Evlendim: Eyvah İlk Misafirlerim!!!

Çeyizler toplandı, evler kuruldu, düğünler dernekler “Güvercin uçuverdi!” ile başladı, kasap havasıyla sona erdi. Herkes kendi evine çekildi veeee yeni hayatınızla, eşinizle, evinizle başbaşa kaldınız. Günler geçti, ilk misafirlerinizi ağırlayacak olmanın haklı heyecanını yaşıyorsunuz. İşte masal mutlu sonla bitti derken asıl hikayenin yeni başladığını buradan görmüş oluyoruz. Tamam panik yok! Önce bir güzel titreyin, silkelenin, saç diplerinizi karıştırarak hızlıca kafanızı kaşıyın, işte hazırsınız.

Önce işe zengin bir menu yaparak başlayın. Sofranızın görselliği, yemeklerinizin lezzetiyle birleşince bir şölen havası yaratmış olursunuz.

Misafirlerinizin gelme saatine yakın yemekleriniz pişmiş, masanız hazır durumdadır. Sıra kendinizi süslemeye gelmiştir. Rahat hareket edebileceğiniz ama bir yandan da şık görünebileceğiniz spor, şık kıyafetler tercih etmeniz bütün gece servis yapacağınızdan dolayı çok önemlidir. 12 punto topuklu ayakkabı ile çay servisi yaparken büyük felaketler atlatabilir. Özellikle topuklu ayakkabı giymeye alışkın değilseniz yepyeni parkelerinizde kafa önde bedeniniz arkanızda tak tak koşarken hiç de estetik bir görüntü sergilemezsiniz. Şık görüneyim diye giydiğiniz kolları püsküllü olan gömleğinizle herkesin tabağından bir kaç parça yiyecek aşırabilir, derin dekoltenizle eğil kalk servis yaparken rahatsızlık verecek görüntüler sergilemek zorunda kalabilirsiniz.

Kapı çaldığında girişte yeriniz varsa kokulu bir kaç mum yakıp mis kokular eşliğinde karşılamanızı yapabilirsiniz. Tabii hem parfümünüz, hem kokulu mumlar, bir de oda spreyi sıkacağım derseniz, zavallı misafirleriniz daha girişte havasızlıktan boğularak can verebilirler.

Foto: favim.com
Foto: favim.com

Gelen misafirleriniz sizin için hediye getirdiğinde ilk defa hediye almışta, kendinizi kaybedermişcesine paketleri yırtarak açmayın. Önce “Ahhh zahmet oldu, sizin gelmeniz en güzel hediyeydi.” falan fişman diye hanım hanım süzülüp pakedi bozmadan güzelce açmalısınız. Pakedin ihtişamına aldanıp içinden çıkanın sizin zevkinize uymaması halinde surat asmayın. Nemrutluğunuzu içinize atın ve kibarca yeniden teşekkür ederek, sanki elinizdekini koyacak yer arıyormuş gibi yapıp, elinizdekiyle odadan uzaklaşabilirsiniz.

Misafirler kendi arkadaşlarınız ya da akrabalarınız olduğunda ev sahipliği ne kadar keyifli geçecekse, hiç tanımadığınız misafirleri ağırlamak bir o kadar zor olacaktır. Örneğin eşinizin daha önce hiç görmediğiniz iş arkadaşları tayfası gelecekse şimdiden Allah sabırlar versin diyorum. Bu grup en zor olandır. Bir muhabbet alır yürür, konuya dahil olamazsınız. Dedikodu zirvedir ama yorum bile yapamazsınız. İnsanlara adeta uzaydan gelmişlercesine bakar, saatleri sayarsınız. Onlar hep birlikte muhabbetin dibine vurmuşken siz bütün geceyi koşurarak çay- kahve servisi, meyve sorma işlemi, hadi bir de Türk kahvesi yapayım diye full time çalışarak geçirirsiniz. Onlar sizi “sessiz, sakin, iyi kız” olarak hatırlar, sizse evinizden fil sürüsü geçmiş gibi bir yorgunlukla bir daha adlarını bile duymak istemezsiniz.

Bu durumda imdadınıza eşiniz yetişecektir. İnsanlar gelmeden önce şöööyle bir göz ucuyla araştırmanızı yapın. E Facebook bugünler için değil mi? Eşinizden bir kaç ön bilgi isteyin. Kafanızda bir şablon oluşturun çekinmeyin ev sizin, eş sizin rahat olun gülümseyin 🙂

(Ayy çok mes'udum. Bugün misafirlerim için 845789789 çeşit yemek yaptım, evi temizledim ve hala gülümseyebiliyorum?!?!?!?!^+%++%&/%&/&(&( diye abartmaya gerek yok. Destek almanız şart yoksa ileride psikolojik destek almak zorunda kalırsınız.)
Ayy çok mes’udum. Bugün misafirlerim için 845789789 çeşit yemek yaptım, evi temizledim ve hala gülümseyebiliyorum?!?!?!?!^+%++%&/%&/&(&( diye abartmaya gerek yok. Destek almanız şart, yoksa ileride psikolojik destek almak zorunda kalırsınız.

Özellikle çocuklu misafirler için hazırlığınızı daha önceden yapmalısınız. Acı ama gerçek bir durum var ki bazı aileler için çocukları o kadar önemlidir ki sizin yepyeni mobilyalarınız, anneannenizin hatırası antika şekerliğiniz ya da zevkle özenerek seçtiğiniz cam eşyalarınızın kırılması onlar için önemli değildir. Çocuklar çayırda koşar gibi evinizin altını üstüne getirir gıklarını çıkarmazlar. İşte böyle durumlar için evinizde mutlaka çocukları oyalayacak bir kaç şey bulundurmalısınız. Birkaç oyuncak, çizgi film dvd’si ya da -annelerinden izin alarak- ikram edeceğiniz çikolata, şeker çeşitleri belli bir süre hayat kurtarır.

Biraz şaka ile karışık neşeli bir yazı olsun istedim ama aslında konunun özeti nedir biliyor musunuz? Siz istediğiniz kadar koşturun, şaşaalı sofralar, birbirinden leziz yemekler, tatlılar, ikramlar yapın. Eğer misafirlerinizi yorgun, mutsuz bir yüz ile karşılıyorsanız tüm masayı, örtüsüyle beraber çöpe atın daha iyi. Yemekleriniz tatsız, masa düzeniniz tecrübesizliğinizden dolayı eksik olabilir ama enerjinizle güleryüzünüzle, sohbetinizle misafirlerinizi öyle bir ağırlayın ki bir dahaki davetinize koşa koşa gelsinler. Bu da benden minik bir tüyo 😉

Comments

comments

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir