Mucize Spor = Merdiven Çıkmak

Merhaba, Bugün işe gecikmiş olmanın verdiği telaşla 10 katlı olan iş merkezimizin asansörlerinin ikisinin de 10. katta olduğunu fark etmemle aklımda bir anda şimşekler çaktı. İşyerime ulaşmanın bir yolu daha olmalı. Bu asansörleri beklemeden çıkmam gerek. Mutlaka gizli saklı bir yerde bir merdiven, bugüne kadar hiç kullanmadığım yerini bile bilmediğim bir merdiven var bu binada. Hemen bir tur attım asansörlerin arka tarafına… Haklıymışım. Bugüne kadar hiç kullanma ihtiyacı hissetmediğim o merdivenler beni bekliyor…

Mucize SporBüyük bir telaşla 3 kat merdiven çıktım. Ofise girdim ve nefes nefese kaldım. Bacaklarımın ve karnımın ağrısı da cabası… Kendime geldikten sonra ilk iş küçük bir araştırma yapmak oldu. Hepimiz merdiven çıkmanın yararlarını duymuşuzdur fakat zararı olup olmadığını da bilmek lazım diyerek birkaç sitede uzmanlar tarafından kaleme alınmış makale okudum.

Uzmanlara göre merdiven çıkmak bacakları çok iyi çalıştıran bir egzersiz. Merdiven çıkmak koşmaktan daha fazla performans gerektiriyor. Bir saate merdiven çıkan kişi 1.000 kalorilik mucizevi bir enerji harcatıyor. Merdiven çıkmanın fiziksel olarak katkılarına gelince, özellikle kalça , baldır, basen, göbek bölgesinde yağlanmaların giderilmesi ve incelme sağlanması açısından eşsiz bir egzersiz hareketi.

Her gün ortalama 50 basamak çıkan bir kişi 1 yılda ortalama 2,5 kg. yağ yakıyor. Bu miktar günde 200-250’ye çıkıldığından 1 yılda 10 kilo vermek hayal değil… 200-250 merdiven yaklaşık 16 kat denk geliyor. O zaman sabah-öğlen-akşam 5’er kat çıkarsak hem bir perhize ihtiyaç duymadan kiloları veriririz, hem de spor salonlarına gidecek kadar vaktimiz yoksa ideal bir form tutma yöntemi olur. Eğer evinizden dışarı çıkmanıza mani minik bir bebeğiniz veya herhangi bir nedeniniz varsa ortalama bir merdivenin yüksekliği 17,5 – 18 cm’dir. Evde bu yüksekliği kendiniz de oluşturup step hareketi şeklinde inip çıkarak bu egzersizi yapabilirsiniz.

Kısacası kalori yaktıran her egzersiz zayıflatır. Önemli olan bunun istikrarlı ve kararlı olarak yapılması. Merdiven örneğini düşünürsek, 2 – 3 ay süre ile her gün ara vermeksizin günde 15 dk merdiven çıkarsak bu durumda 3 ayda 3 ila 10 kilo zayıflayabiliriz. Buna yediklerimize dikkat etmeyi ve günde 2 litre su içmeyi de ilave edersek çok daha sağlıklı sonuçlara ulaşmış oluruz. Merdiven çıkma egzersiziniz bittikten sonra 30 dk tempolu yürümemiz bacaklarınızın ağrımaması konusunda bize yardımcı olacaktır.

Yararları saymakla bitmeyen merdiven çıkma egzersizimizin dikkat edilecek bir noktası bacaklarımızda kıkırdak erimesi, romatizma gibi rahatsızlıklar varsa hekime danışarak bu egzersizi yapmamız gerekir.

Sağlıklı günler,

Comments

comments

Yazar Hakkında

Biricik Nuray

KURUCU ORTAK & EDİTÖR | Biricik Nuray, Anadolu Üniversitesi Okul Öncesi Eğitim Öğretmenliği Bölümünde okudu. Finans ve muhasebe alanında 15 yıl çalıştı. Profesyonel iş hayatı devam ederken 2011 yılında Biricik Dünyam Kadın Portalını kurdu. Halen portal da editörlük ve köşe yazarlığı yapmakta. Biricik Dünyam ve Pozitif Düşünceler’ in organize ettiği sosyal sorumluluk projelerini yönetti. Bu çalışmaları esnasında edindiği tecrübe ile ilgi duyduğu kişisel gelişim alanında seminerler ve sertifikasyon eğitimlerine katıldı. Halen duygu, düşünce ve şartlardan kaynaklanan nedenlerden ötürü bulundukları noktadan hareket edip yeni kararlarına ve hedeflerine ulaşmakta zorlanan danışanlarının yolculuğu için adım atmaları konusunda Pozitif Düşünce & Yaşam Koçluğu yapmakta.

Benzer yazılar

1 Yorum

 1. Ayça

  Bende birkaç gündür aktif olarak 15 dakika merdiven çıkıyorum ardından 1 saatlik yürüyüşüme gidiyorum birazda yiceklerime dikkat ettim 1 yıldır hergün yürüyüş yapıyordum 3 günde gördüğüm etkiyle kıyaslanamaz derecede sönük kaldı.

  Yanıt
  1. Biricik Nuray
   Biricik Nuray

   Merhaba Ayça Hanım;

   Bizlerde, diz sağlığından yana her hangi bir sorun yoksa kesinlikle çok etkili bir spor olduğunu düşünüyoruz.

   Sevgiler

   Yanıt
  1. Biricik Nuray
   Biricik Nuray

   Elif Hanım Merhaba;

   Merdiven çıkmak çok faydalı bir egzersiz olmakla beraber, her egzersizde olduğu gibi kişiden kişiye farklılık gösteren sonuçları olabilir. Bu nedenle bireysel olarak farklılıklarınızı keşfedebilmeniz açısında spor konusunda uzman görüşü almanızı öneririz.

   Sevgilerimizle

   Yanıt
 2. Ömer

  Ben Tüp ve su dağıtıyorum bölgede asansör olan bina sayısı çok az günde en az 40 adresim var bu yaz mevsiminde 90 kadar buluyor yani merdivenleri boşta çıkmıyorum ya tüp ya su oluyor yada her ikisi günde ortalama 2 bin 3 bin arasında sanırım merdiven çıkıyorum işe başladığımda 102 kiloydum 3 ayda 10 kilo verdim daha sonra biraz daha yeme konusunda dikkatli davranarak 10 kilo daha verdim benim sorunum su içememe çay içiyorum su gibi haliyle şeker tüketimi fazla günde 50 şeker neredeyse yazın suda sıkıntı olmuyor mecburen 5 6 litre su içiyorum yaz akşamları işten sonra sporada gidiyorum ama koşacak hal kalmıyor tabi ağırlık antrenmanı istikrar olsa çok fit duruma gelicem birgün ama bakalım nasip 😊😊

  Yanıt

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir