Çiçekli Boyunluk Yapımı

Sizlere bugün çok severek yaptığım ve çok kullanışlı olduğunu düşündüğüm boyunluğumun modelini paylaşmak istedim. Ben kış mevsiminde çok kalın yünden yapılan ürünler kullanamadığım için örgülerimi pamuk oranı yüksek merserizelerden yapıyorum. Çiçekli selanik boyunluğum da bu örgülerden biri.

Çiçekli Boyunluk
Çiçekli Boyunluk

Bu boyunluk gömleklerin, kazakların üzerinde çok şık duruyor. Çok kalın olmadığı için aksesuar yerine de kullanabiliyorum. Boyunluğumu tasarlarken üzerine tığdan güller yaptım ve en üstlerine de inci boncuklar yerleştirdim. Siz de bu örgüyü kendi zevkinize göre süsleyebilir, dilerseniz düğmeli olarak da kullanabilirsiniz. Bende aynı boyunluğun gece mavisi de var. Gece mavisi boyunluğu süslemek için kontrast renklerde düğmeler kullanmıştım. En kısa zamanda onu da fotoğraflayıp sizlerin beğenisine sunarım.

Malzemeler

Boyunluğumuzun teknik özellikleri ve açıklamasına gelince;

 • Örgü Tekniği: Selanik
 • İlmek Adedi: 30
 • İplik: Merserize
 • Renk: Kırık Beyaz, Fıstık Yeşili, Fuşya Pembe
 • Şiş: 4,5
 • Tığ: 2,5
 • Örgünün Uzunluğu: 42 cm

Yapılışı

SELANİK 1     SELANİK2

 1. Öncelikle 4,5 numara şişimize ilmeklerimizi atıyoruz.
 2. İlmeği alırken ipliğimiz her zaman kendimize doğru olmalıdır. Bir ilmek ters örülür, yeni ilmek örülmeden sağ şişe alınır ve üzerine ip sarılır. Sıra sonuna kadar bu işleme devam edilir.
 3. İlmeklerin tamamı sağ şişe geçtiğinde, ilk ilmeği örmek için yine ipliği kendimize yönelik tutup, ters örgü ile ilmek sağ şişe alınır.  Gelen ilmek çift olan üzerine ip atılmış ilmek bunu çift alıp tek ilmek olarak sağ şişe geçiriyoruz. Sonraki tek ilmeğin üzerine ilmek atıp örmeden sağ şişe geçiriyoruz. Bu işleme sürekli bu şekilde devam ediyoruz.
 4. İlk 5-6 sırada örneğinizin doğru olup olmadığını anlayamazsınız. 10. Sıradan sonra model kendini belli eder. Her iki sırada bir sıra çıkmış gibi olursunuz.
Çiçekli Boyunluk
Çiçekli Boyunluk
SELANİK 4
Çiçekli Boyunluk

 

Önemli Notlar

Selanik örgüde dikkat edilmesi gereken konular:.

 1. İlmek sayısı mutlaka çift olmalıdır.
 2. Selanik geniş yüzeyli bir örgüdür. Bu nedenle uygulayacağınız ilmek sayısı, tasarladığınız modelde kullanmış olduğumuz ilmek sayısından bir miktar daha az olmalıdır.
 3. Örgü sırasında bir set ilmeğinizi asla yarıda bırakmayın. Kaldığınız adımı unutabilir ya da ilmeği kaçırabilirsiniz. İlmeği kaçırdığınız zaman toplaması çok zor, yada ipinizin cinsine göre imkansız olabilir. Bu nedenle emeğinizin boşa gitmemesi için ilmeklerinizin tamamı her daim tek şişte kalacak şekilde bırakın.

Benim selanik örgü örerken dikkat ettiğim hususlar bunlar…

Örgü işleminiz bittiğinde ilmeklerinizi keserek çıkardıktan sonra boyunluğun her iki ucunu birleştirip gizli dikişle dikmelisiniz. Sonra tığ yardımı ile gülleri oluşturup ve istediğiniz gibi güllerle dekore edebilirsiniz.

Bu modelle ilgili sormak istediğiniz her konu için aşağıda yorum bırakmanız yeterli.

Sevgiler,

Comments

comments

Yazar Hakkında

Biricik Nuray

KURUCU ORTAK & EDİTÖR | Biricik Nuray, Anadolu Üniversitesi Okul Öncesi Eğitim Öğretmenliği Bölümünde okudu. Finans ve muhasebe alanında 15 yıl çalıştı. Profesyonel iş hayatı devam ederken 2011 yılında Biricik Dünyam Kadın Portalını kurdu. Halen portal da editörlük ve köşe yazarlığı yapmakta. Biricik Dünyam ve Pozitif Düşünceler’ in organize ettiği sosyal sorumluluk projelerini yönetti. Bu çalışmaları esnasında edindiği tecrübe ile ilgi duyduğu kişisel gelişim alanında seminerler ve sertifikasyon eğitimlerine katıldı. Halen duygu, düşünce ve şartlardan kaynaklanan nedenlerden ötürü bulundukları noktadan hareket edip yeni kararlarına ve hedeflerine ulaşmakta zorlanan danışanlarının yolculuğu için adım atmaları konusunda Pozitif Düşünce & Yaşam Koçluğu yapmakta.

Benzer yazılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir