Evlilik Öncesi Nişanesi: Nişan

Nişan Alışverişi

Eskiden iki anneler, yengeler, varsa kız kardeşler sülalede kim varsa maşallah arabaya doluşur, alışverişe çıkarlarmış. Kırk kafadan kırk ses çıktığı için zavallı kızcağız gönlüne göre hiç birşeyi alamazmış. Şimdi aileler anlayışlı, genellikle çiftler baş başa çıkıyor. Liste kabarık aslında, gelin hanımın gül cemali için kremler, makyaj setleri, iç çamaşırı, terliği,çorabı, ayakkabısından çantasına birbirine uyumlu bir kıyafeti olacak şekilde kızımız donatılır.

Tabii burada kızımız hayatında ilk defa kıyafet görmüş gibi mağazalara saldırıp stres yapmamalı. Hanım hanımcık bir tayyör, şık bir elbise ve bunlara uyumlu çanta ve ayakkabı ile kıyafetlerini tamamlamalı. Gündelik hayatta Converse’ten başka birşey giymiyor olabilirsiniz ama evlendiğinizde akraba ziyaretleri daha ciddi bir işe dönüşeceğinden dolabınızda şık bir kıyafet olması sonradan çok işe yarayacak.

gibi…
Bak yaa.. Evli barklı kadın oluyorsunuz, bir gözünüz hala renkli ayakkabılarda… Unutun! Unutunn! Evlendikten sonra alırsınız zaten, nişan takılmadan önce bari azıcık hanım görünün..

Erkeklerin bayanlara yaptığı alışveriş gibi, bayanlar da erkeklere iç çamaşırı, terlik, pijama, traş takımı, traş makinasi, gömlek, kravat, ayakkabı, cüzdan, kemer ve parfüm alır.

Alışveriş günü ilan edilen bu mübarek (!) gün tatlı başlar. Öğlene doğru yüzler mimiksizleşir. Öğleden sonra kaşlar çatılır ve akşama doğru artık sinirler iyice gerilir ve sorgulama başlar. Çünkü bu alışveriş bir güne sığdırıldığı için esasında stresli bir iştir. Sizin beğendiğinizi o beğenmez, onun beğendiğini siz. Siz evlenince sabahları onu röpteşambırı ve piposuyla göreceğinizi hayal ederken, o zinhar o saçma şeyi giymem, sakın almayalım diye tutturur. Nasıl giymez değil mi yaa?? (Sanki babanız çok giyerdi? O şey hep yatak odasının kapısında asılır. Yıllar geçip babanızın yaşı ilerleyince ise uygun bir dille ihtiyacı olanlara verilecekler çantasının içindeki yerini alır.)

Stresli nişan alışverişi biter. İnşallah herşey gönlünüze göre olur.

Nişandan önce kızımız sevdiceğine aldıklarını, oğlumuz da, full kapris donanımlı müstakbel eşine aldıklarını kendi evine götürür. Her iki tarafında anneleri alınanları büyüteçle inceledikten sonra, bu yeni cicileri taaa yıllar önce bu günler için çeyizlere konan bohçalara (ya da yeni de alınabilir) koyar . Bu bohçalar bir de yeni alınan bir valiz içine konarsa çok daha makbul olur. Hem taşıma bakımından rahat olur hem de, evlendiğinizde yepyeni valiziniz sizden önce evdeki yerini almış olur 😉 Daha balayına gideceksiniz yıllar önce Amerikadan aldığınız, artık ölmüş olan Delsey’inizi götürmeyeceksiniz herhalde.

Yeni ciciler ile önce erkek tarafı bayanları ellerinde hediyeleri, bohçaları ile kız tarafını ziyaret eder. Sonra da kız tarafı iade -i ziyaret yaparak oğlumuza alınanları taktim eder.

Nişan Kıyafeti

Sıra geldi nişan töreninize. Nişan töreni güzel bir organizasyonla evde de harika bir şekilde yapılabilir. Evde yapılan nişan törenlerinde ev konseptine uygun giyinilmesi daha uygun olur.

Çünkü evde yapılan nişanlarda yaldır yaldır parlayan uzun kabarık tuvaletler, ya da saten vücudu saran ama her hareketi engelleyen kıyafetler giyilmemelidir. Sonuçta koltuktan asla kalkmayan tonton yaşlılarımızın eli öpülürken o daracık kıyafetler insanı ne hale getiyiyor malumunuz. Bir de fotoğraflarda bir tuhaflık oluyor, salon konseptli bir elbise ama arka fonda annenizin yere göğe sığdıramadığı hatta eve bile sığmayan meşhur vitrini ve içerisindeki kristalleri tuhaf görünüyor.

Nişanınız salonda yapılacaksa seçenekler malum;
1- Pamuk şekerden hallice grubu ;

2- Kabaramzsın kel fatma, annen güzel sen çirkin grubu;

3- Yerimi edeyim bak sana neler edeyim grubu;

Allaaah! verme yarabbiiiiii!

Neyse şakalar bir yana (Bak üstüne basarak yazdım şaka! Yani bu elbiselerden giymek isteyen bir okurum varsa lütfen şuan kendini imha etsin. Okur kirliliği yaratmayalım değil mi;) ) işte gerçekten çok beğendiğim bir model ;

Ay biliyorum gelinlik olduğunu ama bunun pudra pembesi güzel bir nişan kıyafeti olmaz mı ?

Nişanda siyah giymeyi pek uygun bulmuyorum.. Ne bileyim genellikle davetliler siyah tercih ettiğinden ,nişan kızımız farklı olmalı sanki..Ama şu modelde siyahı beğendim ;

 

Gözlerinizi belertmeyin, içinde ten rengi innncecik kumaş var. Çıplak değil kızımız. Allah talihinden sevindirsin yüz güzelliği hiç bir şey. (Anneanne moduna girmeye başladım. Yazıyı sonlandırma zamanı geldi.)

Velhasıl nişanda sade ama asil görünümlü kıyafetler tercih edilmesi daha uygun gibi geliyor. Abartmaya dahası kabartmaya gerek yok, sonuçta sizin geceniz. Bütün gözler zaten sizde olacak, avize gibi parlamanıza gerek yok 😉

Nişan törenindeki detaylarımız bir sonraki yazıda olacak. Hadi bakalım heyecan artıyor 🙂

Comments

comments

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

1 Yorum

 1. mine

  merhaba harika bir yazı olmuş tamamen beni anlatmışsınız :)Nişan alışverişinde stresten eşimle resmen ayrılma noktasına gelmiştik 🙂 Bir de ablası ve benim abimin eşi de katıldı bu travmatik duruma, hep beraber beş karış suratlarla günü bitirmiştik. Sizi bu yorumlama tarzınızla okuyanlar çok eğlenmiştir eminim ama işin aslı çok can sıkıcı bir dönem benden söylemesi 🙂

  Yanıt
  1. Ebrar Çankaya
   Ebrar Çankaya

   Merhaba :)İşte ben de okurlarımızı korkutmamak adına alıştıra alıştıra yazacağım 😉 Şaka bir yana, keyif almasını bildikten sonra tüm bu sınavlardan kolaylıkla geçebiliriz 🙂 Evlilik hazırlıkları bir sınav sabır… sabır ve sabır diyorum 🙂

   Yanıt
 2. Geri İzleme: Biricik Dünyam :) | Küçük Şirin Mutluluklar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir