Dondurmalı İrmik Helvası

Tutulan dilekler gerçekleştiği zaman, kandillerde de, ama en acısı ölüm olduğunda, ilk gün, 40’ı, 52’si, senesi derken tencereye irmik helvası konup kavrulur. Bütün evi kaplayan kokusu, şerbetinin dökülmesiyle büyülü bir kokuya dönüşür. Sanki neşeye neşe katar, acıyı hafifletir.

Yapılan irmik helvası konu komşuya dağıtılır ki, sevinç de, acı da paylaşılsın…

Çoğumuzun severek yediği bu tatlının yapımı tıpkı pirinç pilavı gibi çok risklidir. Suyu doğru ölçüde olmazsa ya lapa gibi olur ya da irmik kıtır kıtır ağıza gelir.

Kaymaklı dondurmayla sonbahara girdiğimiz bu sıcak günlerde çok yakıştı.İrmik helvasının sahip olduğu lezzete, kaymaklı dondurmanın muhteşemliği de eklenince oluşan tat harika… Bende sıvadım kolları, hem de sade değil de dondurmalı yapayım istedim.

074

Malzemeler:

 • 3 su bardağı İrmik
 • 250 gr. Tereyağı
 • 2 su bardağı Toz şeker
 • 1,5 su bardağı Su
 • 3 su bardağı Süt
 • 500 gr. kaymaklı dondurma ( Dondurmanızı alırken üzerini dikkatli okuyun.)

Ben tarifteki ölçülerin yarısını kullandım. Küçük kaselerle 12 tane hazırladım.

Yapılışı:

Untitled-1

 1. Tereyağını bir tencerede eritin.
 2. Yağ tamamen eridikten sonra irmiği ekleyin ve ağır ateşte kavurmaya başlayın.
 3. İrmik renk alıncaya kadar kavurma işlemine devam edin. Şerbet döküldüğünde daha koyu bir renk alacağını unutmayın.
 4. Ayrı bir tencerede su, süt ve şekeri kaynatın.
 5. Kaynadıktan sonra kavurduğunuz irmiğin içerisine sıcak şerbetinizi yavaş dökün ve topaklanmamasına özen göstererek karıştırıp, kapağını kapatın.
 6. 5-10 dakika bu şekilde suyunu çekene kadar pişirin, ateşten alın ve demlendirin.
 7. Ters çevirdiğimizde helvanın rahat çıkabilmesi için çukur bir kaseyi ilk önce ıslatın.
 8. Kaseye irmik helvasını ortası çukur kalacak şekilde bastırarak doldurun.
 9. Çukur kalan yeri dondurmayla doldurun üzerini helvayla kapatın ve servis tabağına ters çevirin.
 10. Dilerseniz üzerine tarçın ya da toz antep fıstığı serpebilirsiniz ya da üzerine dövülmüş ceviz koyabilirsiniz.

Not: Bu tarifte tereyağı içinde irmik kavruluyor. Ama irmik önceden ağır ateşte ayrı olarak kavrulup bir arada kaynatılmış su, süt, tereyağı ve toz şekerli karışım irmik üzerine de dökülebilir.

Hep sevinçli zamanlarınızda yemeniz dileğiyle afiyet olsun.

Comments

comments

Yazar Hakkında

Müge Sayar

MUTFAK BÖLÜMÜ YAZARI | Bir bahar günü olan 21 Nisan’da İstanbul’da doğmuşum. Ailenin ilk torunu olduğum için oldukça büyük bir heyecan ile beklenmişim. El üstünde tutularak büyütüldüm. Kardeşim doğunca biraz tahtım sarsılmış olsa da, yine de aile büyüklerim tahtımı o küçük afacana kaptırtmadı. Çok sevdiğim ama çekişmekten de vazgeçmediğim kardeşimle eğlenerek büyüdük. Resime ve sanata merakım beni lisede grafik okumaya yöneltti. Karakalem resim çizebilmeyi öğrenmek için kursa gittim. Oldukça yetenekli olmama rağmen üniversite ve iş hayatı dolayısıyla biraz ara verdim resim çalışmalarıma. Marmara Üniversitesi iki yıllık Basım ve Yayın Teknolojileri bölümünü bitirince Açık Öğretim Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü de okuyarak dört yıllık eğitimi tamamladım. Şimdi ise, özel bir sektörde grafiker olarak çalışıyorum. Çevremdeki olaylara karşı duyarlıyımdır, araştırmayı ve yardımlaşmayı severim. Ayrıca, inatçı, sessiz, soğukkanlı bir kişiliğe sahibim. Kitap okumak, tiyatro ve sinemaya gitmek, deniz kenarında yürüyüş yapmak beni rahatlatır ve mutlu eder. Yeni hobim yemek yapmak, ilk olarak pasta ve tatlılarla işe başladım, pastacılık kursuna yazıldım. Ortaya çıkardığım tatların beğenilerek yenilmesi çok mutluluk verici, bu özelliğimi annemden almışım. Beğenildikçe daha büyük zevk ile yiyecekleri yapıyorum ve kendimi bu alanda geliştirmeye çalışıyorum. Sevindirici bir diğer konu, bu hobim beni sizlerle buluşturdu. Öğrenme sürecimde benim gibi acemi olanlar için öğrendiğim tatlı ve pastaların tariflerini püf noktalarını ve zorluklarını belirterek sizlerle paylaşacağım.

Benzer yazılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir