Miras Paylaşımı

Yunus Bey merhaba;

Ben 40 yıllık evliyim. Eşimin bir rahatsızlık sonucu hayatını kaybetmesi neticesinde şu an kızım – damadım ve oğlum – gelinim ile beraber hayat yolculuğuma devam ediyorum. Eşim çok çalışkan ve ailesini çok seven bir eşti. Bizlere ardında bir kaç arsa, ev ve nakit miras bıraktı. Çocuklarımla veraset çıkardık, fakat tapuda veya herhangi bir resmi kurumdan başka işlem yapmadım. Aile içinde herhangi bir maddi sorun yok hatta çocuklarım ve eşleri bu mülklerin idaresini bana bırakmış durumda. Benim merak ettiğim konu, çocuklarımın paylarını adaletli olarak kendileri için değerlendirmek. Bu mülklerin dağılımı yasal olarak üçümüz arasında % kaç olarak dağılmaktadır? Tapu dairesinde halen eşimin adına kayıtlı olan tapuları üzerimize almamamızın bir sakıncası var mıdır?

Bu konular ile ilgili bizi bilgilendirirseniz çok sevinirim.

İyi günler dilerim

Handan

(kaynak: www.bluekep.com)
(kaynak: www.bluekep.com)

Handan Hanım;

Yazınızda eşinizden nakdi ve gayri nakdi olarak miras kaldığını, bu mirasları çocuklarınızla nasıl paylaşacağınızı ve veraset intikalinin Tapu Daireleri ve diğer kurumlara bildirimlerinin yapılmamasının bir sakıncası olup olmadığı sormuşsunuz.

Öncelikle belirtmek isterim ki Medeni Kanun, Miras hukukunu kendi içinde özel olarak düzenlemiştir.

Mk: 499 maddesi sağ kalan eşin mirasçılığını şu şekilde düzenlemiştir: ‘’

Madde 499- Sağ kalan eş, birlikte bulunduğu zümreye göre miras bırakana aşağıdaki oranlarda mirasçı olur:

  1. Mirasbırakanın altsoyu ile birlikte mirasçı olursa, mirasın dörtte biri,
  2. Mirasbırakanın ana ve baba zümresi ile birlikte mirasçı olursa, mirasın yarısı,
  3. Mirasbırakanın büyük ana ve büyük babaları ve onların çocukları ile birlikte mirasçı olursa,

mirasın dörtte üçü, bunlar da yoksa mirasın tamamı eşe kalır. Burada bizi ilgilendiren madde birinci maddedir. Sağ kalan eş olarak siz miras bırakılan malların 1⁄4 ‘ni; kızınız ve oğlunuz ise 3/8 ‘ini alacaklardır. Bu oransal dağılım sizin mahkemeden ya da noterden almış olduğunuz mirasçılık belgesinde de yazılıdır.

İkinci sorunuz, veraset intikal verginizi zamanında yatırmamanın cezai yaptırımı konusu uzmanlık alanım olmadığından sizi bu konuda yanlış yönlendirmek istemiyorum. Tapu ve vergi dairelerinden konuyla ilgili daha net bilgi alabilirsiniz.

İyi ve sağlıklı günler dilerim.

Av. Yunus Yıldız

Comments

comments

Yazar Hakkında

Av. Yunus Yıldız

AVUKAT | 1984 yılında Mersin’ de dünyaya geldim. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimimi Mersin’ de tamamladım. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ nden 2007 yılında mezun oldum. Evliyim ve İstanbul’ da yaşamımı sürdürmekteyim. 2008 yılından bu yana İstanbul Barosuna bağlı olarak avukatlık yapmaktayım. Uzmanlık alanlarım; özel hukuktan kaynaklanan davalar ağırlıklı olmak üzere aile hukuku, medeni hukuk ve iş hukukundan kaynaklı davalardır. Biricik Dünyam'da hukuksal alanda merak ettiğiniz, yardıma ihtiyaç duyduğunuz konularda yardımcı olmaktan mutluluk duyacağım.

Benzer yazılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir