Kadın Sağlığıyla İlgili Sorulara Cevaplar

ttc-woman-doctor-exam-room-photo-420x420-dtynan-732

Soru 1:

Ben Ahu 34 yaşındayım evliyim ve bir çocuk annesiyim.

Yaz aylarında en büyük sorunum sistit olmak. Bu çok can yakan ve can sıkan rahatsızlığı genelde tatilde yaşıyorum. Bir de kumsalda şezlog yerine kumda güneşlenmek istediğimde vajinal kaşıntı sorunu yaşıyorum. Acaba tatile gitmeden önce korucu bir ilaç mı almalıyım?

Teşekkürler

Ahu Hanım merhaba,

Bahsettiğiniz sistitten çok mikotik vaginit yani bilinen adıyla mantar enfeksiyonunu tarif ediyor. Aslında normal vaginal florada bulunan mantarlar sessizce otururken, ıslak kalınca, nemli ortam olursa veya antibiyotik kullanımı durumlarında aktiflenerek kaşıntı ve akıntıya yol açarlar, ayrıca yüzme havuzlarına konulan klor da vaginal florayı değiştirerek mantarı tetikleyebilir Buna önlem olarak probiyotikler kullanılabilir Ayrıca deniz ve havuzdan sonra özel asidik solüsyonlarla vaginal lavaj yapmak, ıslak mayoyla kalmamak, koton iç çamaşırları kullanmak tercih edilebilir, bu rahatsızlıklar engellenebilir. Geçmiş olsun.

Saygılarımla

Soru 2:

Arzu Hanım Merhaba;

Ben 28 yaşındayım, 6 aylık evliyim. Evliliğimin ilk dönemlerinden beri sürekli suretle vajinal mantar ve akıntı sorunu yaşıyorum. Bu durum moralimi çok bozuyor. Sürekli ped kullanmak durumunda kalıyorum ve bu durum eşimle özel hayatımızı da etkiliyor. Bu konuda doktora da gittim ama hiç bir kalıcı sonuç ve yarar göremedim. Bu konuda bana ne önerirsiniz?

Şimdiden teşekkürler

Nurhayat Candan

Nurhayat Hanım merhaba,

Pet kullanmak mantarı ve kaşıntıyı tetikler. Her gün iç çamaşırı değiştirip koton olanları tercih edin. Günlük pet kullanmayın Bu kadar sık mantar tekrarladığına göre vaginal flora (ortam) bozulmuş olmalı Kan demir, B12, D vitamini ve şeker düzeylerine baktırın. Kronik mantar kabul edilerek daha uzun süreli anti mukotikler kullanılmalı ve vaginal floranın düzenlenmesi için probiyotikler ve ph sı asit olan temizlik sıvıları kullanılmalıdır.

Geçmiş olsun dileklerimle hoşça kalın.

Comments

comments

Yazar Hakkında

Op. Dr. Arzu Çağdaş

KADIN HASTALIKLARI ve DOĞUM UZMANI | 1968 Çorum doğumluyum. İstanbul Tıp Fakültesini bitirdikten sonra ihtisasımı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalikları ve Doğum Bölümünde tamamladım. 1999-2009 yılları arasında sırasıyla 29 Mayıs Diyanet Vakfı Hastanesi, İstanbul Cerrahi Hastanesi ve Gayrettepe Florence Nigtingale Hastanesin de staff hekimlik yaptım. 2009 dan beri Beşiktaş Fulya'daki özel muayenehanemde çalışıyorum.

Benzer yazılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir