Keyifli Bir Hobi “ Etamin ”

Merhaba;

Küçüklüğümün geçtiği ve bir birinden güzel komşularımızın olduğu apartmanımızdaki karşı komşumuz Nebahat Ablam sevdirmişti bana etamini. Yazın uzun ve sıcak akşamlarda balkon keyfimize eşlik etti uzun yıllar etamin. İlk seccade, sehpa örtüsü ve dekoratif hediyeliklerle başladım etamin yapmaya. Etamin sayı sayarak yapıldığı için aklınızdaki tüm stresli konulardan uzaklaşabilir ve sadece etamine odaklanabildiğiniz için kendinizi çok iyi hissettiren bir hobidir. Benim için hem stres atıp hem de kullanabileceğim bir şeyler üretmek her zaman mutluluk vericidir.
Bu gün sizlere çok sevdiğim etamin ile ilgili bazı bilgiler paylaşmak ve son yapmış olduğum örnekleri paylaşmak istiyorum.

“ Etamin “ in kelime anlamı, pamuk, keten ya da ipekten, seyrek dokunmuş delikli, üzerinde nakış yapılabilen bir tür kumaştır.
Etamin kumaşının üzerin de eşit aralıklarla görülen delikler vardır. Etamin kumaşı metre ile satın alınır. Etamin kumaşının beyazdan siyaha simliye kadar geniş bir renk skalası vardır. Çarpı işi olarak da bilinen etamin yuvarlak uçlu iğneler yardımı ile işlenmelidir. İğnenin ucunun yuvarlak oluşunun 2 nedeni vardır. Bir elimize sivri uçlu iğnenin batmaması ve kumaşın sivri uçtan zarar görmemesidir. Genellikle ülkemizde yabancı markaların iğneleri bulunmakta olup üzerlerinde Tapestry Needles yada Cross Stitch Needles yazar üst kısımların da ise “round end – bout rond” yazar bunlar yuvarlak uç anlamına gelir. Ben bu özelliklere ilaveten DMC marka iğne kullanırım. Çelikten üretilmiştir kumaşta iz bırakmaz ve kararma yapmaz.
Etamin iğnelerinde numara büyüdükçe iğne küçülür. Doğru iğne ile nakış yapmak işlediğiniz modelin güzelliğini ortaya çıkaracak çok önemli bir detaydır.

Etamin işleme ipleri kendilerine özeldir. Dantel ipi ince örgü ipleri kalın gelir. Ben etamin ipi olarak DMC’ nin ürünlerini sıklıkla tercih ediyorum. Etamini işlemeye başladığınız da çarpıların daha düzgün ve bir birinin aynı yöne bakması ön yüzeyden göründüğü gibi arka yüzeyde de temiz olması yaptığınız işe verdiğiniz önemi ve işin sonundaki memnuniyetin artacağını gösterir.

Düzgün iğne tekniği için yapmanız gereken; İşleyeceğiniz sırayı önce aynı yöne bakan yarım çarpılar ile doldurun daha sonra bunların aksi yönde işleme yaparak çarpıları tamamlayın…

Cross_stitch_on_linen_2a      Cross_stitch_on_linen_2

 

Sizlerle geçen hafta işlediğim iki modelimiz sizlerle paylaşmak istiyorum. Umarım sizlerde etamini dener keyifli vakit geçirirsiniz.

Sevgiler

Biricik

Morcuk  yılbaşı ağacı

Comments

comments

Yazar Hakkında

Biricik Nuray

KURUCU ORTAK & EDİTÖR | Biricik Nuray, Anadolu Üniversitesi Okul Öncesi Eğitim Öğretmenliği Bölümünde okudu. Finans ve muhasebe alanında 15 yıl çalıştı. Profesyonel iş hayatı devam ederken 2011 yılında Biricik Dünyam Kadın Portalını kurdu. Halen portal da editörlük ve köşe yazarlığı yapmakta. Biricik Dünyam ve Pozitif Düşünceler’ in organize ettiği sosyal sorumluluk projelerini yönetti. Bu çalışmaları esnasında edindiği tecrübe ile ilgi duyduğu kişisel gelişim alanında seminerler ve sertifikasyon eğitimlerine katıldı. Halen duygu, düşünce ve şartlardan kaynaklanan nedenlerden ötürü bulundukları noktadan hareket edip yeni kararlarına ve hedeflerine ulaşmakta zorlanan danışanlarının yolculuğu için adım atmaları konusunda Pozitif Düşünce & Yaşam Koçluğu yapmakta.

Benzer yazılar

1 Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir