Kibritçi Kız Müzikali

Merhaba; 17 Nisan 2016 Pazar günü oğlum Demir ile beraber Kibritçi Kız Müzikaline gittik. Mehmet Zorlu Vakfı’nın adına etkinlik gösteren Zorlu Çocuk Tiyatrosu tarafından “sosyal sorumluluk projesi olarak” sahnelenen, Prof. Dr. Hasan Erkek’in Andersen’in Kibritçi Kız masalını konu alarak yazıp yönettiği Kibritçi Kız Müzikalinin, temel amacı sokak çocukları adına farkındalık yaratmak. 5 yaş ve üzeri seyirci kitlesine hitap eden, sanata karşı duyarlık yaratması beklenen müzikal, modern ve post-modern estetik anlayışını yansıtıyor.

kibriktikızmüzikaliMüzikal esnasında, müzik, dans, şiir, mim, jonglörlük, illüzyonistlik, resim, performans sanatı gibi birçok sanatı bünyesinde barındıran müzikalde bütün oyuncular çeşitli müzik enstrümanları çalıp dans edebiliyorlar. Sokaklarda, akordiyon çalarak, şarkı söyleyerek kibrit satanKibritçi Kız, yaşama sevinci, dostluk ve dayanışma ruhuyla yalnız güçlüklerin üstesinden gelmeyi başarmakla kalmıyor; aynı zamanda sanatın birçok dalını keşfediyor.

2013-2014 sezonu içinde İsmet Küntay En Çocuk Oyunu Ödülü’ne ve Tiyatro Seyircileri Derneği Direklerarası Ödülleri’nden Müzikal Yapım Ödülü’ne değer görülen Kibritçi Kız Müzikali, tüm çocuklara rengarenk ve mutluluk dolu bir dünya sunuyor.

Demir ve ben müzikali büyük bir ilgi ve beğeni ile izledik. Tüm oyuncular hem dans, hem müzik aleti hem de jonglörlük performansı ile oyunculuklarını güçlendirerek oyunu her daim canlı tuttular. Müzikalin yetişkinler için en büyük sürprizi sevgili Sermet Erkindi. Biz yetişkinler kendisini sahnede görür görmez alkışlarımızla sessizliği bozduk.

kibritcikızmüzikaliBüyük bir neşe ikinde iki perdenin sonunda fuaye alanına çıkarken yapılan anons en az oyun kadar bizi heyecanlandırdı. Oyuncular fuaye alanında bizlerin yanına geleceklerdi. Anans biter bitmez sevgili Sermet Erkin’in sesi duyuldu ve ses çok yakından geliyordu. Hemen Demir’e seslendi “Beni görmeden mi gidiyorsun yakışıklı?” Demir’i elinden tutup fuaye alanına çıktık.

Sermet Erkin, Demir’e seslenip onu çağırınca Demir çok mutlu oldu. Bir gün önce Demir’in doğum günü olduğu konusunda sohbet ettiler. Sermet Erkin, eline Demir’in kendi el yazısı ile düşüncelerini yazmasını rica etti. Demir de bütün tiyatrocu abi ve ablalarına çok teşekkür ettiğini, çok mutlu olduğunu yazdı. Ben de bir anne olarak baştan sona her anı çok başarılı buldum. Tüm anne babaların 6 yaş üzeri çocuklarını götürmesini tavsiye ediyorum.

Comments

comments

Yazar Hakkında

Biricik Nuray

KURUCU ORTAK & EDİTÖR | Biricik Nuray, Anadolu Üniversitesi Okul Öncesi Eğitim Öğretmenliği Bölümünde okudu. Finans ve muhasebe alanında 15 yıl çalıştı. Profesyonel iş hayatı devam ederken 2011 yılında Biricik Dünyam Kadın Portalını kurdu. Halen portal da editörlük ve köşe yazarlığı yapmakta. Biricik Dünyam ve Pozitif Düşünceler’ in organize ettiği sosyal sorumluluk projelerini yönetti. Bu çalışmaları esnasında edindiği tecrübe ile ilgi duyduğu kişisel gelişim alanında seminerler ve sertifikasyon eğitimlerine katıldı. Halen duygu, düşünce ve şartlardan kaynaklanan nedenlerden ötürü bulundukları noktadan hareket edip yeni kararlarına ve hedeflerine ulaşmakta zorlanan danışanlarının yolculuğu için adım atmaları konusunda Pozitif Düşünce & Yaşam Koçluğu yapmakta.

Benzer yazılar

1 Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir