarifi yerine, hamarat babaannemin ördüğü bereyi anlatmak istiyorum. Yardım amaçlı örülen bir bebek beresi.  Yardım amaçlı olunca da paylaşmak daha doğru geldi bana. Hem örerek rahatlayan, hem de birilerine yararı olacak daha büyük istekle ören babaannemin el emeği, göz nuru…

İki renk ile örülen bu berenin renkleri de uyumlu oldu. Kolay bir desen, kısa sürede örülüp ortaya çıktı.

Yapılışı:

(Aşağıda örgünün modelini de şablon şeklinde gösterdim.)

 • Öncelikle orta kalınlıkta bir ip kullanılarak 4 numara şişle 70 ilmik atılır. (Yün ve şiş kalınlığına göre atılacak ilmek sayısı ve desenin görünümü değişmektedir.)
 • 4 cm olacak şekilde iki ters, iki düz olarak lastik kısmı örülür.

???????????????????????????????

 • 4 cm. örüldükten sonra, üç ilmekte bir bir ilmek arttırılır.
 • Diğer renk yün ile 2 sıra örülür.
 • Lastik için kullanılan renkteki yün ile 3 örüp bir boş ilmek alınarak sıra tamamlanır.
 • Dört sıra boyunca ilk başta boş alınan ilmek boş alınmaya devam edilir.
 • İkinci renk yünle tüm ilmekler örülür.
 • Kafes gibi durması için, bir sonraki desende boş alınan ilmekler bir sonrakinde kaydırılarak boş alınır. Bu arada, diğer örülmüş koyu renklerin tam ortasına gelecek şekilde denk gelmesine dikkat edilmelidir.

???????????????????????????????

 • Desen tekrarları yapılarak 18 cm örülür.
 • Lastik ile örülen yün ile üç ilmekte bir kapatılarak ilmek sayısı azaltılır.
 • 4 sıra kapayarak örüldükten sonra, son sırada iğne ile geçirilen yün ile boğum yapılır.
 • Boğum yapılan yerde bir delik kalacağı için, çirkin durmasın diye, oraya ponpon da örülebilir. Ama babaannem, bebeği rahatsız etmemesi için, ponponu tercih etmedi. Tığ ile, iki rengi de kullanarak bir minik çiçek yerleştirdi tepesine.

20150206_204813

Berenin Bitmiş Hali

20150206_204710

Şimdi bu bere bir bebeği soğuktan koruyacak.

Berenin Örgü Şablonu:

orgu

Comments

comments

Yazar Hakkında

Müge Sayar

MUTFAK BÖLÜMÜ YAZARI | Bir bahar günü olan 21 Nisan’da İstanbul’da doğmuşum. Ailenin ilk torunu olduğum için oldukça büyük bir heyecan ile beklenmişim. El üstünde tutularak büyütüldüm. Kardeşim doğunca biraz tahtım sarsılmış olsa da, yine de aile büyüklerim tahtımı o küçük afacana kaptırtmadı. Çok sevdiğim ama çekişmekten de vazgeçmediğim kardeşimle eğlenerek büyüdük. Resime ve sanata merakım beni lisede grafik okumaya yöneltti. Karakalem resim çizebilmeyi öğrenmek için kursa gittim. Oldukça yetenekli olmama rağmen üniversite ve iş hayatı dolayısıyla biraz ara verdim resim çalışmalarıma. Marmara Üniversitesi iki yıllık Basım ve Yayın Teknolojileri bölümünü bitirince Açık Öğretim Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü de okuyarak dört yıllık eğitimi tamamladım. Şimdi ise, özel bir sektörde grafiker olarak çalışıyorum. Çevremdeki olaylara karşı duyarlıyımdır, araştırmayı ve yardımlaşmayı severim. Ayrıca, inatçı, sessiz, soğukkanlı bir kişiliğe sahibim. Kitap okumak, tiyatro ve sinemaya gitmek, deniz kenarında yürüyüş yapmak beni rahatlatır ve mutlu eder. Yeni hobim yemek yapmak, ilk olarak pasta ve tatlılarla işe başladım, pastacılık kursuna yazıldım. Ortaya çıkardığım tatların beğenilerek yenilmesi çok mutluluk verici, bu özelliğimi annemden almışım. Beğenildikçe daha büyük zevk ile yiyecekleri yapıyorum ve kendimi bu alanda geliştirmeye çalışıyorum. Sevindirici bir diğer konu, bu hobim beni sizlerle buluşturdu. Öğrenme sürecimde benim gibi acemi olanlar için öğrendiğim tatlı ve pastaların tariflerini püf noktalarını ve zorluklarını belirterek sizlerle paylaşacağım.

Benzer yazılar

1 Yorum

 1. Geri İzleme: ÖRGÜNÜN EN SEVGİ DOLU HALİ | Tavsiye Melekleri

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir