Biz Kime, Nasıl Güveneceğiz?

Geçenlerde eşim bir banka ATM sinden para çekecek iken orada olan iki genç -aslında birbirini tanıyan ama tanımıyor numarası yapan- arasında şu konuşma geçiyordu. “Siz 200 TL çekin, bana verin, çünkü 200 TL yi başka türlü bozduramıyorum.” dedi elinde 200 TL lik banknot olan, öteki de “O kadar bankada param yok.” diye cevap verdi. Sonra eşime dönüp “Siz de varsa bozabilir misiniz?” diye sordular. Sahte olduğunu tahmin ettiğimiz parayı kandırabildiklerine verip bankadan çekilmiş parayı alıp gideceklerdi besbelli. Bir anlık dalgınlıkla, iyilik yapayım derken elimizdeki paradan olabilirdik.

Sonra düşündüm, son dönemlerde çeşitli dolandırıcılık olaylarıyla karşı karşıya kalıyoruz. Aklımıza gelmeyecek, bir anlık boşluğu kovalayan çeşitli kandırma denemeleriyle. Televizyonda, internette benzer hikayeleri okuyoruz. Polis tarafından uyarı mesajları alıyoruz. “Buna da inanılır mı?” desek de yakın çevremizde de aynı hataya düşmüş kişileri görünce daha da dikkatli olmamız gerektiğini düşünüyoruz. Ama yine de nasıl bir gaflete düşeceğimizi bilemiyoruz.

Olaylara baktığımızda hiçbirinde zorlama yok, Kişi isteyerek, bilerek parasını, bilgilerini o kişilere vermektedir.

Her ne kadar bilerek ve isteyerek olsa da, dolandırıcılık bir hileli davranıştır, ustaca davranışlarla, ustaca yalanlarla mağduru aldatmak, mağdurun denetleme iradesini ortadan kaldırmaktır.  Hileli davranışların hedefi aldatmadır. Bu yüzden SUÇ sayılır.

Dolandırıcılık tarihinde Sülün Osman adıyla nam salan Osman Ziya Sülün’ü hatırlayalım. İstanbulluları yıllarca kandırmış; kimine Galata Kulesi’’ni, kimine köprüyü satmış. Kiminden de şehir meydanındaki ‘saate bakma’ parası almış.

Bu suçlara örnek olarak yakın zamanda bizim ve yakın çevremdeki kişilerin yaşadığı bazı olaylar:

Telefon ile dolandırıcılık (Kaynak: www.lapressa.ca)
Telefon ile dolandırıcılık (Kaynak: www.lapressa.ca)

***”Karakoldan arıyorum” diyerek arayan kişiler aradığı kişinin telaşından yararlanarak para isteyip onu dolandırması

***”……. Sigorta’dan arıyorum. Yanlışlıkla sizin kartınızdan sigorta parası kesilmiş.” diyerek kredi kartının bilgilerini alarak karttaki tüm parayı zimmetlerine geçirmesi

***Cep telefonlarına gelen “Tebrikler, kazandınız.” mesajları. Özellikle “Kredi kartınıza yaptığınız düzenli ödemelerden dolayı kazandınız.” yazması. -Geçenlerde bana “Tek taş yüzük kazandınız.” diyerek mesajı bitirmişlerdi.- Bu tür mesajlar ile onları arayanları tuzağa düşürmektedirler.

***Kapıya gelip elektrik, kablolu tv veya doğal gaz gibi faturaların ödenmediğini belirterek “Borçlusunuz, borcunuzu ödeyin, yoksa ….. keseceğiz.” diyerek para toplanması

***+300 lü numaralardan gelen cevapsız aramalara yapılan dönüşlerle para istenmesi

***Özellikle yaşlı kimseleri hedef alacak şekilde sağlık taraması yapacaklarını belirterek paralarının alınması

***Sahte döviz ya da altın değiştirilmesi

Bizler bile bunlara kanabiliyoruz, çünkü o kadar gerçekçiler ki. Yaşlılarımızın, okuma-yazması olmayanların dolandırılmaması mucize gibi… Kendimizi koruyup etrafımızdakileri de olabilecek durumlara karşı uyarmalıyız.

Comments

comments

Yazar Hakkında

Serpil Şengör

YAŞAM BÖLÜMÜ YAZARI - EDİTÖR| Kahve Çekirdeği, Muhabbetin Kalbi| 1971 senesi tanıklık ederken tarihte bir çok olaya, sabah 9.05’de ben gelmişim dünyaya... Bir anda kalabalık Sayar ailesinin ferdi oluvermişim. Aileden gelen genlerin dışında Birsen ve Yaşar’ın verdiği terbiye ile kişiliğim şekillenmeye başlamış. Kaan’ımla evlenip Şengör ailesine katılınca, zeytin gözlü oğlum Atakan’ımı alınca kucağıma, yeni olaylar, yeni kişiler de girince hayatıma bugünkü Ayşe Serpil çıktı ortaya... Burcum Ikizler, bir de yükselenim Aslan olunca epey karmaşık yapım herkesi şaşırtır. En olmadık yerde dökülürken gözyaşlarım, bir anda heryeri çınlatır şen kahkahalarım. Yaşam felsefem, “her zaman gülümsemek, mutlu olmak ve sevdiklerimi de mutlu etmektir”. Bu yüzden, masa başı iş hayatım devam ederken gönüllü çalışmalarına katılırım. Bunlardan biri de sosyal sorumluluk projeleri olan “İmza:Kızın", "İmza:Karın", "İmza:Ben" kitaplarıdır. Verdiği heyecan ve mutluluğun yanı sıra yazdığım satırların bana nasıl yeni ufuklar açacağını hayal bile edememişim.

Benzer yazılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir