Doğanın Bir Parçası Uzungöl

Ülkemizin güzelliklerini korumak, tüm değerlerini kucaklamak, bunlar hakkında bilgilendirmek, turizmin önemini vurgulamak için 15-22 Nisan haftası 39 yıldır Turizm Haftası olarak etkinliklerle kutlanmaktadır.

turizim copy

Ben de bu hafta dolayısıyla yaşadığım bölgedeki en güzel turistik mekanlardan birindeydim.

Trabzon’da yaşamaya başladıktan sonra daha önceden gittiğim doğal güzellikleri, dört mevsim her şekliyle gidip görmeye karar verdim. İlk durağım Uzungöl oldu. Bu sene içerisinde iki sefer gittiğim bu doğal güzelliği eşsiz olan yerdeydim son olarak geçen hafta ve bu küçük gezim harika geçti.

Uzungöl Trabzon’a 99 km ve Çaykara ilçesine 19 km uzaklıkta. Yamaçlardan düşen kayaların Haldizen deresinin önünü kapatmasıyla oluştuğu bilinir. Yöreye uygun olarak yapılmış ahşap evler bulunmaktadır. Renk renk boyanmış olan evler adeta yemyeşil doğaya kondurulmuş kuş yuvası gibi durur. Konaklama imkanı da olan bu bölgede ve bir çok yerli, yabancı turisti kendine çekmektedir.

Kaynak: www.patikaa.com
Kaynak: www.patikaa.com

Uzungöl’ün şu anda takdir edeceğim özelliği her gittiğimde yeniliklerle karşılaşıyor olmam. Biliyorsunuz normalde ülkemizde tarihi ve turistik yerlere pek önem verilmiyor ancak burası için aynı şey geçerli değil, korunmaya çalışılıyor. Çünkü Uzungöl Doğal Sit Alanı, Özel Koruma Çevresi ve Tabiat Parkı gibi koruma statülerine sahip.

2015-03-16_00.24.41

Merkezden bindiğim otobüsle öncelikle Çaykara’ya gittim, bir süre mola verdikten sonra Uzungöl için yola koyuldum. Uzungöl’e geldiğimde benim şansıma hava çok güzeldi ve sezon da açıldığı için bisiklete binip dolaşma fırsatı buldum. Bisiklet sürmek için yollar çok güzel yapılmış, yeni düzenlenmiş piknik alanları, parklar mevcut. Uzungöl’e ziyaret sırasında yamaç paraşütü ve rüzgar sörfü deneyimi bile yaşanabiliyor, doğa yürüyüşleri de yapılabiliyor.

2015-03-16_12.47.47

Gezerken tabii ki acıkacaksınız, göl etrafındaki lokantalarda yemek yeme şansınız var. Şunları mutlaka yemelisiniz; tereyağlı alabalık, mıhlama, kuymak ve çoban kavurma. Zaten bu saydıklarımı Karadeniz’den yemeden gitmemeniz gereken, yedikçe yediren yiyecekler olduğu için özellikle tavsiye ediyorum.

11084448_891400697584557_602796938_n

Gezip göreceğiniz yerler bitmesin. Hep gezgin kalmanız dileğiyle. 🙂

Comments

comments

Yazar Hakkında

Zeynep Kılıç

KİTAP BÖLÜMÜ YAZARI | Büyüyünce en sevdiğim ay olarak da ilan ettiğim Nisan ayının 27'sinde İstanbul'da doğdum. 27 rakamı benim için çok değerli, çünkü kardeşim de Eylül’ün 27 sinde doğdu. Yaz başlangıcını Nisan ayıyla birlikte ben yaparım, kardeşim de kış başlangıcını Eylül ayında yapar. Ailemin yönlendirmesiyle lisede “Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü”nü okudum. Çocukları sevdiğimi ve bu mesleği iyi yapabileceğimi okurken anladım. Aslında çocuklardan öğrenilmesi gereken o kadar çok şey varmış ki işin içine girince fark ettim. "Çocukları sevmek yaşamı sevmektir." felsefesiyle lisans eğitimime bu alanda devam ettim. Hacettepe Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği'ni bitirdim ve ilk yılımda atandım. Şimdi Trabzon'da bir köy okulunda öğretmenlik yapıyorum. Bana yıllar önce sorsalar “İstanbul'dan hiç ayrılmam, ayrılamam.” derdim. İnsan sevdiği şeylerle sınanıyormuş. Üniversitede Ankara'daydım, şimdi görevimi Trabzon'da yapıyorum. “Nereden nereye?” diyorum ve sıradaki şehir hangisi olacak diye düşünüyorum. Kitap okumayı, alıntılar yapmayı ve kitap hakkında incelemede bulunmayı seviyorum. Kültürel aktiviteleri takip ediyorum. Mesleğim gereği çocuklar hakkında edinilmesi gereken bilgileri araştırıyorum. Araştırdıklarımı, okuduklarımı da sizlerle paylaşmak istiyorum. En sevdiğim renk rengarenk. Rengarenk haberlerle buluşalım.

Benzer yazılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir