Pisa

Kuzey İtalya’daki Toskana bölgesinde bir şehir olan Pisa’dayız bugün.

Pisa deyince aklımıza hemen eğik Pisa Kulesi geliyor ama kulenin dışında, burası oldukça köklü bir şehirmiş. Ne zaman, kimler tarafından kurulduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte, M.Ö. 180 yılında Roma İmparatorluğu’nun bir kolonisi haline gelerek Portus Pisanus adını almış ve 11. yüzyıl ile 14. yüzyıl arasında İtalya yarımadasının en güçlü şehir devletlerinden biri olmuş. Ünlü bilim adamı Galileo Galilei de bu şehirde doğmuş. Biz otobüsle şehre girdiğimizde ise kendi halinde, sakin bir kasabaya girmişiz gibi hissetmiştim. İlk hedefimiz Pisa Kulesi’nin de içinde olduğu, kentin en önemli meydanı olan Mucizeler Meydanı’ydı.

590
Pisa Mucizeler Meydanı (Pisa Campo di Miracoli)

Meydanı bir türlü bulamadığımız için şehrin içinde otobüsle epey turladık, bu da bize, planda olmayan güzel bir panaromik şehir turu imkanı sundu. Üç dört katlı, bazen bahçeli mütevazi binalar, küçük dükkanlar, bana herkesin işinde gücünde olduğu küçük bir Anadolu şehrinde olduğum izlenimi verdi. Nihayet, turistler için özel hazırlanmış otobüs parkını bulduk. Otobüsten iner inmez hemen, ellerinde hediyelik eşyalarla, ısrarcı zenci seyyar satıcılar etrafımızı sardı. Onlardan kurtulduktan sonra vagonlardan oluşan küçük bir trene binip kulenin yolunu tuttuk. Meydana varınca, tam karşımda, zihnimde İtalya ile özdeşleşmiş olan meşhur Pisa Kulesi belirdi.

pisa
Pisa Kulesi (Torre di Pisa)

Fotoğraflarda hep tek olarak gördüğümüz kule, aslında dünyanın en güzel mimari komplekslerinden biri olan ve UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunan katedral meydanının sadece bir parçasıymış.

Tarihi Pisa kentinin askeri başarılarının ve zenginliğinin dorukta olduğu bir dönemde, kilise ileri gelenleri, rakip oldukları Ceneviz ve Venedik şehir devletlerine, Pisa şehrinin zenginliğini ve gücünü göstermek için, üç anıt yapının yapımına karar vermişler. Bunlardan biri büyük bir katedral, diğeri vaftizhane, üçüncüsü ise çan kulesiymiş. Yapımına şimdi Mucizeler Meydanı denilen alanda başlanan katedral, 1090 yılında tamamlanmış.

2014-07-13 13.05.11
Pisa Katedrali (Duomo di Pisa)

 

591
Vaftizhane (Baptisterio)

Şimdi Pisa Kulesi adıyla bildiğimiz, çan kulesinin yapımına ana yapıdan ayrı olarak 1173 yılında başlanmış ama ikinci kat bittikten sonra güneye doğru eğildiği fark edilmiş. Eğilme nedeni ise kulenin  güney tarafındaki, ince kum, kil ve deniz kabuklarından oluşan yumuşak zeminin diğer tarafa göre daha çok çökmesiymiş.

İki nehrin kavuştuğu alanda yer alan Pisa kentinin alüvyonlu toprağı, inşaatlar için zayıf bir zemin oluşturduğundan, katedral ve vaftizhane de aynı sebeple içeri doğru çöküyormuş. Hatta bölgede, Pisa Kulesi kadar meşhur olmayan başka eğik kuleler de varmış. İçinde yedi tane çan bulunan 14.500 tonluk kule, yamuk olarak ancak 1372 yılında tamamlanabilmiş. Aslında yüzyıllar önce zeminin yumuşak olduğu öngörülüp bu kadar ihtişamlı ağır mermer bloklar kullanılmadan yapılmış olsaydı, eğilmezdi ve günümüzde de bu kadar tanınmış olmazdı herhalde. Yani her zaman, herşeyin doğrusu düzgünü ilgi çekmiyor, işte bu kule eğriliğiyle hafızalarımızda.

Kulenin tepesinden, güney yönünde aşağı sarkıtılan bir çekül 4,3 metre açığa iniyormuş. Gerçekten de kulenin kuzey tarafı  zeminle aynı seviyedeyken güney tarafı zeminden oldukça aşağıda. Kule için tehlike çanları çalmaya başlayınca, kapatılarak onarım için mühendislere teslim edilmiş. Başlatılan kurtarma projesiyle kuledeki eğimin artması durmuş ve üç yüzyıl daha ayakta kalması öngörülüyormuş.

20140713_105750
Pisa Kulesi’nin Tabanı

Bembeyaz mermerlerin ince ince oyulmasıyla elde edilen şaheserleri gezip meydanın önündeki pazardan hediyelik alışverişimizi yaptıktan sonra, önceden sözleştiğimiz saatte, bizi almaya gelen trenimize binip otobüsün yolunu tuttuk.

Yaklaşık bir saat uzaklıktaki Rönesans’ın merkezi Floransa’ya doğru yola koyulma vakti gelmişti. Bir hafta sonra Floransa’da buluşmak üzere, esen kalın…

Comments

comments

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

1 Yorum

 1. ali f. bilir

  Huriye kardeşim,
  Eline, kalemine, yüreğine sağlık. Yazınızı okurken İtalya’ya gitmiş, Pisa Kulesi’ne çıkip çevreyi gözlemişim duygusu yaşadım. Ben, üniversite öğrencisi olduğum 1967 güzünde otostop yaparak dolaşmıştım İtalya’nın bazı bölge ve kentlerini, ama Pisa’yı görmemiştim. Roma’yı gezeceğimiz gelecek haftayı iple çekiyorum.
  Kucak dolusu selam…
  Ali F. Bilir

  Yanıt

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir