Stresin iyisi olur mu?

Herkese merhaba 🙂

Portaldaki ilk yazım için farklı bir içerik düşünmüştüm aslında ama ben işaretlere inanırım ve bu sabah okuduğum bir hikayenin, bugünkü yazım için bir işaret olduğunu düşündüm.

Hikaye Japonlar ve balıklar ile ilgili. Japonların taze balık yiyebilmek için sürekli olarak yaptıkları denemeler sonucunda istediklerini elde edişlerini anlatıyor. Kısaca özetlemek gerekirse, taze balık yemek isteyen Japonlar önce teknelerine soğuk hava depoları kuruyor böylece ülkelerine taze balık getirmeyi başarıyor fakat donmuş balık tadından hoşlanmıyorlar. Sonrasında buldukları fikirle teknelerine balık akvaryumları yapıyorlar ve canlı balıkları ülkelerine getirmeyi başarsalar da akvaryumda sıkışmış balıkların tadı da istedikleri taze balık lezzetinde değil. Sonunda akvaryumun içine küçük bir köpek balığı atıyorlar. Sonuçta bir kaç balığı feda etmek zorunda kalsalar da sürekli hareket eden balıkların lezzeti ülkeye ulaşıncaya kadar bozulmuyor.

Hikaye; Amerikalı bilim-kurgu yazarı L.Ron Hubbard’ın “İnsanoğlu ancak hırs iddiası içinde bulunursa anormal çabalar sarf eder” görüşüyle bitiyor.

stresiniyisiolurmu

Hırs, rekabet ve stres genellikle negatif kavramlar olarak algılanır. Ancak hayatımızdaki her şey gibi dozu doğru ayarlandığında ve doğru kullanıldığında bu duygu ve kavramlardan da pozitif olarak faydalanılabilir. Stres yönetimi oldukça zorlu bir süreç olmakla birlikte tıpkı hikayedeki gibi doğru kullanılırsa sizi problemlerinizin çözümüne götürecek bir kaynak olabilir.

Dr. Selye, tıp literatürüne soktuğu stresin tanımını yaparken “savaş ya da kaç” tepkisinin kişinin stresini yönetmesi konusundaki rolünden ve bu yönetimin stresin sonucunu belirleyebileceğinden bahseder. Kişi savaşmayı seçerse stresi yaratan durumu çözmeye yönelik bir çabayla karşılık verecek, kaçmayı seçerse yenilgiyi kabul edecek ve stres yaratan durumun hayatındaki etkisini yaşayacaktır.

Örneğin; pek çoğu için zor bir patronla çalışmak stres yaratabilecek ve işinden nefret etmesini sağlayabilecek bir durumken, stresiyle baş etmeyi öğrenen biri bunu gelişme fırsatı olarak görüp kullanabilir.

Stres yönetimi öğrenilebilir.

Fizyolojik etkileri hemen her insanda aynı olsa da, psikolojik etkileri kişinin düşünce yapısıyla ilgilidir.

Ve hayatımızdaki pek çok şey gibi, düşünce şeklimiz değişirse, strese verdiğimiz tepkiler de değişir.

 

Stresle Baş Etmenin İp Uçları

  • Durumu tanımlayın. (Ne oluyor ve bu size ne hissettiriyor? Böyle hissettirme nedeni ne?)
  • Netleştirin. (Değiştirebilir misiniz? Kaçabilir misiniz? Savaşabilir misiniz?)
  • Başa çıkma yöntemlerinizi gözden geçirin. (Kabullenme konusunda neler yapabilirsiniz? Çözmeniz için neler mümkün? Kaçabileceğiniz en doğru yol ne?)
  • Gevşeme teknikleri öğrenin

 

 

Comments

comments

Yazar Hakkında

Nehir Turan

KİŞİSEL GELİŞİM BÖLÜMÜ YAZARI - NLP Practitioner. Enerji Terapisti. 1979 Temmuz’unda İstanbul’da doğdum. Edebiyata ve felsefeye olan önlenemez merakıma rağmen dış ticaret ve muhasebe alanında eğitim alıp on beş yıl boyunca alanımda çalıştıktan sonra bir anda her şeyden vazgeçip anne olmaya karar verdim. 2009 yılında oğlum Ada doğduğunda dünyanın en mutlu kadını olmuştum bile. 2012 yılında kızım Deniz ile mutluluğum ikiye katlandı. Okumaya ve yazmaya olan aşkım zamanla bloğa, sonra metin yazarlığına taşıdı beni. Yaklaşık yedi yıldır aralıksız yazıyorum. Okuyorum. Araştırıyorum. Büyütüyorum ve büyüyorum. Son bir yıldır da NLP Yaşam koçluğu ve Enerji terapistliği üzerine öğreniyorum. Gelişiyorum. Geliştiriyorum.

Benzer yazılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir