Cocukların En Cok Sorduğu 50 Soru (3-8 Yaş)

Bana göre ebevynlerin mutlaka okuması gereken bir kitapla daha karşınızdayım: Cocukların En Cok Sorduğu 50 Soru 

cocuklarınencoksordugu50soru

Kitap içinde bulunan sorulara göre ikiye ayrılıyor;

  • 3-8 yaş arası çocuklar için
  • 8-12 yaş arası çocuklar için

Kitaplard, belirtilen bu yaşlar arasındaki çocukların ne gibi sorular soracağından, bu soruları neden sorduklarından ve sorulan bu sorulara nasıl cevaplar verilmesi gerektiğinden bahsediliyor. Doğru cevap verme teknikleri, yaşanılan somut olaylarla örneklendirilerek uygulanabilir hale getiriliyor.

Ben oğlumun yaş grubu olan 3-8 yaş arasındaki çocukların sorduğu soruların olduğu kitabı okudum. Aslında birebir karşılaştığım soruların çoğu yoktu bu kitapta. Bu durumu da Dr. Susan Bartell her çocuk, her aile, her ortam aynı olmadığı için, soruların da birebir aynı olmasının imkansız olduğunu söyleyerek açıklıyor. Bazı çocuklar daha iyi anladıkları için çoğu soruyu belki de sormayabiliyorlarmış, bazıları ise yaşlarından büyük sorular soruyorlarmış.

Aslında birçoğumuz, bunun böyle olduğunu biliyoruz. Tek bilmediğimiz, kimi zaman bütün gün karşı karşıya kaldığımız aynı soruya nasıl cevap vereceğimiz. Doğru şekilde cevap verdiğimiz takdirde, bir daha o soruyla karşılaşmayacağımızı öğreniyoruz bu kitapta.

 

Hangi Soruya Nasıl Cevap Vermeliyiz?

Bu sorunun tek bir cevabı yok maalesef. Ama cevap verirken dikkat etmemiz gereken şeyler var tabiki. Örneğin; çocuğunuzla bir yere gidiyorsunuz, bir yolculuk yapıyorsunuz ve bu yolculuktan canı çok sıkıldı. Size durmadan ne kadar kaldığını soruyor.

Sizin cevabınız ne olur bu soruya?

30 dakika sonra orada olacağız ???

Bu cevabı verirken çocuğunuzun yaşını göz önünde bulundurdunuz mu? Çocuğunuz saati biliyor mu? Eğer çocuğunuz saat kavramını bilmiyorsa, ona 30 dakikanın ne kadar bir zaman dilimine eşit olduğunu anlatmanız mümkün olmayacak. Dolayısıyla da aynı soruyu bütün yolculuk sırasında size tekrar tekrar soracak.

Ama derseniz ki; sevdiğin A şarkısı var ya, onu 5 defa dinlediğin zaman gideceğimiz yere varmış olacağız, çocuk bu cevabı kafasında şekillendirip bir yere koyabilir. 30 dakikanın ne kadar bir zaman dilimini kapsadığını anladıktan sonra, bu soruyu gideceğiniz yere kadar duymayacağınızdan emin olabilirsiniz. Bizzat denedim ve onayladım 🙂

Yukarıda bahsettiğim örneği kitaptan aldım. Bu ve benzeri birçok soru ve bu sorulara nasıl cevaplar vermeniz gerektiğine Cocukların En Cok Sorduğu 50 Soru isimli kitaptan ulaşabilirsiniz. Bir anne olarak tavsiye edebileceğim kitaplardan biri oldu kesinlikle.

Sevgiler

 

Comments

comments

Yazar Hakkında

Aylin Demir

ORTAK & EDİTÖR|Marka ve İçerik Danışmanı|Marmara Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi mezunu, evli, mutlu ve 1 çocuklu, mavi tutkunu, yazma aşığı, heyecanlı ve bir o kadar da melankolik bir yengeç kişisiyim. 16 yıllık eğitim ve 3 yıllık iş hayatı sonrası, evlilik sürecinde işten çıkarıldığımdan bu yana, istediğim işi bulamadığım için mecburi ev hanımlığı yapmaktayım. En büyük tutkum olan yazmak ve okumak adına bir şeyler yapmak için blog dünyasına giriş yaptım. Zaman zaman kendi blogumda yazmaya devam ediyorum. Bu güzel yolculuğa yeni insanlar tanımak, güzel anılar biriktirmek için çıktım. Sizler de bu yolda bana eşlik etmek istemez misiniz?

Benzer yazılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir