Çocuk ve Başarı

başarı

TEOG sınavını geride bıraktık. Çok yakında gençlerimiz üniversite sınavına girecek. Sonrasında tercihlerini yapacaklar. İstenilen okulu kazanabilmek için girdikleri sınav stresini çocuklar kadar biz de yaşıyoruz. Çocuğumuzun doğal olarak çok başarılı olmasını istiyoruz. Peki başarı nedir diye düşünüyor muyuz? Bizim istediğimiz mi, yoksa çocuklarımızın istediği mi oluyor? Çocuğumuzun neler istediğinin farkında mıyız? Çocukların yaşamında başkalarının çocukları gibi benim de çocuğum üniversite kazansın mı diyoruz? ‘O başarıyor da sen niye başaramıyorsun’ diye kıyaslamalara mı giriyoruz? ‘Bir üniversiteyi kazansın, iyi bir işi olsun, para kazanacak bir mesleği olsun mu diyoruz? Ya da çocuğumuzun ‘benim yaşamım’ diyeceği, hedeflerini bilen, onları keşfetmek için yaşayan, coşkulu ve güçlü bir birey olmasını mı istiyoruz?

Küçüklüğünden itibaren ‘Üstünü giymeden dışarı çıkamazsın’, ’Yemeğini bitirmeden kalkamazsın’ ‘Dersine çalış’. Onların da kararları varken, belki de hep müdahil olarak onların kişiliğine köstek oluyoruz belki de. “Nasıl olsa annem babam var. Onlar benim iyiliğimi istiyorlar. Hayatımla ilgili kararları bu yüzden onlar alsınlar” düşüncesi yerleşiyor beyinlerine. Eğer böyleyse yönetilmeye alışan, kendi kararları olmayan, ‘ Hayatta benim yerim ne? ‘ diye sorgulamayan bir birey olabilir.

Biz ebeveynler bir düşünmeliyiz, gerçekten bizim için önemli olan ne? Başarı kimin başarısı? Bizim yapmak istemediklerimizi ya da yapamadıklarımızı çocuğumuzun başarmasını mı arzuluyoruz?

İşte bu soruların cevapları Doğan Cüceloğlu’nun ‘Başarıya Götüren Aile’ adlı kitabında çok güzel anlatılmış. Bazı aldığım notları sizinle paylaşmak istedim.

dogan cuceloglu

  • Çocuklarımızın belirli kurallar çerçevesinde kendi kararlarını vermelerini sağlamalıyız.
  • Çocuklarımızın kendi isteklerini keşfetmesi, yaşamının mimarı olması için ona yardım etmeliyiz. İlk olarak cancana iletişim çok önemli. Onları dinlemeli, ne yeteneklerinin olduğunu, neleri başarabileceklerini keşfetmeleri için onlara destek olmalıyız. Keşfettiklerini hedeflemeli, nasıl ulaşması gerektiğini planlamalı, yaptığı hataları sorgulamalı ve ders çıkarmalı. İşte bu çocuğumuzu başarıya ulaştıracak sihirli dokunuşlar.
  • Onların her zaman yanında olduğumuzu hissettirerek kendi tercihlerini yapmalarını sağlamalıyız.

Doğan Cüceloğlu’ nun bazı önerilerinden size bahsetmek istiyorum.

  • Çocuğunuzun hayatında ‘keşke’leri değil, ’iyi ki’leri çok olsun.
  • Çocuğunuz başkalarının hakkını yemeden üreten ve kazanan biri olsun. (Güçlü insan yaratıcı ve üretkendir.)
  • ‘Ben yapabilirim’ duygusu yüksek, girişken, sorumlu biri olsun.
  • İzin verin, çocuğunuz hayatını tribündeki seyirci olarak değil, sahada oyuncu olarak geçirsin.

Çocuklarımız her şeyimiz. Belki bizim zamanımızda yoktu deyip, sahip olamadıklarımıza çocuklarımızın sahip olmasını istiyoruz. Bunun için canla başla çalışıyoruz. Aslında tamamen iyi niyetle attığımız her adım, bazı temel noktaları bilmiyorsak, çocuğumuzun başarısını engelleyebilir. Kendine güvenen, hedeflerini bilen mutlu çocuklar yetiştirelim. Onlar bunu hak ediyorlar. Çünkü onlar bizim geleceğimiz. Hiçbir şey için geç değil. Bu kitaptan ben kendime birçok ders çıkardım. Sınav döneminde, yaşamında çocuklarına destek olmak isteyen tüm anne-babaların ’Başarıya Götüren Aile’yi okumasını tavsiye ederim.

Sevgiler

Comments

comments

Yazar Hakkında

Ebru Ünal

1978 Ankara doğumluyum.Babamın işi sebebiyle 3 yaşındayken çok sevdiğim,beni büyüten,olgunlaştıran çok güzel dostluklar edindiğim Adana’ya taşındık.Jeoloji Mühendisliğinden mezun olduktan sonra iş hayatıma başladım.Yönetim ve Organizasyon yüksek lisansı yaptım.Evliyim  10 yıl çeşitli firmalarda çalıştıktan sonra eşimin işi sebebiyle İstanbul’a geldim.Biri 8 ,diğeri 2 yaşında iki oğlum var.Onların gelişimi için çalışmaya ara verdim.Çocuklarımla ilgilenmek şu sıralar aldığım en büyük keyiflerden..Kitap okumayı,mutfakta yeni tatlar denemeyi seviyorum. İlkokul yıllarında şiirler yazardım.Son yıllarda kısa kısa yazı denemelerim oldu.Özellikle sevdiklerime..Ablamın desteğiyle yazılarıma tekrar başladım.Duygularımı,heyecanlarımı sizinle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.. Sevgiyle kalın..

Benzer yazılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir