Bugün Dünya Koah Günü

Merhaba; Bugün dünya Koah Günü!

Her yıl Kasım ayının 3. Çarşambası Dünya KOAH Günü olarak kabul edilmektedir. KOAH’ın açılımı Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı’dır.

Koah GünüDünyada 200 milyonun üzerinde KOAH’lı bulunmaktadır. KOAH oluşumundaki en büyük ris faktörleri tütün kullanımıdır. ve 2020 yışında tüm solunum hastalıkları arasında en çok ölüme neden olan hastalık KOAH olacaktır. Türkiye’de 40 yaş üstü her 5 kişiden birinde KOAH vardır. Oysa 10 KOAH hastasından sadece biri doktora başvurmuş ve doğru tanı alabilmiştir. Toplumun KOAH konusunda yeterli bilgiye sahip olmaması, hastalığın erken tanısını ve etkin tedavisini güçleştirmektedir. Oysa basit ve ağrısız bir test olan “nefes ölçüm testi” ile kişinin KOAH olup olmadığı saptanabilmektedir.

Bu nedenle, 40 yaş üstü, sigara içmiş ya da içmemiş, içmeyi bırakmış çevresel ortam gereği tozlu ortamlarda bulunan kişilerde müzmin seyirli öksürük, balgam ve nefes darlığı yakınmalarından en az birinin bulunması hinde kişinin bir göğüs hastalıkları hekimi tarafından görülüp nefes ölçüm testi yapılması gerekmektedir.

KOAH’dan korunmanın en temel yolu sigarayı bırakmak ve pasif içici ortamlardan uzak kalmaktır.

O ZAMAN GEÇ OLMADAN KENDİMİZİ BU HASTALIĞA İTEN SİGARAYI BIRAKMAK İÇİN NE BEKLİYORUZ…

ÇOK GEÇ OLMADAN, O SEVDİKLERİNİZİ SİZSİZ BIRAKMADAN, SİZ ONU BIRAKIN…

Comments

comments

Yazar Hakkında

Biricik Nuray

KURUCU ORTAK & EDİTÖR | Biricik Nuray, Anadolu Üniversitesi Okul Öncesi Eğitim Öğretmenliği Bölümünde okudu. Finans ve muhasebe alanında 15 yıl çalıştı. Profesyonel iş hayatı devam ederken 2011 yılında Biricik Dünyam Kadın Portalını kurdu. Halen portal da editörlük ve köşe yazarlığı yapmakta. Biricik Dünyam ve Pozitif Düşünceler’ in organize ettiği sosyal sorumluluk projelerini yönetti. Bu çalışmaları esnasında edindiği tecrübe ile ilgi duyduğu kişisel gelişim alanında seminerler ve sertifikasyon eğitimlerine katıldı. Halen duygu, düşünce ve şartlardan kaynaklanan nedenlerden ötürü bulundukları noktadan hareket edip yeni kararlarına ve hedeflerine ulaşmakta zorlanan danışanlarının yolculuğu için adım atmaları konusunda Pozitif Düşünce & Yaşam Koçluğu yapmakta.

Benzer yazılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir