Keçe Kokeshi Bebekleri

Merhaba,

Bu yazımda sizlere üç boyutlu ya da dolgulu diye de adlandırılan keçe modellerinden birini anlatacağım. Geçen yazımda (tık) anlattığımdan biraz daha zor bir iş olduğunu kabul ediyorum ama sizlerle paylaştığım kalıp sayesinde işiniz yarı yarıya kolaylaşacak. Ben kokeshi bebeklerine keçeden matruşka modeli ararken tamamen bir tesadüf eseri ulaşmış ve basitliklerine, sevimliliklerine hayran kalmıştım. Merak edenleriniz olursa diye küçücük bir bilgi; Kokeshi Japon bebeklerine verilen isim. Orijinalleri ahşaptan yapılıyor. Temel özellikleri de büyük kafaları ve düz gövdelerinin olması tıpkı bizim birazdan yapacağımız gibi.

Ben bu modeli magnet olarak tasarladım ancak magnetle sınırlı kalmak zorunda da değilsiniz. Anahtarlık, çanta süsü ya da broş olarak da kullanabilirsiniz.

Malzemeler:

DSC_0303

 • Ten rengi ve siyah ince keçe
 • İki renk ince keçe (Ben iki ton mor kullandım ama sarı-mor da olabilir.)
 • Mor ip
 • Hayalet ip
 • Nakış makası, iğne, desen çizmek için silinebilir tükenmez kalem
 • Elyaf
 • Yapıştırıcı (Ben Guterman kumaş yapıştırıcısı kullandım.)

Yapılışı:

Yazının sonunda paylaştığım kalıbı tek tek kesip keçenin üzerinde çizerek ya da üzerine iğneleyerek desenleri kesip çıkarıyoruz. Desenleri kestiğinizde elinizde 12 parça olacak. İstediğiniz kısımdan başlayabilirsiniz ama ben baş kısmını tercih ettim.

20150223_233030
Başın Hazırlanması

Yukarıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi kalıp yardımıyla deseni çiziyoruz.

Dikmeye başlamadan önce saç kısmını başın üzerine koyarak yüz üzerinde ortalama bir göz yeri çiziyoruz. İsterseniz gözlerini siyah bir iple dikebilir, dilerseniz de böyle çizilmiş haliyle bırakabilirsiniz.

Ardından ön ve arka şeklinde iki parça olarak kestiğimiz baş kısmını birbirine yukarıda görüldüğü gibi dikmeye başlıyoruz. Dikmeyi bitirmeden küçük bir açıklık bırakıp içine elyaf yerleştiriyoruz.

Kafa kısmı bittikten sonra saçlarını yapıştırıcıyla ön ve arka kısmı denk gelecek şekilde yapıştırıyoruz. Bu yapıştırma esnasında yapıştırıcıyı yeteri kadar ve sadece yapışacak alanlara sürmeye dikkat edin. Yoksa bir anda her yer karışabiliyor. İşlem bittiğinde elinizde aşağıdaki fotoğrafta solda gördüğümüz şöyle sevimli bir kafa olmalı…

20150223_234044
Sol foto: Başın Hazırlanmış Hali – Sağ foto: Gövdenin Hazırlanması

Gövde kısmını da aynı baş kısmı gibi dikmeye başlamadan önce iç kısımda kalacak koyu renk (yamuk şeklinde olan) keçe ve kolları oluşturan keçeleri yapıştırın. Yukarıdaki fotoğrafta sağdaki görseldeki gibi üst üste bir görüntü elde edeceksiniz ama dikince her şey bir bütün olarak görünmeye başlayacak. Baş kısmında olduğu gibi yine ufak bir açıklık bırakıp içine elyaf yerleştirip gövdeyi dikmeyi tamamlayın.

Sıra baş ve gövdeyi birleştirmeye geldi. Bu birleştirme işlemi için hayalet ip kullanmak faydalı olacaktır çünkü birleşim yerinde ip gözükmemeli. Aşağıdaki fotoğrafta olduğu gibi, iğneyi bir baş kısmına bir gövde kısmına batırarak düzgün bir şekilde başı gövdeye sabitleyebilirsiniz.

DSC_0329
Baş ve Gövdeyi Birleştirme

Bu işlemi de başarıyla tamamladıktan sonra tamamen isteğe bağlı olan süsleme işlemlerine geçiyoruz.

 • Yanak kısmına pembe ya da yavruağzı gibi bir renge sahip keçeli kalemle minicik birer yuvarlak çizerek yanak şekli yapabilirsiniz.
 • Bebeklerin elinde tuttuğu yelpazeyi yapmak için fotoğraftaki gibi yelpaze şeklinin “v” şeklinde olan yerlerinden mor ipimizi geçirip kat kat bir görüntü elde edebilirsiniz. Fakat bu işlem çok da şart değil yelpazeyi olduğu gibi de yapıştırabilirsiniz.
 • Ellerini de yelpazenin kenarlarına yapıştırın.
 • Biraz daha kokoş bir kokeshi bebeği elde edebilmek için saç kısmına minik bir çiçek takabilirsiniz.
20150225_001636
Sol foto: Magnet Yapıştırılması – Sağ üst foto: Yelpaze Yapımı – Sağ alt foto: Süsleme

Son olarak bunu magnet olarak kullanacağımız için arka kısmına silikonla mıknatıs yapıştırın.

Keçe_kokeshi_bebek

İşte sevimli ve kolay yapılabilen keçe kokeshi magnetlerimiz hazır.

Yeni bir dokunuş ve yeni bir üründe görüşmek üzere…

Hobiyle kalın 🙂

Keçe_kokeshi_kalıp
Keçe Kokeshi Kalıbı

Comments

comments

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

1 Yorum

 1. Geri İzleme: Kapı Süsü: Baykuş Ailesi | Biricik Dünyam

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir