Kamasutra’nın Bilinmeyen Tarihi

Merhaba;

Kamasutranın geçmişi M.Ö 400 yıllarına uzanan bir geçmişe sahiptir. Kamasutra’nın çıkış merkezi, Hindistan’da Sanskritçe olarak bilinmektedir. Kamasutra günümüzde sadece seks pozisyonları görülse de , ilk uygulanmaya başladığı ülkelerde, bir yaşam tarzı olarak görülmektedir. Kamasutra’nın kelime anlamı ise, kama (zevk) ve sutra ( kitap) kelimelerinin birleşmesinden oluşuyor. Yani zevkin kitabı… Uzakdoğu’dan gelen bu yaşam tarzı olabilecek mistik sevişme sanatının incelikleri, ilişkinize adeta bir yıldız gibi parlayacak cinsel ve sosyal hayatınızı derinleştirecektir.

Kamasutra’nın yazarı Malanaga Vatsyayana’dır. Kamasutra’da ağırlıkla genel toplumsal davranış ve evlilik konularına değinmiştir. Fakat Kama Sutra adı günümüzde “cinsel birleşme duruşlarıyla” özdeşleşmiştir. Aslına bakarsanız Kamasutra kitabının 7 temel konusu 36’da alt konusu vardır. Kitabın birinci bölümünde Kamasutra hakkında; Hint kültürüne göre evrenin yaratıcısı olarak bilinen Prajapati’nin, aşkın üç temel amacı olarak belirlediği Dharma’dır.

Kamasutra’nın ikinci bölümünde ise kadın ve erkek türleriyle bunlar arasındaki uyum veya uyumsuzluklar anlatılmaktadır. Bu bölümde erkekler üç türe ayrılırlar: Tavşan, Boğa ve Aygır. Kadınlarda da üç tür vardır: Ceylan, Kısrak ve Fişi Fil. Erkeklerde ayırım “Lingam” diye adlandırılan erkeklik organlarının uzunluğuna, kadınlarda ise “Yoni” olarak bilinen dölyolunun derinliğine göre yapılmaktadır. Böylece boyutların denk düştüğü durumda üç tür eşit birleşme, denk düşmediği durumlarda da altı tür eşitsiz birleşme ortaya çıkmaktadır. Erkeğin boyutlarının kadına üstün olduğu birleşmelerin “yüksek uyumlu” olduğu belirtilir. Buna göre bir aygır erkekle bir ceylan kadının birleşmesi “en yüksek uyumdur. En “düşük uyum” bir dişi fil kadınla bir tavşan erkeğin birikmesidir. En doğru olanı ise, eşit türler arasındaki birleşmedir.

Kitabın sonraki bölümlerinde ise çeşitli sarılma biçimleri , coşkulanmanın değişik yolları ve cinsel birleşme duruşları anlatılmaktadır. Kısacası Kamasutra’yı sadece cinsel birleşme pozisyonu olarak görmek öğretiye haksızlık etmek gibidir.

Comments

comments

Yazar Hakkında

Biricik Nuray

KURUCU ORTAK & EDİTÖR | Biricik Nuray, Anadolu Üniversitesi Okul Öncesi Eğitim Öğretmenliği Bölümünde okudu. Finans ve muhasebe alanında 15 yıl çalıştı. Profesyonel iş hayatı devam ederken 2011 yılında Biricik Dünyam Kadın Portalını kurdu. Halen portal da editörlük ve köşe yazarlığı yapmakta. Biricik Dünyam ve Pozitif Düşünceler’ in organize ettiği sosyal sorumluluk projelerini yönetti. Bu çalışmaları esnasında edindiği tecrübe ile ilgi duyduğu kişisel gelişim alanında seminerler ve sertifikasyon eğitimlerine katıldı. Halen duygu, düşünce ve şartlardan kaynaklanan nedenlerden ötürü bulundukları noktadan hareket edip yeni kararlarına ve hedeflerine ulaşmakta zorlanan danışanlarının yolculuğu için adım atmaları konusunda Pozitif Düşünce & Yaşam Koçluğu yapmakta.

Benzer yazılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir