Minik Yürekler Yeni Yaşama Doğru…

Sonunda bir yaz sezonunu daha bitirdik, Kurban bayramı dolayısıyla daha da uzayan tatilin sonuna geldik.. Güzeliyle çirkiniyle, acısıyla tatlısıyla, iyisiyle kötüsüyle sonbahar mevsimine yavaş yavaş adımlarımızı atarken, küçücük yüreklerin yeni bir eğitim yılına isteyerek ya da istemeyerek gidecekleri bu günlerde tatil hazırlıkları da yerini okul hazırlıklarına bıraktı.

Koşuşturmalar başladı, sesler yükseldi, heyecan arttı. Hemen hemen hepimizin evinde okul alışverişleri yapılmaya başlandı. Okul formaları alınıp hazırlandı, yepyeni ayakkabılar yerini aldı. Öğrenciler özledikleri arkadaşlarına kavuşacak. Kimi yeni okullarında eğitime başlayacak, kimi ilk defa okulu tanıyacak.

rubon92

Okula daha ilk adımlarını atacak olan minikler eskiden büyüklerimizin dediği gibi ilk kez “mürekkep yalayacaklar”. Bir başladılar mı mürekkep kokusunu içlerine çekmeye ömürlerinin neredeyse 20 yılını önce küçük ahşap sıralarda, sonra kocaman fakültelerde, amfilerde geçirecekler. Okulu daha ilk kez tanıyacak olanlar annelerinin eline yapışacaklar önce savunmasız, korkak… Sonra büyüdükçe, yavaş yavaş sıyrılarak karmaşanın içine süzülecekler farkında olmadan.

Şimdi bizlere fazlasıyla sorumluluk düşüyor. Çocuklarımızın bu yeni yaşama intibak süresi her çocuğa göre farklılık gösterecektir. Bu süreyi en doğru şekilde atlatmak için gerekirse bir psikolog desteğine başvurulmalı. Bizler ebeveynleri olarak elimizden gelenin fazlasını miniklerimizden esirgemeyelim. Okul gereçlerini eksiksiz tamamlamak onları okula motive edecektir. Servis kullanacak olan öğrencilerimizin servis güzergahlarını öğrenelim. Onu, en azından ilk hafta da olsa, uzaktan gözlemleyelim. Yalnız olmadıklarını hissettirelim ama bunu yaparken de aslında kendi başına olabilmenin güvenini verelim. Öğretmen, veli, öğrenci ilişkisini güçlendirelim, ama eğitim kısmına çok müdahale etmeyelim.

Eğitim hayatına yeni başlayanlar kadar bu sene girecekleri sınavlarla hayatlarının önemli kararlarını verecek olan öğrenciler de ayrı heyecan içinde. Ebeveyn olarak onların bu yeni atacakları adımlarında destek olmak, en sakin şekilde bu dönemi atlatmalarını sağlamak en önemli görevimiz.

5822385

Kıymetini bilelim elimizi tutan o ellerin, bizden destek bekleyen, bize emanet evlatlarımızın, bu eğitim dönemini en güzel şekilde geçirmelerini sağlayalım.

Yeni okul döneminde tüm öğrencilerimize başarılar dileğiyle…

Comments

comments

Yazar Hakkında

Münevver Şenol Akbaş

YAŞAM BÖLÜMÜ YAZARI | 1974 Adana doğumlu olup ilk ve orta öğrenimimi Adana, lise öğrenimimi Adapazarı’nda bitirdikten sonra, Üniversite Eğitimimi Konya Selçuk Üniversitesi Fars Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamladım. Renkli kişilikleri seviyor ve yaşamıma renk katanlarla bir arada olmanın verdiği mutluluktan dolayı burada olmak ve sizlerle yazılarımı paylaşmak istiyorum. 12 yıldır süren bir evliliğim ve bu evliliğimden dünyaya gelen dünyalar tatlısı Başar adında bir oğlum, Sevgi adında bir kızım var. Dolayısıyla hayatta başarılı olmayı ve sevgi dolu yaşamayı hep ilke edindim kendime. Eşimle birlikte kurduğumuz bir sigorta acenteliğimiz bulunmakta ve oğlumu dünyaya getirene kadar kendi acentemizde sigortacı olarak görev yapmaktaydım. Kızımın hamilelik dönemi ağır geçtiği için çalışmaya ara verdim. Şu anda en mukaddes meslek olan annelik görevini idame ettirmeye çalışıyorum ve gezmeye bayılıyorum. Gezdiğim yerleri ve ayrıca içimden geçen her şeyi yazıya aktarmak zevklerim arasında. Şimdiye kadar da yazdıklarımı sosyal medyada paylaştığım zaman beğenildiğini fark edince bir kez daha perçinlenen yazma isteğim, yolumu aranıza düşürdüğü içinde mutluyum. Özel olarak ilgilendiğim bir başka konu da fotoğrafçılık. Bu konuda da ufak çapta çalışmalarım mevcut.

Benzer yazılar

1 Yorum

 1. yüksel başkesen

  Biricik Hanım sizinle görüştükten sonra sitenizi ziyaret ettim. ilk gözlemlerim neticesinde sitenizin biz görmeyenler için erişilebilir olduğunu gördüm. yapabileceğimiz bir şey varsa her zaman yanınızda olacağımızı bilmenizi arzu ederim. saygılarımla
  ALTI NOKTA KÖRLER DERNEĞİ İSTANBUL ŞUBESİ
  ŞUBE SEKRETERİ Yüksel BAŞKESEN

  Yanıt
  1. Biricik Nuray

   Yüksel Bey Merhaba;

   Portalımızın erişilebilir siteler içinde yer aldığını bilmek çok sevindirici. Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederiz.

   Saygılarımla

   Biricik

   Yanıt

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir