Çocuklarınız Ünlü Değil, Mutlu Olsun

Son zamanlarda bu akım durulmuş gibi gözükse de, geçmişte çocuk şarkıcılar ve oyuncular sanat camiasının reyting kaynağıydı hatırlarsanız. Hatta öyle ki, yarışmalar bile düzenlendi onlar için. Çocuk sanatçıların bazılarının ünü zaman içinde sabun köpüğü gibi söndü, bazılarıysa çok para kazandı, ama, sonuçta büyük bir çoğunluğu mutsuz oldu. Kişisel görüşüm, çocukların sanat dünyasında bu denli kullanılmasının doğru olmadığı yönünde. Bu durumun onların duygusal hayatları açısından zararlı olduğunu düşünüyorum. Çocuk sanatçılar arasında kimler vardı, bir hatırlayalım isterseniz. Yeşilçam’ın şaşalı dönemlerinden hatırladığımız en ünlü iki isimler, Ayşecik, Ömercik, Sezercik ve Yumurcak. Çocuk şarkıcılar arasında da Küçük Emrah, Küçük Ceylan, Küçük İbo, Azeri kızı Günel ve Küçük Onur ilk etapta akıllara gelenler.

Zeynep Değirmencioğlu

Ayşecik olarak ünlenen Zeynep Değirmencioğlu, Kemalettin Tuğcu’nun aynı isimli eserinin, sinemaya uyarlanması sonucu ünlü olan çocuk oyuncu. Bir çok filme imza atmış. Aslında oyunculuğa 2 yaşında başlamış. Yaklaşık 40 filmde oynayan Değirmencioğlu, tanışıp aşık olduğu Fenerbahçeli futbolcu Serkan Acar ile evlenince sinemaya veda etmiş.
aysecik

Zeynep Değirmencioğlu şimdi emlakçılıkla uğraşıyor ve 2 çocuğu var. Eşi Serkan Acar ile 2010 yılında boşanma atlatan oyuncu, 2013 yılında eşini kaybetti.
aysecikyasli

Ömer Dönmez

Ömercik olarak ünlenen oyuncu ise Zeynep Değirmencioğlu’nun kuzeni Ömer Dönmez. Ömercik ne yazık ki Ayşecik kadar şanslı olamamış. 1974 yılında kaza geçirerek gözünü kaybetmiş ve bu onun için çöküşü başlatmış.

omercik
Bir süre alkol tedavisi gördüğünü, dolandırıcılık suçundan hakim önüne çıktığını duymuştum yıllar önce. Şu an ise kuzeninin emlak ofisinde çalışmaktaymış.
omercikyasli

Sezer İnanoğlu

Sezercik olarak ünlenen Sezer İnanoğlu’nun başına ise kelimenin tam anlamı ile gelmeyen kalmadı. Sezer İnanoğlu film yapımcısı Berker İnanoğlu’nun oğlu. O da diğerleri gibi kameralarla çok küçük yaşlarda tanıştı.
sezercik1

1996 yılında evlendiği eşi Nil Pınar 8 ay sonra intihar ederek hayatına son verdi. Bir süre 2007 yılında, uyuşturucu bulundurmak ve silah kaçakçılığı suçlarından yakalandı ve hapis yattı. Cezaevinde yatarken yeniden evlendi. Bu sefer evliliği 6 yıl sürdü. Bir kızı oldu. 2013 yılında ikinci eşinden de ayrıldı. O dönem gazeteler boşanırken gerçekten büyük bir servet ödediğini haber yapmışlardı.
sezercik2

Mayıs 2014 tarihinde yeniden manşetlerdeydi. Bu sefer Ömerli’deki arsasında bulunan bir havuza düşen bir çocuğun hayatını kaybetmesi nedeniyle haber olmuştu 🙁

sezer-mehtap-inanoglu_640

İlker İnanoğlu

O dönemin bir diğer çocuk oyuncusu ise Filiz Akın ve Türker İnanoğlu’nun oğulları İlker İnanoğlu. O’nun da bir takma ismi var tabii: Yumurcak.

filizakntrkernanolu

ilker

İlker İnanoğlu halen oyunculuk yapmaya devam ediyor. Anne ve babası boşandıktan sonra, annesini uzun süre göremediği söyleniyor. Babası ise Gülşen Bubikoğlu ile evli. İlker İnanoğlu İsviçre’de eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek, Mazhar Alanson’un şimdiki eşi Biricik Suden ile evlendi. Evliliklerini devam ettiremediler ve İlker İnanoğlu Amerika’ya gitti. Orada ikinci evliliğini yaptı ve o evliliğinden bir oğlu var. Ardından eşinden boşanarak tekrar Türkiye’ye geldi ve Yeşim Salkım ile evlendi ancak bu evlilik de uzun sürmedi.

1970 yılında Antalya Film Festivalinde “En İyi Çocuk Oyuncu” ödülünü aldı. Arka Sokaklar isimli televizyon dizisinde 2006 dan 2014 ‘e kadar 9 sezon Komiser Engin rolünü oynadı.

ilkerarka

Bu sezon ise Hayat Yolunda isimli dizide oynuyor. Ediz Hun’un hastane sahibi ve başhekimi olarak oynadığı dizide gerçekten iyi oyuncular var.

hayat

Gelelim bir dönemin çocuk şarkıcılarına. Bunlardan Küçük Emrah, Küçük Ceylan, Küçük İbo, Azeri kızı Günel ve Küçük Onur ilk etapta akıllara gelenler.

Emrah

Emrah’ın hayatını bilmeyeniniz yoktur. Emlak zengini olduğu söylenir. Annesinin sözünden pek çıkmadığı, şöhretini kaybetmemek adına, evlilik dışı doğan çocuğunu uzun yıllar kabul etmediğini ve mahkeme kararıyla nüfusuna aldığını herkes bilir. Aynı zamanda oldukça da cimri olduğu anlatılır. Emrah’ın meşhur olduğu ilk dönemlerdeki lakabı ise “Acıların Çocuğu”…
emrah

Emrah 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. Ortaokul zamanın çıkardığı kasetle müzik dünyasına adım attı. Ardından çıkardığı Gülom isimli kaset ve Zavallılar filmiyle tanındı. Ardından gelen filmler ve kasetlerle büyük ün kazandı. 90’lı yıllarda albümlerinde kendi bestelerine de yer vermeye başladı ve satış rekorları kırmaya başladı. 50.000 kişiye stadyumda konser veren ilk Türk santçısı olarak 1994 yılında bir rekora daha imza attı.

emrah1

Ard arda bir çok ödül kazandı. Ödüllerini kişisel websitesinden görebilirsiniz. Halen de hem müzik hayatına hem de oyunculuğa devam etmekte.

Küçük Ceylan

Küçük Ceylan olarak tanına sanatçı ilk defa 9 yaşında iken Almanya’da girdiği bir şarkı yarışmasını kazandı. Bir yıl sonra Türkiye’ye dönerek ilk kasetini çıkardı. Ardından O da tıpkı Emrah gibi kasetler ve çevirdiği filmler ile şöhret basamaklarını tırmanmaya başladı. Bu zamana kadar 30 albüm ve 16 film yaptı.

ceylan1

Özel hayatında ise aradığı mutluluğu bir türlü bulamadı. 3 kere evlenip ayrılan Ceylan’ın iki çocuğu var. Bir çok estetik ameliyat geçirmiş ve sonuçların çok da başarılı olduğu söylenemez.

ceylan

Günel

Azeri kızı Günel, İbrahim Tatlıses’in elinden tutarak meşhur ettiği ünlülerden. Küçüklük zamanında çok sevilen Günel’in adı, son yıllarda hatırlarsanız Reza Zerrab ile olan ilişkisinin sonlanması ve Reza Zerrab’ın Ebru Gündeş’le evlenmesinden sonra yaşanan hoş olmayan olaylarla anıldı. Bir süredir sesi çıkmıyor.

günelibo

gunel

Küçük İbo

Bir diğer küçük şarkıcımızsa küçük İbo. 12 yaşında sahneye adım atan Küçük İbo’da İbrahim Tatlıses’in bulduğu yıldızlardan.

ibo

O da ondan önceki abileri ve ablaları gibi bir çok filmde oynadı, kasetler yaptı. Hatta bir ara abisi İbrahim Tatlıses’i örnek göstererek okula gitmeyeceğini bile açıkladı ama o dönemin devlet büyüklerinden Işılay Saygın Onu bu kararından vazgeçirdi. Yıllar geçip sesi ve fiziği değiştikçe popülerliğini kaybetmeye başladı. Üniversiteye gitti. Mezun olduktan sonra yine sahne denemesi oldu ama başarılı olamadı. Artık o mütavazi bir hayat sürüyor.

ibo1

Küçük Onur

Küçük İbo ile hemen hemen aynı dönemlerde sahneye çıkan bir de Küçük Onur vardı. Hatırlarsanız bir dönem İbrahim Tatlıses ile Mahsun Kırmızgül arasında soğuk savaş vardı. Küçük Onur’un elinden tutan Mahsun Kırmızıgül’dü. Küçük Onur da bir çok televizyon programına çıktı, kasetler, filmler yaptı. Hatta bir dizide oynadı. Ancak yıllar geçtikçe mafya babası Sedat Peker ile yan yana görülmeye başladı. Düzenlenen bir operasyonda gözaltına alındı. Şimdilerde ise ne yaptığını bilen, duyan yok. Umarım kendine düzgün bir hayat kurmuştur.

onur

Aslında bu liste uzar gider. Ancak sonuçta çok küçük yaşlarda sanat dünyasına girip, yetişkinliğinde gerçek anlamda mutluluğu yakalayabilmiş pek kimse yok. Bir çoğu küçük yaşta gelen şan ve şöhretin baş döndürücü cazibesine kapılmış. Ya bu yolda kaybolmuşlar, ya da insani duygularının bir kısmını yitirmişler. Bu olumsuz davranışlar için ben aslında onlara değil ailelerine kızıyorum. Sonuçta kazanılacak kaç lira çocuğumuzun kaybolan yıllarını geri getirebilir ki… Maddi kazançlar, akıllıca yatırımlar yapılmadığı sürece çabucak bitiyor, ya da haydan gelen huya gidiyor.

Bir anne olarak, çocuklarınızı şan-söhret getireceğine inanılan yarışmalara sokmamanızı öneriyorum. Önce çocukluklarını yaşasınlar, sonra okuyup adam olsunlar. Bu dönemde diploma bir işe yaramıyor ama olsun. Sonra ne yapmak isterlerse onu yapsınlar. Asıl mesleği doktorluk olup da şarkıcılıkla hayatını kazanan ünlülerimiz var. Böylelikle yaşamın getirdiklerini daha kolay sindirirler. Ya da oyuncu olmasını istiyorsanız, onu Güzel Sanatlar Fakültesine hazırlayın. Ne olursa olsun kurtlar sofrasında meze olmalarına izin vermeyin.

Dostçakalın,

Kaynaklar

İnternet Haber | İHA | İlker İnanoğlu Facebook sayfası | Vikipedi – İlker İnanoğlu | Emrah

Comments

comments

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir