EV YAPIMI “YOĞURT”

1395156_10202137657270580_347995184_n[1]

Merhaba;

Yoğurt ihtiyacımızı genellikle marketlerden karşılıyoruz modern hayatın getirisi mi demeliyiz buna yoksa götürüsü mü bilemiyorum. Yoğurt mayalamak kulağa zor gelse de aslında çok basit olan bir işlemdir.
Bu basit işlemle sağlığı evinizde kendi ellerinizle sevdiklerinizle paylaşmanın mutluluğu paha biçilemez.

Öncelikle yoğurdun faydalarına kısaca değinmek istiyorum.   

* Yoğurt, vücutta kendi kendine sindirilen tek gıdadır.
* Sindirim sistemimiz Stres, alkol, kolalı ve karbonatlı içeceklerle zarar görür. Yoğurt koruyucu özelliği ile bu zararları minimuma indirir.
* Yoğurt, doğal yapısı ile nefes kokusunu giderir ve diş taşını önler.
* Bazı bünyeler yapısı gereği sütteki laktozu sindiremez ve bu yüzden süt tüketemezler. Sütte bulunan laktoz, yoğurtta laktik aside dönüştüğünden, süt içemeyen kişiler gerekli besinleri yoğurttan sağlayabilir.
* Kolesterol emilimini azaltır, probiyotik aktiviteye sahiptir. Tüberküloz hastalığına karşı doğal bir antibiyotik etkisi gösterir.
* Kanserden, mide ve bağırsak hastalıklarından, mide, kolon ve ince bağırsak kanserlerine kadar birçok hastalığa karşı koruyucudur.
* Güzellik için de çok önemli bir besin kaynağı olan yoğurt cilde parlaklık kazandırır.
* Yüzde 61 oranında yağ yakıcı özelliği nedeniyle çabuk kilo vermek ve özellikle karın bölgesindeki fazla kilolardan kurtulmak isteyenler için de ideal bir besindir.
Bu kadar yararlı bir besin olan yoğurdun gelin malzemelerine ve yapımına göz atalım.

Malzemeler

* 1 litre günlük süt (Ben günlük sağılmış süt kullanıyorum)
* 1,5 yemek kaşığı yoğurt

Hazırlanışı

* Öncelikle Sütü kaynatmaya elverişli bir tencereye alın. Tercihen porselen veya çelik. Kaynatma esnasında ara ara sütü karıştırarak havalandırın. Yeterince kaynadığından emin olduğunuzda ocağın altını kapayın birkaç dakika buharının gitmesini bekleyin ve tercihen sütü sırlı toprak veya porselen kaba yoksa cam bir kaba boşaltın.
* Ilınmaya bıraktığınız sütün sıcaklığını aralıklarla kontrol edin. Digital Problu Gıda Termometresi ile sütün derecesini olanlar için 42-43 dereceye kadar soğuduğunda, Digital gıda termometresi olmayanlar ise süte parmağınızı sokup 8’e kadar sayın. Parmağınız sütün ısısını tolere edebiliyorsa mayalama için uygun sıcaklık demektir.
* Bir kasede içine 1,5 kaşık yoğurdunuzu koyun ve çırpıcı ile pürüzsüz hale gelinceye kadar karıştırın. İçine Mayalanacak yoğurttan birkaç kaşık süt ilave edin. Bunu yapmamızın sebebi mayamız ile sütümüzün aynı sıcaklıkta olmasını sağlamaktır.
* Mayayı süte mayalayacağınız kabın kenarından ilave edin. İlave ettiğiniz mayayı dipten ve yavaş karıştırın.
* Daha sonra kabınızın ağzını uygun bir kapakla kapatın. Bir havlu yada bir örtü yardımı ile kabın sıcaklığını daha uzun süre muhafaza edebilmesini sağlamak için sarın.
* Yaklaşık 4 saat sonra örtüyü açın yoğurdunuzu buz dolabına koyun ve mümkünse ertesi gün servis edin.

Püf Noktası

* Çiftlikten veya kahvaltıcılarda satılan günlük sütlerle yaptığınız yoğurtla, pastörize edilmiş süt ile yapılmış olduğunuz yoğurdun arasında lezzet farkı olacaktır. Eğer güvenilir koşullarda temin edildiğini düşündüğünüz bir üreticiden çiftlik sütü temin edebiliyorsanız bu en doğru kıvamı ve lezzeti yakalamanızı sağlayacaktır.

* Eğer bir kilodan fazla sütle yoğurt yapacaksanız bir yerine 2-3 kapta mayalama yapmanız hem daha hijyenik hem de servis açısından kolaylık olacaktır.

* Süzme yoğurt elde etmek istiyorsanız. Temiz bir bez Torbanın içine yoğurdunuzu aktarın. 2-3 saat altında bir kap koyarak yukarıdan süzülmesini sağlayın. Kapla bez torba birbirine değmeyecek şekilde konumlanmasını sağlayın. Sonucun çok başarılı olduğunu göreceksiniz.

Afiyet Olsun

Biricik

Comments

comments

Yazar Hakkında

Biricik Nuray

KURUCU ORTAK & EDİTÖR | Biricik Nuray, Anadolu Üniversitesi Okul Öncesi Eğitim Öğretmenliği Bölümünde okudu. Finans ve muhasebe alanında 15 yıl çalıştı. Profesyonel iş hayatı devam ederken 2011 yılında Biricik Dünyam Kadın Portalını kurdu. Halen portal da editörlük ve köşe yazarlığı yapmakta. Biricik Dünyam ve Pozitif Düşünceler’ in organize ettiği sosyal sorumluluk projelerini yönetti. Bu çalışmaları esnasında edindiği tecrübe ile ilgi duyduğu kişisel gelişim alanında seminerler ve sertifikasyon eğitimlerine katıldı. Halen duygu, düşünce ve şartlardan kaynaklanan nedenlerden ötürü bulundukları noktadan hareket edip yeni kararlarına ve hedeflerine ulaşmakta zorlanan danışanlarının yolculuğu için adım atmaları konusunda Pozitif Düşünce & Yaşam Koçluğu yapmakta.

Benzer yazılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir