Lavların ve Küllerin Yuttuğu Şehir: Pompei

Bugün İtalya’da, Napoli kenti yakınlarında bulunan, antik Roma kenti Pompei’deyiz. M.Ö. 5000 yıllarında kurulan şehir, günümüzde kısmi özerk bölge Campania’daki, Pompei Komünü’nde bulunuyor. Kentin şanssızlığı, Avrupa ana karasının son yüz yıl içinde aktivite gösteren tek yanardağı olan Vezüv Yanardağı’nın  eteklerinde kurulmuş olması. 24 Ağustos 79 tarihinde, Vezüv Yanardağı’nın patlaması, Pompei, Herculaneum, Stabiae kentlerinin,  magma ve volkanik küllerin altında kalmasına ve  20.000 kadar insanın trajik bir şekilde ölmesine neden olmuş.

20140715_144258
Pompei
POMPEİ
Pompei

Binlerce kişiye mezar olup metrelerce derine gömülen şehir, yüzyıllardır  kayıp durumdayken, 1748 yılında tesadüfen keşfedilip kazılar sonucu tekrar gün yüzüne çıkarılmaya başlanmış. UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’nde olan Pompei’de arkeolojik çalışmalar halen devam ediyor. İtalya’nın yerli ve yabancı turistler için en  popüler yerlerinden biri olan şehre,  çok uzun olmayan ancak oldukça yavaş ilerleyen bir sırayı bekleyip 11 euro giriş ücretini ödedikten sonra girebildik.

20140715_143234

20140715_140118

Vezüv Yanardağı’nın püskürmesi sırasında, kızgın lavlardan kurtulabilen insanların bile, kükürt gazı soluyarak, oldukları yerde öldüklerini ve yanardağın püskürttüğü volkanik tozun sertleşmesiyle de taşlaştıklarını, Pompei hakkında daha önce okuduklarım ve seyrettiklerimden bildiğim için,  gerçekten  merak içindeydim. Gördüğüm kadarıyla burası, küllerin is rengine boyadığı; geniş caddeleri, evleri, evlerin arasındaki dar sokakları, tiyatroları, hamamları ve tapınaklarıyla kocaman bir şehir. Benim gibi, belgesellerde gördüğünüz taşlaşmış insanları her yerde, hemen göreceğinizi de sakın düşünmeyin. Hatta onları bulmak için epey dolaşmak zorunda kalabilirsiniz.

2014-07-15 21.45.44676

2014-07-15 21.45.57

20140715_135617

Biz, danışma bürosundan aldığımız haritalarla antik şehrin sokaklarında ilk yürümeye başladığımızda çok heyecanlı ve umutluyduk. Harita gayet güzel hazırlanmış görünüyordu ancak bir süre sonra, en çok merak ettiğimiz taşlaşmış insanları nerede bulacağımız tam bir gizem halini aldı. Katlı olan broşürü açıp ilk baktığınızda istediğiniz her şeyi elinizle koymuş gibi bulabileceğinizi düşünüyorsunuz ama, yüzyıllarca küllerin, cüruflerin altında gömülü kalan Pompei’nin insanları,  sizden saklanmaya devam ediyor. Artık yerel bir rehber almayı zorunlu hale getirmek için mi, yoksa gelen turistlerin IQ seviyelerini ölçmek için mi olsa bilinmez, haritadaki yerleri bulmak tam bir muamma. Örneğin, “Şu anda buradasınız.” diyerek tam konumunuzu gösteren ayrıntılı bilgilendirme tabelaları yetersiz. Antik şehrin sokaklarını hem Romen rakamlarıyla hem de Latince sayılarla numaralandırmışlar. Haritada yazan “13” rakamıyla, sokağın başında gördüğümüz “XIII” ü mü kastediliyor yoksa başka bir sokağın başındaki “13” mü kastediliyor, belli değil.  Aslında zamanımız kısıtlı olmasa biz burayı da avucumuzun içi gibi keşfederdik ama, Bari’de çok önceden rezervasyonumuzun yapıldığı bir feribot bizi bekliyor. Gezimizin İtalya kısmı, bu akşam saat yedide Yunanistan’a giden feribota binmemizle bitmiş olacak. Feribotu kaçırırsak vay halimize. İşte bu yüzden antik şehri gezmeye çok fazla zaman ayıramadık. Bir saatlik hızlı bir turdan ve meşhur taşlaşmış insanları kendi gözümüzle göremeden sit alanından ayrılmak zorunda kaldık. 🙁 Size, gezi programınızda, buraya en az bir gün ayırmanızı öneririm. Ancak aşağıda, sizin için, bir hafta sonra buraya gelip rahat rahat gezen bir arkadaşımın çekmiş olduğu  fotoğraflarla bir kolaj yaptım.

2014-12-18 11.56.15

 Juventus turn the tables in ref row with Roma

Comments

comments

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir