Pablosky Minik Ayakların dostu

Tamamen çocukların ayak sağlığı düşünülerek hem rahat hem şık ayakkabı üreten Pablosky artık Türkiye’de. İspanya’nın Toledo şehrinde kurulan 40’tan fazla ülkeye ihracat yapan Pablosky 0-16 yaş arası tüm çocuklara hitap ediyor. Ayakkabıyı 4 bölgeye ayıran Pablosky için kriterlerden ilki ayakkabıların dışı hakiki deri , ikinci kriter 2 saniyede sıvıyı çeken ve hızla buharlaştıran iç yüzey Pabloskysayesinde mantar ve bakteri oluşumunu engelliyor. Hava alan , bakteriyel astar başka ayakkabılarda da kullanılıyor. Üçüncü kriter kaymayı önleyen dış taban, en son kriter topuk ve burun koruyucusu. Tüm bunlar bir araya geldiğinde çocuk ayakkabısında modada trend, şık ama rahat ayakkabılar ortaya çıkıyor.
Türkiye’de şuan Mall of İstanbul, Kanyon ve Akasya AVM de mağazaları bulunuyor. Çocuk ayak sağlığına, sağlıklı ayak gelişimine önem veren Pablosky Ortopedi Uzmanı Op.Dr.Murat ÖZTÜRK’ ün bilgilendirme yapacağı ‘’ Pablosky Minik Ayakların Sağlıklı Gelişimi Günleri ‘’ adı altında etkinlikler düzenliyor. İlki 26 Mayıs ‘ta Akasya AVM’ de yapılan kısa söyleşimizde doğru bilinen yanlışlar, merak ettiklerimiz, yapılması gerekenler hakkında doktorumuzdan Biricikdünyam olarak bizler de bilgi aldık. Çok keyifli ve verimli geçen söyleşimizden bazı notlar aktarmak istiyorum.
Op.Dr. Murat ÖZTÜRK 5-6 yaşa kadar çocukların ayakları ile ilgili yaşadıkları sorunun genellikle fizyolojik olduğunu ve doğru ayakkabı desteği ile sorunların giderilebileceğini ayrıca; saçımızın rengi, gözümüzün rengi gibi kalıtsallığın ayaklar içinde geçerli olduğunu belirtti.

• Doğru ayakkabı nasıl olmalıdır?

Op.Dr. M.ÖZTÜRK : Ayakkabı seçerken üç önemli faktör var. İlki topuktan tarak kemiğine kadar iç destek olmalı, ikincisi tabanı yumuşak olmalı ve kaydırmamalı , ayakkabı özelliğini yitirmeden ayağının salgıladığı sıvıları emen malzemeden yapılmalı.

• Çocuğumun düz taban olup olmadığını nasıl anlayabilirim? Düz tabansa ne yapmalıyım?

Op.Dr. M.ÖZTÜRK: Bunu kendiniz de anlayabilirsiniz. Bir yere oturtun ve 90 derecelik açıdayken, parmak uçlarını iki parmağınızla havaya doğru kaldırın. Eğer tabanda kavis oluşuyorsa düz taban değildir. Düz tabansa kullandığı ayakkabı taban destekli ayakkabılar kullanılmalı.

• İçe basma kaç yaşlarında daha sık görülür? Tedavisi nedir?

Op.Dr. M.ÖZTÜRK: İçe basmak fizyolojik doğal bir durum %95 ‘i fizyolojiktir, hastalık değildir. Minimum 6 yaşına kadar çocuklarda daha sık rastlanır.Kaslar güçlenene kadar taban destekli anatomik ayakkabılar kullanılmalıdır.Topuktan tarak kemiğine doğru eğimin azalan,taban destekli ayakkabılar tercih edilmelidir.

• Çocuklarda parmak uçlarında yürümek neden olur?

Op.Dr. M.ÖZTÜRK: Bazen baldır arkasındaki kaslar kısa olur.Bu sebepten çocuklar parmak üzerinde yürürler. Bunun tespitinin yapılması gerekir.Çoğunlukla çocuklar hızlı hareket edebilmek için yaparlar.

• Spor yapan çocuklar için nasıl bir ayakkabı önerirsiniz?

Op.Dr. M.ÖZTÜRK: Esnek, vücuttan atılan sıvıyı emen taban yapısına sahip ayakkabılar kullanılmalı.

Minik ayaklar sağlık ve şık tasarımlarla buluşuyor.
Minik ayaklar sağlıklı ve şık tasarımlarla buluşuyor.

• W oturuş şekli çocukların gelişiminde zararlı mıdır?

Op.Dr. M.ÖZTÜRK: Bacaklarda herhangi bir sıkıntıya sebep olmazken,uzun süreli oturuşlar kalça kemiğinin gelişimini olumsuz etkiler.

Bizi davet eden , bizi ağırlayan güleryüzlü sevgili Pablosky Mağazası çalışanlarına, keyifli sohbetleri, aydınlatıcı bilgileri için sevgili Op.Dr.Murat ÖZTÜRK’ e çok teşekkür ediyoruz.
Sevgiler.

Comments

comments

Yazar Hakkında

Ebru Ünal

1978 Ankara doğumluyum.Babamın işi sebebiyle 3 yaşındayken çok sevdiğim,beni büyüten,olgunlaştıran çok güzel dostluklar edindiğim Adana’ya taşındık.Jeoloji Mühendisliğinden mezun olduktan sonra iş hayatıma başladım.Yönetim ve Organizasyon yüksek lisansı yaptım.Evliyim  10 yıl çeşitli firmalarda çalıştıktan sonra eşimin işi sebebiyle İstanbul’a geldim.Biri 8 ,diğeri 2 yaşında iki oğlum var.Onların gelişimi için çalışmaya ara verdim.Çocuklarımla ilgilenmek şu sıralar aldığım en büyük keyiflerden..Kitap okumayı,mutfakta yeni tatlar denemeyi seviyorum. İlkokul yıllarında şiirler yazardım.Son yıllarda kısa kısa yazı denemelerim oldu.Özellikle sevdiklerime..Ablamın desteğiyle yazılarıma tekrar başladım.Duygularımı,heyecanlarımı sizinle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.. Sevgiyle kalın..

Benzer yazılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir