Masalarda Yeni Yıl Coşkusu

Biz her Yeni Yıla girerken bir arada oluruz ailecek. Halamlar, eniştemin ailesi, anneannemler, babaannemler… Birimizin evinde toplanıp yemeklerimizi yedikten sonra eğlenceli oyunlarla geceyi renklendirir, yeni yıla büyük bir neşe içerisinde gireriz.

IMG_7563

 

Bizce yılbaşı gecelerinin en güzeli aile veya arkadaşlarla herkesin emeğinin olduğu evdeki kutlamalarla geçirilenlerdır. Daha samimi, daha eğlencelidir…

Bu sene de 2016’ ya girerken bizim yeni evimizde bir arada olalım istedik.

Günler öncesinden annem ve babaannemde heyecan başladı, neler pişirileceği düşünüldü, şimdi alışverişler yapılıyor.

Doğal olarak  birkaç süsle etrafı şenlendirmek gerekiyor, o yüzden ben de evi süsleme görevini aldım,. Bunun yanı sıra soframızı nasıl düzenleyelim diye de düşünürken, birkaç deneme yapmaya karar verdim. Evdeki malzemeleri kullanarak yaptığım denemeleri sizlerle de paylaşayım.

Yılbaşı sofralarında yemek çeşitliliğinin çok olması makbuldür, birçoğu bitmeyip sonra ertesi gün yenmesi için aramızda bölüşsek bile, zenginlik yaratır ve değişik harmonilerden oluşmuş tatlarla daha farklı bir keyif oluşmasını sağlar. Yılbaşı denilince menüsünde olmazsa olmazlar var. Özellikle ana yemek olarak tercih edilen hindi, iç pilav ve özellikle kestane ile doldurulursa çok daha geleneksel ve özellikli olur. Biz hindi sevmediğimiz için genelde tavuk ya da et olur menümüzde…

Soğuklar bölümünden daha çok meze ağırlıklı olması önerilir.

Masada kendiniz için de rahat servis yapabileceğiniz ve oturup kalkarken misafirlerinizi rahatsız etmeyeceğiniz bir yer seçmek gerekir. Hazırladığınız yiyeceklerin servis sırasını ve kullanacağınız tabakları, bardakları da önceden hazırlarsanız yemek esnasında masadan defalarca ayrı kalmak durumunda kalmaz misafirlerinizle birlikte gecenin tadını çıkartabilirsiniz.

Masaya servis edilecek yemekler geldikçe süsler kalkar, masa daha sade bir görünüm alır, ama yine de misafir oturmadan önce şöyle süslü püslü olması şık gösterir.

Masa süslemesine gelince tabakların altına, masanın üzerine parlayan renkli yıldızlar, küçük çam kozalakları ve masa ortasına görüş mesafesini etkilemeyen boyutta mumlar koyulursa hoş durur.

Hangi masa örtümü kullanmalıyım, uyumlu peçeteler, uyumlu aksesuarlar hangileri, masa ortasında çiçek mi olmalı, mum mu… gibi birçok ayrıntıyı düşünebilirsiniz.

Şık bir yeni yıl masası için çok masraf yapmanıza gerek yok. Evinizde bulunan malzemeleri kullanarak da çok hoş görünen masalar hazırlayabilirsiniz. Nasıl mı?

İlk olarak masa örtüsü seçimiyle başlayın. Yılbaşının trend renkleri olan kırmızı, yeşil, dore ve lamenin yanı sıra daha sade ve düz tonlarda da bir masa hazırlayabilirsiniz. Eğer tabaklarınız renkli ise beyaz, krem renklerini de tercih edilebilirsiniz.

1

Tabaklarınız, bardaklarınız, çatal ve bıçaklarınız birbiriyle uyum içinde olursa şıklık katacaktır. Masanızın tasarımı tamamen sizin hayal gücünüze kalmış.

Fakat pembeli, grili yılbaşı süsleme trendi benim favorilerim . Gri ve pembenin uyumu beni etkilemiştir. İşte bu uyumdan yola çıkarak gümüş ve pembe ile birkaç masa dekorasyonu denedim. Masa örtümün pembe olmasından yola çıkarak peçeteliklerimi de pembe tercih ettim.

Supplasından çorba tabağına kadar her bir tabağı yerleştirdim.

Ben peçetelerde gri halkalar kullandım. Ama sizler youtube da bulunabilecek videolardan farklı şekillerde peçetelerinize şekil verebilirsiniz.

IMG_7566 1

https://www.youtube.com/watch?v=kNB81I7Vy98

Ne kadar klişe, ne kadar alışılmış olursa olsun yılbaşı masalarının olmazsa olmazı bence ‘mum’dur. Birden çok mumla süslediğiniz masada büyülü bir atmosferin oluşmaması mümkün değildir.

IMG_7590

Hem şıklıktan hem de renklerden vazgeçemeyenler mavi ile beraber renkli aksesuarları kullanıp alışılmışın dışında bir kompozisyon da oluşturabilirler.

Masa örtüsü yerine uzun bir runner da kullanabilirsiniz. Bu runneri aynı renkteki kumaş peçeteler ile tamamlayabilirsiniz. Benim kullandığım mavi runner ve mavi peçeteler gibi…3

Masada kullanılacak tuz-karabiber ve soslar herkesin görebileceği ve kolay ulaşabileceği yerlere konulmalıdır. Masa ile uyumlu aksesuarlar olmalıdırlar.

IMG_7576

IMG_7604

Masanızı tamamlamak için sandalyelerinizi de süsleyebilirsiniz isterseniz.

Ben hala hangi renkleri kullanacağıma karar veremedim, seçim yapmak çok zor, son ana kadar yeni fikirlerle denemeler yapabilirim.

2

Güzel bir masa düzenlemek için daha zamanınız var… Bir yandan alışverişlerinizi yaparken bir yandan da masanızı hayal edin, küçük dokunuşlarla harikalar yaratın.

Yemek bahane değil mi? Aynı masada üzüntüyü, sevinci, umudu ve mutluluğu paylaşabilmenin tadı tarif edilemez… Yeni yıla sağlıkla sevdiklerimizle girmek en büyük mutluluk aslında…

Mutlu bir yeni yıl dileğiyle hoşça kalın.

IMG_7584

Fotolar: Mert Sayar

Comments

comments

Yazar Hakkında

Müge Sayar

MUTFAK BÖLÜMÜ YAZARI | Bir bahar günü olan 21 Nisan’da İstanbul’da doğmuşum. Ailenin ilk torunu olduğum için oldukça büyük bir heyecan ile beklenmişim. El üstünde tutularak büyütüldüm. Kardeşim doğunca biraz tahtım sarsılmış olsa da, yine de aile büyüklerim tahtımı o küçük afacana kaptırtmadı. Çok sevdiğim ama çekişmekten de vazgeçmediğim kardeşimle eğlenerek büyüdük. Resime ve sanata merakım beni lisede grafik okumaya yöneltti. Karakalem resim çizebilmeyi öğrenmek için kursa gittim. Oldukça yetenekli olmama rağmen üniversite ve iş hayatı dolayısıyla biraz ara verdim resim çalışmalarıma. Marmara Üniversitesi iki yıllık Basım ve Yayın Teknolojileri bölümünü bitirince Açık Öğretim Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü de okuyarak dört yıllık eğitimi tamamladım. Şimdi ise, özel bir sektörde grafiker olarak çalışıyorum. Çevremdeki olaylara karşı duyarlıyımdır, araştırmayı ve yardımlaşmayı severim. Ayrıca, inatçı, sessiz, soğukkanlı bir kişiliğe sahibim. Kitap okumak, tiyatro ve sinemaya gitmek, deniz kenarında yürüyüş yapmak beni rahatlatır ve mutlu eder. Yeni hobim yemek yapmak, ilk olarak pasta ve tatlılarla işe başladım, pastacılık kursuna yazıldım. Ortaya çıkardığım tatların beğenilerek yenilmesi çok mutluluk verici, bu özelliğimi annemden almışım. Beğenildikçe daha büyük zevk ile yiyecekleri yapıyorum ve kendimi bu alanda geliştirmeye çalışıyorum. Sevindirici bir diğer konu, bu hobim beni sizlerle buluşturdu. Öğrenme sürecimde benim gibi acemi olanlar için öğrendiğim tatlı ve pastaların tariflerini püf noktalarını ve zorluklarını belirterek sizlerle paylaşacağım.

Benzer yazılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir