İftarlık Gazoz

İftarlık Gazoz, yönetmenliğini ve senaristliğini Yüksel Aksu’nun yaptığı, Cem Yılmaz ve Berat Efe Parlar’ın başrollerde oynadığı bir komedi filmidir.  Film komedi diye geçiyor ama içerisinde gerçekten özlediğimiz o Türk Filmi, Türk insanının sıcaklığını yansıtırken, ikinci bölümde ise biraz drama dönüyor.

İftarlık Gazoz
İftarlık Gazoz

Adem çok çalışkan ve zeki bir çocuk. Hem normal okulda eğitim alıyor hem de kuran kurslarına gidiyor. Kursta hocanın dediklerinden aklında kalan tek bir şey var, hoca “Orucu bozarsanız 61 gün kefareti var. 61 gün oruç tutmanız gerekir” diyor. Onun kursa gittiği dönemde Ramazan Oruçları yaz aylarına denk geliyor. Kursta kendinden büyük olanların oruç tuttuğunu görünce, Adem de tutmak istiyor.Bu arada Adem, aynı zamanda yazın gazoz satarak para kazanıp ailesinin geçimine katkıda bulunan da bir çocuk. Ama iftara birkaç dakika kala, zamanın geldiğini zannederek orucunu gazoz içerek açıyor ve böylece 61 gün borçlu oluyor.

Adem büyüdükçe sol görüşlü bir çocuk oluyor. En sonunda cezaevine giriyor vebu süreçte ölüm orucuna giriyor. Cezaevinde ölüm orucunun 61. gününde vefat ediyor. Yani dini inanışı olan 61 günlük borcunu, sosyalist bir kimliği olduktan sonra yerine getirerek ödedi ve öyle hayatı son buldu.

Küçük oyuncu Berat Efe Parlar’ın oyunculuğunu çok beğendim. Kesinlikle izlenmeye değer bir film olduğunu düşünüyorum.

Benim değerlendirmem bu film için 5 üzerinden 4.

Herkese iyi seyirler

 

Comments

comments

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir