Oto Koltuğu: Arkaya mı Bakmalı, Öne mi?

Bebek ve çocuklarımız için arabada oto koltuğu kullanımı, artık ülkemizde de zorunlu. Ama sadece yasal olarak zorunluyuz diye mi kullanmalıyız oto koltuğunu? Tabii ki hayır. Esas odak noktamız, çocuğumuzun canı! Doğduğu gün hastaneden çıkışınızdan itibaren kullanmanız gereken en önemli eşya. Çünkü ne olursa olsun, ne kadar sıkı sarılırsanız sarılın, olası herhangi bir kazada, bebeğiniz için 5 noktalı emniyet kemeri olan bir oto koltuğu, sizin kollarınızdan çok daha güvenli olacaktır.

oto koltuğu

Oto koltuğu süs olsun diye, havalı dursun diye, ya da yasal zorunluluktan ötürü göstermelik olarak kullanılmaz. Oto koltuğu, olası bir kazada, çocuğunuzun canını korumak için kullanılır. Bunu hiçbir zaman aklımızdan çıkarmazsak, arabada her zaman kullanım kurallarına uyar ve ona göre davranırız. Mesela oto koltuğu kullanmama bahanelerinden en büyüğü, “Bebeğim içinde çok ağlıyor, oturtamıyorum”dur. Ama şöyle düşünün, gideceğiniz yol en fazla yarım saat veya bir saatlik bir yol olacaktır. Onun bir saat boyunca ağlamasını, onu kaybedip ömrünüz boyunca ağlamaya tercih etmez misiniz? Ben ederim. Oğlum ilk gününden itibaren oto koltuğunda seyahat etti ve bir şekilde alıştı. Ama bazen onun da koltuğunda oturmak istemediği, çok ağladığı oluyor. Eğer şımarıklıktan ağladığını biliyorsam başka oyunlarla, kitaplarla vs dikkatini dağıtmaya çalışıyorum ve çoğu zaman başarılı oluyorum. Yok eğer bir rahatsızlığı var ise, o zaman arabayı kenara çekiyoruz ve ben onun ihtiyacını gideriyorum. Emzirmek mi, altını değiştirmek mi veya belki de arabanın dışına çıkarıp biraz temiz hava almasını sağlamak mı, artık ihtiyacı her ne ise. Ama asla araba hareket halindeyken, emniyet kemerlerini çözüp de onu koltuğundan almıyorum. Dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri bu. Kazanın, tam da siz emniyet kemerini açtığınız anda olup olmayacağını bilemezsiniz.

Oğlum şu an 16 aylık ve hala arabada geriye dönük olarak oturuyor. Bu gerçekten çok önemli. Bebekleri sadece oto koltuğuna oturtmak değil, doğru bir şekilde oturtmak da önemlidir. Doğru oturtma yöntemi, 4 yaşına kadar geriye dönük şekildedir. Neden mi? Kazaların büyük çoğunluğu önden çarpışma şeklinde gerçekleşirmiş. Önden çarpışma halinde ise, kafamız olduğundan kat kat ağırlaşır ve hızla öne doğru savrulurmuş. Bu savrulmaya yetişkin insanların boyun kasları nispeten dayanabilirmiş ama bebek ve çocukların boyun kasları 4 yaşına kadar yeterince güçlenmediğinden, bu tip kazalarda boyundan ölümcül yaralanmalara sebep olabilirmiş. İşte bu yüzden bebeğimi doğduğundan beri geriye dönük yerleştirilmiş oto koltuğuna oturtuyorum. Satın alırken, bu özelliğinin olmasına bilhassa dikkat ettim.

Çocuklar 4 yaşına gelene kadar nasıl arkaya dönük oturtacağınızı düşünüyor olabilirsiniz. “Arkaya dönük oturunca ağlıyor” diyor olabilirsiniz. Öncelikle burada gebelere birşey söylemek istiyorum. Bebeğinizi doğumdan itibaren her zaman, her koşulda arkaya dönük olarak oto koltuğuna oturtursanız, aksini bilmiyor olacağından, ona alışacak ve oturacaktır. Benim oğlum hiç öne dönük oturmadı. O yüzden bunu hiç talep etmiyor, çünkü o nasıl birşey bilmiyor. Ayrıca, yanına ben oturuyor olduğum için karşılıklı bakıyor oluyoruz. Seyahat sırasında konuşuyoruz, şarkılar söylüyoruz, mimikli oyunlar oynuyoruz. Dolayısıyla beni görmekten mutlu olduğu için, geri dönük oturmaya da hiç ses çıkarmıyor.

Geriye dönük oturunca ağlayan bebek anneleri için de söyleyebileceğim tek şey, ne olursa olsun, ne kadar ağlarsa ağlasın bunu ısrarla yapmaları. Yani bebeğinizi mutlaka geriye dönük oturtun. Eğer yolculuk yapmanızı imkansız hale getirecek kadar ağlarsa ve problem çıkarırsa, gerekirse yolculuğunuzu erteleyin veya iptal edin. Hele de çok istediği bir geziyse ve onun yüzünden gitmediğinizi bilirse, sözünüzü dinleme olasılığının artacağını düşünüyorum. En sevdiği oyuncaklarını arabada yanınıza alın ve eğer geriye dönük oturursa birlikte oynayabileceğinizi söyleyin. Yeni birkaç kitap alın ve o şekilde oturmaya alışıncaya kadar, bunun, arabayla yolculuk etmesinin mutlak bir kuralı olduğunu anlayıncaya kadar, bu küçük sürprizlere devam edin. Yeteri kadar kararlı olursanız, eninde sonunda siz galip geleceksiniz.

Küçük bir internet araştırmasıyla, öne dönük oturan çocuklarla yapılmış çarpışma testlerinde, çocukların boynunun ne kadar yüke maruz kaldığını gösterir videolar bulabilirsiniz. İnsan görünce gerçekten şok oluyor ve bir daha çocuğunuzu yeterince kuvvetleninceye, büyüyünceye kadar öne dönük oturtmamaya yemin ediyor buluyorsunuz kendinizi.

Herkese kazasız, sağlıklı günler dilerim.

Comments

comments

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir