İç Anadolu’nun İncisi Eskişehir

Merhaba,

Bu yazımda sizleri İç Anadolu’nun incisi olan Eskişehir’e götürüyorum. Havalar soğumaya başladı ama siz yine de mayonuzu yanınıza almayı unutmayın. “Mayo mu ? Ne alaka? Eskişehir’de deniz mi var ki?” gibi sorularınızı şimdilik yanıtsız bırakıyorum ve sizi ilk durağımız olan Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı’na götürüyorum.

Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı alabildiğince yeşillik bir alan üzerine kurulmuş ve daha çok çocuk misafirlerine cevap veren bir etkinlik alanıdır. İçinde bir adet uzay gözlem evi, bir adet akvaryum, bir adet deney evi, bir adet amfi tiyatro ve devasa bir masal şatosu yer almakta. Saydığım bu yerlere gitmeden önce rezervasyon yaptırmakta çok fayda var zira oldukça rağbet gören yerler ve sıra oldukça çok oluyor. Masal şatosu da dâhil olmak üzere tüm etkinlik yerlerini gezmek için en az 4 ya da 5 saatinizi ayırmanız gerekiyor. Unutmadan parkın tamamını gezebileceğiniz tren seferleri yapılmaktadır. Binmenizi tavsiye ederim gerçekten harika kareler yakalayabilirsiniz.

Foto: eskisehir-bld.gov.tr
Foto: eskisehir-bld.gov.tr

Hazır güzel kareler demişken ve hızımızı almışken sizleri Yılmaz Büyükerşen tarafından yapılmış olan balmumu eserlerden oluşan Balmumu Müzesi’ne doğru alayım. Gerçekten de büyüleneceğiniz mükemmel balmumundan eserleri belli bölümlerde fotoğraflayabilirsiniz. Eserlerin arasından geçerken bazen de ürperebilirsiniz zira birebir olarak yapılan eserler oldukça gerçekçi duruyor. Kimlerin balmumundan heykelleri mi var? İşte bunu hiç söylemek istemiyorum gidip tek tek incelemeniz gerekiyor. Unutmadan söyleyeyim burası için önceden rezervasyon yaptırma şansınız yok mecburen sırayı bekleyeceksiniz ama buna değeceğine emin olabilirsiniz.

balmumu
Foto: eskisehir-bld.gov.tr

Balmumu eserleri gezdikten sonra hemen müzenin üstünde yer alan Çağdaş Cam Sanatları Müzesi’ne uğramayı ihmal etmeyelim. Buradaki eşsiz cam eserler mutlaka fotoğraflanmalı ve gezilmeli. Camdan neler yapılabilirmiş, nasıl ince işçiliklerle cam şahesere dönüşebilirmiş yakından görmesi çok zevkli olacak.

cam sanat
Biraz da tarihi koklamaya ne dersiniz? O zaman Cam Sanatları Müzesi’nden beş dakikalık yürüme mesafesinde olan Odun Pazarı Meydanı’na gidelim. Burada yer alan haşhaşlı cevizli ekmek ve met helvasını tattıktan sonra sırasıyla Kurşunlu Külliyesi’ni, Lüle Taşı Müzesi’ni ve Odun Pazarı sokaklarını gezdikten sonra Hafız Ahmet Efendi Konağı’nın bahçesinde bir yorgunluk kahvesi içelim.

Kahvelerimiz bittikten sonra yaklaşık 20 dakikalık mesafede yer alan ve Türkiye’nin ilk yerli otomobili olan devrim arabasını ziyaret etmek için TÜLOMSAŞ’a gidelim. Yıllara meydan okuyan ve tam 53 yaşında olan devrim arabasının acı hikayesini hemen arabanın yanında yer alan sinevizyondan izledikten sonra mayolarımızı kullanmak için Kent Park’a gidelim.

kent park

Nihayet Kent Parkta’yız. Kapalı bir olimpik havuzu ve açık, neredeyse plaj büyüklüğünde kocaman bir yüzme havuzu olan park, adeta bir Akdeniz kasabasında tatil yaptığınız izlenimini uyandırıyor. Acıkanlar için restoran seçenekleri ve çocuklar için parklar mevcut. Yürüyüş yapmak, temiz hava almak isteyenler için harika bir parkuru var. Tüm parkın temizliği ve modernliği Eskişehir’lileri kıskanmanıza yol açabilir. 150 metre uzunluğundaki plajda bol eğlenceler dileyerek yazıma son veriyorum.

Unutmayın “Gökyüzü tavanınız olmalı!”

Hoşçakalın….

Comments

comments

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir