Hamileliğim Sorunlu, Sezaryen Yaptırsam mı?

39 hafta 3 günlük hamileyim. Çok sorunlu bir gebeliğim oldu. Ara ara kanamalar yaşadım. Bir önceki doğumum 32. haftada gerçekleşti ve doktorlar yine aynı durumun gerçekleşme riskinden ötürü yatak istirahatı verdi. Bu sefer 32. haftayı atlattığım için rahatlamışken , şimdi de bebek hala doğum pozisyonuna gelmiş değil. Çok endişeleniyorum ve doktorum birkaç gün içinde bebek doğum pozisyonunu almazsa sezaryen öneriyor. Yeniden sezaryen olmak istemiyorum ama bebeğimi de tehlikeye atmak istemiyorum. Ne önerirsiniz? (Burcu S.)

hamile

Bebeğin gelen kısmı baş değilse yani makat ya da yan geliş diye adlandırdığımız pozisyonda ise genellikle vajinal yoldan doğuma izin vermiyoruz. İlk doğumunuzu sezaryenle yaptığınız da gözönüne alınırsa, bu sefer de sezaryenle doğum yapmanız hem sizin, hem de bebeğinizin sağlığı için daha iyi olur.

Comments

comments

Yazar Hakkında

Op. Dr. Arzu Çağdaş

KADIN HASTALIKLARI ve DOĞUM UZMANI | 1968 Çorum doğumluyum. İstanbul Tıp Fakültesini bitirdikten sonra ihtisasımı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalikları ve Doğum Bölümünde tamamladım. 1999-2009 yılları arasında sırasıyla 29 Mayıs Diyanet Vakfı Hastanesi, İstanbul Cerrahi Hastanesi ve Gayrettepe Florence Nigtingale Hastanesin de staff hekimlik yaptım. 2009 dan beri Beşiktaş Fulya'daki özel muayenehanemde çalışıyorum.

Benzer yazılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir