PuDİNK Hayat Kurtarır…!

Merhaba;

Bugün sizlere PuDİNK tarifini vereceğim. Fakat kağıt kalem hazırlamanıza hiç gerek yok. Çünkü bu tarif notların arasında kalıp ara sıra tekrarlanacak bir reçete değil. Bu tarif her gün yaşamınızda kullanmanız gereken ve hayat kurtaran bir reçete. Uzun lafın kısası;

PuDink_Görsel1

PuDİNK = Pozitif Düşün, Negatif Kal!

Evet PuDİNK TerapistA ve AkademistA iş birliği ile kurgulanmış yepyeni bir sosyal sorumluluk projesinin sloganı. PuDİNK’in amacı bizleri HIV konusunda bilinçlendirmek.

HIV Nedir?

Öncelikle bilmeliyiz ki insanlar bilmediklerinden korkar. Bildiklerinden korunur! Biz bilmediğimiz bir hastalıktan korkarken korunmayı unutuyoruz. HIV’in açılımı “Human Immunodeficiency Virus” Türkçesi “İnsan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü”dür. HIV, bağışıklık sistemine zarar vererek hastalığa neden olan bir virüstür. Vücudu mikroplardan koruyan bağışıklık sistemi çalışmadığında, mikroplar daha kolay hastalığa neden olabilir. HIV Kendi kendine çoğalan bir virüs değildir.  Yayılmak  için CD 4 T hücrelerine ihtiyaç duyan ve bu hücreler vasıtasıyla çoğalan bir virüstür.  HIV arttıkça CD 4 T düşmektedir.

HIV Hastalığına İlk Nerede Rastlandı?

HIV hastalığının kökeni tam olarak netlik kazanmamakla birlikte uluslararası literatürde Orta Afrika’da yaşayan bir maymun cinsinden insana geçtiği ve hastalık yapar niteliğe sahip olduğu genel kanaati hakimdir. İlk olarak bu hastalık 1981 yılında Amerika’da genç homoseksüel olan erkeklerde görüldü. Çok kısa bir süre sonra biseksüel kadın ve erkeklerde de ortaya çıktı. Günümüzde ise pek çok bulaşma ortamı olduğu gibi korunmaksızın yapılan heteroseksüel cinsel temasla da bulaşmaktadır.

HIV’in Araştırmasına Nasıl Başlandı?

HIV taşımayan insanlarda görülmeyen enfeksiyonlardan kaynaklanan nedenlerden ötürü çok kısa bir zaman diliminde hastaların kaybedilmesi üzerine 1980’li yıllarda öncelikle genç erkekler ardından kadınlar, erkekler ve hatta bebek ölümleri başladı. Hastalığın ilk teşhislerinde homoseksüel hastaların ağırlıkta olmasından dolayı cinsel yönelimleri nedeni ile bulaştığı düşünüldü. Sonrasında araştırma süreçleri ilerledikçe pek çok insanın bu hastalıktan etkilendiği görüldü.

HIV Enfeksiyonunun Bulaşma Yolları Nelerdir?

HIV, uygun şartlar oluştuğu takdirde üç yolla kişiye bulaşabilir.

Korunmasız Cinsel İlişki!

Prezervatif olmaksızın yaşanan her cinsel ilişki kadın ve erkek için tehlike arz eder. Yaşanılan her türlü vajinal, oral, anal beraberlikte uygun şartların oluşması ile hastalık bulaşması söz konusu olur.

Ülkemizde prezervatif bir doğum kontrol yöntemi olarak değerlendiriliyorsa da aslında prezervatif cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı olan bir korunma yöntemidir. Prezervatif kullanımında hijyenik şartlara dikkat edilmemesi durumunda ne cinsel yolla bulaşan hastalıkların bulaşmasında ne de istenmeyen gebelikleri önlemede başarılı bir yöntem değildir.

Prezervatif kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlar:

  • Her prezervatif bir kullanım içindir.
  • İdeal ölçülerde olmayan, dar ya da bol gelen veya yırtık olan prezervatifler hastalığın bulaşmasını önlemez.
  • Cinsel ilişki esnasında hastalığın ikinci bulaşma noktası ağızdır. Ağız içi yaralar, kanamalı diş eti gibi rahatsızlıklar esnasında yaşanan cinsel ilişki sonucu virüslü kişi ile sıvı transferi yaşandığında virüsün bulaşması durumu söz konusu olabilir.

Kan Yolu İle Bulaşması!

HIV kan yoluyla bulaşabilmektedir. Bir HIV taşıyıcısından kan yolu ile virüsü kapmanız için açık veya kanamalı bir yaranızın olması hastalığın bulaşması için uygun bir koşuldur.
Damar içi maddelerin yani enjektör gibi malzemelerden bulaşma ihtimali vardır. Özellikle hastane koşullarında çalışan kişilerin ya da hastanede işlem yapılacak kişilerin bilinçli davranmaları büyük önem arz etmektedir. Günümüzde çoğunlukla kadınların tercih ettiği bir yöntem olmakla beraber erkeklerin de yaptırdığı manikür, pedikür ve makine ile saç traşı gibi ortak kullanımı yaygın olarak tercih edilen maddelerde de yaşanan kesikler sonucu bulaşma ihtimali de bulunmaktadır.

Anneden Bebeğe Bulaşması!

HIV bebek anne karnındayken plasentada oluşabilecek bir yırtıktan, doğum esnasında veya emzirirken bulaşabilmektedir.

Bulaşma yöntemlerini okuduktan sonra her an, her yerde HIV ile karşı karşıya olduğumuzu görebiliyoruz. Belki içinizde bir korku oluştu, şimdi sakin olup arkanıza yaslanın. Artık biliyorsunuz şimdi korkma değil korunma zamanı.

HIV bu kadar çok ortamdan bulaşmasına rağmen uygun şartların oluşması için açık iç veya dış yara ve sıvı transferi yaşanması gerekmektedir.

Ülkemizde 7.000 tedaviyi kabul etmiş HIV pozitif birey vardır. Fakat pek çok kaynağın araştırmalarına göre 7.000’in yirmi katı kadar kişi hastalığından habersiz veya tedaviyi reddeden kişilerden oluşmaktadır. Halbuki bir HIV taşıyıcısı hastalığın tespiti ardından düzenli tedavi olmayı kabul ettiği taktirde günümüz şartlarında çoğunlukla pek çok sağlıklı insan kadar kaliteli bir yaşam sürdürüyorlar.

Gelin HIV’i öğrenen bireyler olarak bizler, düzenli olarak 6 ayda bir yaptırmamız gereken sağlık taramaları esnasında kan tarama listesinde yer almamaktadır. Bir kişinin HIV test sonucunda HIV + olduğunu görebilmesi için şüpheli ilişki veya sıvı teması üstünden 90 gün geçmiş olmalıdır. Dolayısıyla şüpheli bir cinsel ilişkinin ardından test yaptırıp negatif sonuç görmek rahatlamak için yeterli değildir.

İlk başta da dediğim gibi. “İnsanlar Bilmediklerinden Korkar. Bildiklerinden Korunur”. Artık bu günden sonra siz de okudunuz ve siz de biliyorsunuz. Bilmenin verdiği sorumlulukla diğer insanlara bildirelim.

İşte bizim Biricik Dünyam Kadın Portalı olarak destekçisi olduğumuz PuDİNK’imizin tarifi “Pozitif Düşünüp Negatif Kalmak”. Umarız bu tarifi aklınıza ve yaşam tarzınıza bir küçük not olarak düşersiniz.

Sağlıkla, Sağlığınızın Değerini Bilerek ve Koruyarak Kalın.

Kaynak : Vikipedi, TerapistA ve AkademistA Araştırma Sonuçları

Comments

comments

Yazar Hakkında

Biricik Nuray

KURUCU ORTAK & EDİTÖR | Biricik Nuray, Anadolu Üniversitesi Okul Öncesi Eğitim Öğretmenliği Bölümünde okudu. Finans ve muhasebe alanında 15 yıl çalıştı. Profesyonel iş hayatı devam ederken 2011 yılında Biricik Dünyam Kadın Portalını kurdu. Halen portal da editörlük ve köşe yazarlığı yapmakta. Biricik Dünyam ve Pozitif Düşünceler’ in organize ettiği sosyal sorumluluk projelerini yönetti. Bu çalışmaları esnasında edindiği tecrübe ile ilgi duyduğu kişisel gelişim alanında seminerler ve sertifikasyon eğitimlerine katıldı. Halen duygu, düşünce ve şartlardan kaynaklanan nedenlerden ötürü bulundukları noktadan hareket edip yeni kararlarına ve hedeflerine ulaşmakta zorlanan danışanlarının yolculuğu için adım atmaları konusunda Pozitif Düşünce & Yaşam Koçluğu yapmakta.

Benzer yazılar

1 Yorum

  1. Geri İzleme: Kahvemi İçerim, Selülite Meydan Okur, Peelinge Savaş Açarım... | Biricik Dünyam

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir