Kitap Sever Aranıyor

Geçenlerde Facebook’tan arkadaşlarımın duvarlarında ‘Sürpriz sever en az 6 kitap sever arıyorum.’ diye başlayan bir yazıya rastladım. Yazıyı beğendiğinizde, yayınlayan arkadaşınızdan bir adres geliyor. Bir kitap alıp adrese gönderiyorsunuz. Sizin yazınızı arkadaşlarınız yayınlarsa onların arkadaşından size kitap geliyor. Karışık gibi görünse de arkadaşlarınızın arkadaşlarına kitap gönderiyor, arkadaşlarınızın arkadaşlarından size kitap geliyor. Çok eğlenceli, heyecanlı. “Size hangi kitap gelecek?” bilmiyorsunuz, merakla bekliyorsunuz. Tanımadığınız, zevkini bilemediğiniz birine kitap gönderiyorsunuz. Amaç; kitap okumayı arttırmak. Ben de kitap alıp gönderdim bu eğlenceli kampanyaya katılmak için.

Küçüklükten itibaren elimize kitaplar verilir. İlk önce resimli, dokulu, sesli. Kitap okumak; anlamayı, yorumlamayı, çözümlemeyi kolaylaştırır. Çocukları okumaya özendirmek gerekiyor. Oğlumun okulunda öğretmenleri duvarlarında bir tablo oluşturmuş, kitap okuyan sticker kazanıyor. Belli sayıya ulaştığında öğrenciler ‘Kitap Kurdu Belgesi’ kazanıyorlar. Tatlı rekabet sayesinde kitap okuma alışkanlığı kazanacaklar.

Biz de arkadaşlarımla buluştuğumuzda her ay bir kitap seçip hepimiz aynı kitabı okuyup onu yorumlamaya karar verdik. Arkadaşlarla beraber ortak bir kitabı yorumlamak, bir de sürükleyici bir kitapsa, keyfimize diyecek olmaz.

kitapcan
Kitap Sever – Kitapcan (Herkese Kitap Vakfı)

Benim yeni keşfettiğim belki sizlerin bildiği bir vakfın faaliyetlerinden bahsetmek istiyorum, kitaptan konu açılmışken. Vakfın adı ‘Herkese Kitap Vakfı’. Vakıf kurucuları ve çalışmalarında katkıda bulunan birçok tanıdık isim var. Türkiye’de kitap okumayı özendirmek, kitap okuma alışkanlığını yaygınlaştırmak ve ülkenin her noktasındaki okurun kitaba eşit şartlarda ulaşmasını sağlamak amacıyla üç yıl önce kurulmuş. 2015 Ağustos ayında kitap gönderdikleri toplam okul ve kurum sayısı 248. Birçok gönüllü firma mağazalarında, etkinliklerde kitap toplama kampanyası yaparak destek oluyorlar. Kitap okumayı yaygınlaştırmak için paneller, konferanslar düzenliyorlar. D&R’ dan Kartı hediye,’ 7’den 70’e verin herkese, okusun tüm Türkiye’ parolasıyla kitap kartları satılıyor. İçerisine para yükleyip, istediklerinize hediye ediyorsunuz. Kitap Dostu olan işyerlerinden istediği kitabı alabiliyor. Okullara gidip, çocuklara Kitapcan Kartı dağıtıyorlar, kitaplığı olmayan okullara kitap yardımı yapıyorlar. Kitapcan dostu olmak için internet üzerindeki başvuru formunu doldurmanız yeterli. Yeni kampanyaları ise; heryıl Nisan ayının üçüncü Pazar günü ‘Kitap Hediye Günü’. En büyük hayalleri, daha çok okuyan bir Türkiye.  (http://www.herkesekitapvakfi.org/)

Son zamanlarda gelişen ve o kadar çabuk değişen bir teknoloji içerisinde kaybolup gidiyoruz ki. Sosyal medyanın dışında fırsat buldukça gazeteler, köşe yazıları, hatta tabletlere indirilen kitaplar. Gazetelerin o kokusu burnumuzda, kitapların o dokusu da parmaklarımızda yok. Zaman buldukça dokunmalıyız kitaplara. Ne seviyorsanız okuyun fark etmez. Alışkanlık, küçüklükten başlıyor aslında. Bizi gözlemleyen, kopyalayan bir nesil peşimizden geliyorsa elimizden kitapları düşürmeden bol bol okumalıyız. Onlara okumayı sevdirmeliyiz, farkında olarak hayatın içinde olmak için.

Sevgiler.

Comments

comments

Yazar Hakkında

Ebru Ünal

1978 Ankara doğumluyum.Babamın işi sebebiyle 3 yaşındayken çok sevdiğim,beni büyüten,olgunlaştıran çok güzel dostluklar edindiğim Adana’ya taşındık.Jeoloji Mühendisliğinden mezun olduktan sonra iş hayatıma başladım.Yönetim ve Organizasyon yüksek lisansı yaptım.Evliyim  10 yıl çeşitli firmalarda çalıştıktan sonra eşimin işi sebebiyle İstanbul’a geldim.Biri 8 ,diğeri 2 yaşında iki oğlum var.Onların gelişimi için çalışmaya ara verdim.Çocuklarımla ilgilenmek şu sıralar aldığım en büyük keyiflerden..Kitap okumayı,mutfakta yeni tatlar denemeyi seviyorum. İlkokul yıllarında şiirler yazardım.Son yıllarda kısa kısa yazı denemelerim oldu.Özellikle sevdiklerime..Ablamın desteğiyle yazılarıma tekrar başladım.Duygularımı,heyecanlarımı sizinle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.. Sevgiyle kalın..

Benzer yazılar

1 Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir