Evde Yapılabilecek Bebek Gıdaları

Bebeklerimizi ilk altı ay anne sütü ile beslemek için elimizden geleni yaparız. Çünkü biliriz ki, bebeğimiz için en güvenli, en besleyici, en iyi gıda budur. Fakat, altı aydan sonra yavaş yavaş ek gıdaya geçmek gerekir. Bu da beraberinde farklı sorunları getirir. Anne sütüyle besleyebildiyseniz, bebeğinizi önceden beslenmeyle ilgili sıkıntınız “Hangi gıdayı alsam sütümü artırırım?” ya da “Bugün 4 litre suyu içebildim mi acaba?”dır, şimdi yepyeni sıkıntılar sarmıştır sizi. Bu bebek ne yiyecektir?

foto: www.theguardian.com
Foto: www.theguardian.com

Türkiye’de en besleyici ilk gıda olarak doktorlar, anneler, teyzeler, nineler, herkes aynı şeyi söylerler: Yoğurt. Fakat dışarıdan satın alınan yoğurtta, üzerinde “organik” de yazsa, “Bebekler içindir.” diye de yazsa, yine de paketli ürün olduğundan içinde katkı maddeleri bulunur. En güzeli yoğurdunuzu evde kendinizin yapmasıdır. “Peki ilk mayayı nereden bulacağım, sonuçta yoğurdun mayası katkı maddeli olursa mayaladığımız yoğurt da öyle olmaz mı?” diyorsunuz, doğrudur. Uzmanlar, ilk üç mayalamadan sonra, mayanızın katkı maddelerinden arınacağını ve sizin saf mayanız haline geleceğini söylüyorlar. Bu yüzden bebeğiniz ek gıdaya başlamadan bir hafta öncesinden, siz yoğurdunuzu mayalamaya başlayın. Mayaladığınız yoğurdu bebeğinize vermeden siz tüketin. Bu şekilde dördüncü mayaladığınız yoğurdu gönül rahatlığıyla bebeğinize verebilirsiniz.

yogurt-www.howtohaveitall.net
Foto: www.howtohaveitall.net

Sağlıklı bir diğer ürün: Kefir. Kefir, sağlığa faydası artık tartışılmayacak bir ürün. Fakat onda da, hazır alındığında katkı maddeleri olacağından evde kendi mayanız ile yapmanızı öneriyorum. Zaten ayran kıvamında oluyor ve fazla ekşi yapmazsanız bebeğiniz de doktorunuzun uygun gördüğü aydan itibaren yiyebilir. Eğer yoğurdu severek yiyorsa, kefiri de severek yiyeceğine emin olabilirsiniz.

 www.seriouseats.com

Foto: www.seriouseats.com

Bebekler için yutması en kolay gıda: Peynir Labne. Doktorlarımız da ilk olarak kıvamından ve tuzsuz olmasından ötürü hemen labne peynirini öneriyorlar. Bunu da hazır almak yerine kendiniz kolaylıkla yapabilirsiniz. Nasıl mı? Az miktar normal beyaz peyniri bir kasede çatalla ezip azar azar süt ilave ederek ezip karıştırmaya devam edin. Sonunda krema kıvamına geldiğinde mayanız hazır. Aynı yoğurt mayalar gibi, süte bu peyniri mayalayın. 4-5 saat sonra buzdolabına kaldırıp bir o kadar da orada bekletin. Daha sonra ince bir tülbent yardımıyla süzün. Buyrun, ev yapımı labne peyniriniz hazır.

www.juliegoodwin.com
Foto: www.juliegoodwin.com

Ekmek, bir diğer ev yapımı ürünümüz olabilir. Makineniz varsa evde ekmek yapmak çok kolay. Fakat, hazır karışımlardan kullanmak yerine, kendiniz unu ve diğer malzemeleri alıp kullanmanız yerinde olur. Eğer makineniz yoksa, internette çok sayıda fırında ekmek yapımı tarifi ve videosu var. Fırında yapmanın da tadı ve kokusu gerçekten bir başka oluyor. Ama yoğurmak ve beklemek için bebekten dolayı “Yeterince vakit bulamam.” diyorsanız, bir makine almanızı öneririm. Aile bütçesini sarsacak bir ürün değil, ayrıca tadına varınca kendiniz için de ekmeğinizi yapmaya başlayacaksınız ve böylece ürün tasarruflu hale bile gelecek.

Foto: www.daringgourmet.com
Foto: www.daringgourmet.com

Bebeği yeni altı aylık olmuş bir anneyi, büyük bir mağazada onlarca kavanoz hazır mamayı sepete koyarken görünce çok üzülüyorum. O bebeğin ek gıda başlangıcının o mamalar olacağını düşünmek gerçekten çok üzücü. “Kavanoz mamalarından ben oğluma hiç vermedim.” dersem yalan olur. Zor zamanda kurtarıcı olduğu doğru. Ama 17 ayda, gerçekten sadece birkaç kez verdim, beş kere bile değil. Çünkü, evde kolayca hazırlanabilecek yiyecekleri neden dışarıdan alıp bebeğime katkı maddesi yedireyim diye düşünüyorum. Evdeyken zaten kendi hazırladığım meyve ve sebzeleri yediriyorum. Dışarıdayken de, ne yedirmeyi düşünüyorsam evden çıkmadan hazırlayıp küçük kavanozlara koydum. Her zaman tedbirli oldum, kusabilme, beğenmeme gibi riskler dolayısıyla yanıma hep yedirmeyi düşündüğümden daha fazla miktar ve çeşitte gıda aldım. İlk zamanlarda hala emziriyor olmak elbette büyük avantajdı.

Kimse yüzde yüz herşeyi evde kendi yapamaz tabii ki, mutlaka dışarıdan hazır bir şeyler alıyoruz. Ama önemli olan, bunu en aza indirebilmek. Bebeğin alacağı katkı maddelerini en az düzeye indirgemek. Çünkü her bebek katkı maddelerinden arınmış, sağlıklı, ev yapımı mama yemeyi hak eder.

Bebeklerimize afiyet olsun…

Comments

comments

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir