Bir Kına Hediyesi: Oje Kız

Merhaba,

Bu yazımda sizlere kına gecelerinde konuklarınıza hediye edebileceğiniz sevimli bir hatıralık yapılmasını paylaşmak istiyorum. Bu modeli farklı renklerde yapıp bizzat kendi kınamda da dağıtmışlığım var. Bu çalışmanın en önemli hammaddesi oje olduğu için adı da “Oje Kız”.

Her zaman olduğu gibi önce,

Malzemeler:

DSC_0006

  • Oje
  • İki renk keçe (Saç ve yüz için ayrı)
  • Sıra payet
  • İstediğiniz renkte tül (Tuhafiyecilerde metrelik olarak satılıyor.)
  • Tülle uyumlu bir renkte dantel (Tuhafiyecilerden metrelik olarak, çeşitli desenlerde bulabilirsiniz.)
  • Dikmek için uygun renkte ip (Hayalet ip de kullanabilirsiniz.)
  • Nakış makası, iğne,
  • Desen çizmek için silinebilir tükenmez kalem
  • Yapıştırıcı (Ben Guterman kumaş yapıştırıcısı kullandım.)
  • Silikon ve silikon tabancası

Yapılışı:

Bu çalışma iki parçadan oluşuyor. Ben baş kısmını yaparak başladım ama siz isterseniz etekle de başlayabilirsiniz. Öncelikle yazının sonunda paylaştığım kalıbı kullanarak keçeye yüz yerine geçecek olan yuvarlağı çizip kesin.  Saç kısmını oluşturan keçe koyu renkli olacağı için deseni çizmek yerine iğneyle sabitlemeyi tercih ettim. Yine aynı şekilde kesip çıkardığınız saçın ön kısmının arkasına yapıştırıcı sürerek yüzü yapıştırın.  Saçın ön kısmı ve arka kısmını da sadece en üst ve yan kısımlarına az miktarda yapıştırıcı sürerek birleştirin.

20150326_214346
Başın Hazırlanması

Gözünü öncelikle çizin daha belirginleştirmek isterseniz siyah bir iplikle dikebilirsiniz.

20150328_105232
Üstte: Dantel ve tülün kesilmesi – Altta: Dantel ve tülün birleştirilmesi

Son rötuşunu yapmak için baş kısmını bir kenara ayırarak etek için 35*7 boyutlarında bir tül ve 35 cm boyutunda dantel kesin. Bu çalışma için vereceğim ölçüler benim ojeme uygun olan boyutlardı ama birçok oje için de uyumlu olacaktır. Kestiğiniz 35 cm’lik tül ve dantelden yukarıdaki fotoğrafta gösterdiğim gibi 5 cm’lik parçayı ayırın. Tül ve danteli üst üste koyarak tülü 1 cm kıvırın.

20150328_105423
Eteğin Hazırlanması

Sol üstteki fotoğraftaki gibi tül ve danteli büzerek iğneleyin. Tamamen göz kararı aralıklarla iğnelediğiniz tül ve danteli büzerek dikin. Sağ üstteki gibi bir hale geldiğinde eteğin iki ucunu birleştirmek için hazırsınız demektir.

20150328_105621
Eteğin Son Rötuşları

Kumaşın iki ucunu yukarıdaki gibi dikerek birleştirin. Ojenin üstüne geçirdiğiniz eteğin bel (yani üst) kısmına yapıştırıcı yardımıyla sıra payeti yapıştırın. Bu son dokunuşla oje kızın eteğini hazırlamış bulunuyoruz.

20150328_105746
Duvağın yapılması

Eteği yaparken ayırdığımız 5 cm’lik tül ve dantel parçasını bu sefer büzmeden düz bir şekilde, sağ üst fotoğraftaki gibi birleştirin. Birleştirip tek parça haline getirdiğimiz duvağı büzerek keçeden yaptığımız baş kısmına büzerek yapıştırın. Eteğe yaptığımız son dokunuş gibi duvak kısmında da yine yapıştırıcı marifetiyle sıra payeti bir taç gibi başın etrafını kaplayacak şekilde yapıştırın.

Her elinize aldığınızda, baş kısmının çıkmasını engellemek için iç kısmına sıcak silikon sıkarak başı ojenin fırça başına sabitleyebilirsiniz. İşte kına davetlerinde, bekarlığa veda gecelerinde ve belki de doğum günü partilerinde arkadaşlarınıza sevimli bir anı bırakacak oje kızlarınız hazır.

OjeKız

Yeni bir dokunuş, yeni bir üründe görüşmek üzere…

Hobiyle kalın 🙂

Oje_Kız_Kalıbı

Comments

comments

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir