Beklenmedik Bir Avrupa Turu Hikayesi – Brüksel

Belçika’nın başkenti Brüksel’e sabah beş civarlarında varmışız. Otobüsün ışıklarının yanması ve rehberin mikrofondaki sesiyle, gözlerimizi zorla aralayarak uyandık. Brüksel’in en güzel meydanı Grand Place’ı göreceğimizi ama isteyenlerin otobüste uyumaya devam edebileceğini söyledi. Buraya kadar gelmişken, gezmek yerine otobüste uyumayı kim ister ki? Arkadaşım Demet’le ben, üzerimize kalın bir şeyler alıp  rehberin arkasına takılarak ilk yürüyenlerden olduk. Brüksel sokaklarında sadece mesailerine yeni başlayan çöp kamyonlarındaki temizlik işçileri ve biz vardık. Hava aydınlanmaya yeni yeni başlamış ama gecenin ışıkları da hala yanıyorken nihayet bulduk meydanı.

Grand Place
Grand Place
20140707_045318
Grand Place

Grand Place, 977 yılında eski bataklık arazide bir kalenin yanında kurulan pazar yeriymiş. Zaten Brüksel, Flemenkçe bataklığa kurulan şehir demekmiş. 13. yüzyılda meydan, taş ve ahşap binalarla çevriliyken 15. yüzyıldan sonra pek çok gotik ve barok bina yapılarak günümüzdeki gösterişli görüntüsüne kavuşmuş. Meydanı görünce farklı mimari özellikleri hemen ayırt ediyorsunuz, çünkü her bir bina diğerinden farklı bir tarzda. UNESCO tarafından dünya tarihi mirası olarak kabul edilen, tarihi ve mimari açıdan önemli olan bu dikdörtgen şeklindeki meydan, birçok konser ve organizasyona ev sahipliği yapıyormuş.

20140707_045910
Grand Place

Bu meydanda  düzenlenen organizasyonlardan biri de;  iki yılda bir ağustos ayında  begonya çiçekleriyle düzenlenen  Çiçek Halı Festivali’ymiş.  Hatta, 2014 yılı Türklerin iş gücü olarak Belçika’ya gelişlerinin 50.yılı olduğu için, burada yaşayan yaklaşık 220.000 Türk’e jest olarak, Anadolu halı motifleri oluşturulmuş.

 halı

Gerçekten de meydanın çevresinde yürürken Türk işletmecilere ait, tanıdık markalara rastladık. Gerçi dükkanlar bu saatte kapalı olduğu için tatlarına bakamadık ama bize ait birşeyler görmek bile  güzeldi.

20140707_044535

Brüksel’in  gezilecek  başka yerleri de var ama gezi programına göre  buraya ayrılan zaman doldu.  Günün  devamında  Paris bizi bekliyor.

Haftaya  romantizmin başkentinde buluşmak üzere esen kalın…

Comments

comments

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir