Suçlunun Hakkı Mı? Suça Maruz Kalanın Onuru Mu?

Merhaba;

Her gün sayısız suç olayına ne yazık ki gazetelerden okuyarak bilgi sahibi oluyoruz. Bu haberlerde benim en dikkatimi çeken suçu işleyenin ismi kişilik haklarına ve suçlunun suçu ispat işlediği hukuk kapsamın da netleşmeden isminin paylaşılamaması gibi bir kural varken, suça maruz kalan kişinin adının ve soyadının haber içinde defalarca kere geçirilmesi hak mıdır?

Suça maruz kalan kişi yaralanıyor bazen hayatını kaybediyor, bazen yaşadığı olayın izlerini fiziken ve ruhen bir ömür üzerinde taşıyor. Suçu işleyen ise, cezası kesinleştiğinde belirli süre veya ömür boyu ceza alıyor. Bu zaman zarfına kadar toplum genelinde ses getiren bir haber ise mahkemesi takip ediliyor ve sonuçlandıktan sonra ismi topluma deşifre ediliyor ama olayı yaşayanın isim soyadı, annesi babası nereli dün ne yemiş ne içmiş, sosyal paylaşım sitesinde ne yapmış hemen deşifre ediliyor.

KADINA ŞİDDETİN ÖNLENMESİNE YÖNELİK ÇALIŞMALAR YAPILIRKEN, SAĞLIKTAKİ ŞİDDETİN EN BÜYÜK MAĞDURUNUN DA YİNE KADINLAR OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI (MEHMET BARLAS/AYDIN-İHA)

Örneğin; bugün Milliyet Gazetesinin internet sitesinde manşette yer alan “Eşini 10 yerinden bıçakladı.” Haber şu şekilde paylaşılmış;

Olay, saat 16.00 sıralarında, Örnekköy Semti Coşkun Şahin Sokak Sever Sitesi önünde meydana geldi. 3 yıl önce ayrıldığı Sevinç Tanyel’in (31) oturduğu sitenin önüne gelen Y.Z.Y., eşinin otomobilin lastiklerini bıçakla kesti.

Y.Z.Y., saklanıp, Tanyel’in gelmesini bekledi. Bir süre sonra otomobiline binen Tanyel’in önünü kesen Y.Z.Y.’de otomobile binip, Tanyel ile tartıştı. Tartışmanın büyümesi üzerine Y.Z.Y., yanında getirdiği bıçakla Tanyel’e saldırdı.

Yaşanan boğuşmada Y.Z.Y.’de yaralanırken, Tanyel otomobilden inerek kaçmaya çalıştı. Tanyel’i yakalayan Y.Z.Y., bıçakla tekrar saldırdı. Olayı görenler durumu sağlık ve polis ekiplerine bildirdi. İhbar üzerine gelen sağlık ekiplerinin yaptığı müdahalenin ardından Sevinç Tanyel, ambulans ile Karşıyaka Devlet Hastanesi’ne, Y.Z.Y ise Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırdı.

Hastanede tedavi altına alınan ve kalbi duran Tanyel yapılan müdahaleyle hayata döndürüldü. Hayati tehlikesi devam eden 2 çocuk annesi Sevinç Tanyel’in 10 yerinden bıçakladığı belirtildi.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavisi yapılan Y.Z.Y.’nin eski eşinin bir müzikholde ses sanatçısı olarak çalışmasını istemediği için olayı gerçekleştirdiği iddia edildi. Olayla ilgili başlatılan soruşturma sürüyor.

Sevinç Tanyeli isimli genç bir kadın ile kısa geçmişini öğrenebileceğimiz her şey var haberde. Yaşı, medeni durumu, mesleği ve açık adresi. Sevinç Tanyeli suça maruz kaldı ve yaşam mücadelesi veriyor. Dilerim bu savaşı kazanır ve hayatına devam eder. Sevinç uyanınca ne olacak; Sevinç hayatına kaldığı yerden devam etmek isteyecek fakat edemeyecek. Devir teknoloji çağı. Bir tık ötede haberler yer alacak. Malum artık sosyal medya herkesin sık kullandığı bir alan, arama motorları ise kişilerle ilgili bilgi toplama alanında da azımsanamayacak kadar çok kullanılan bir yöntem. Yani Sevinç ve ailesi bu haberi ömür boyu yanlarında taşımış olacak.

Y.Z.Y isimli suçu işleyen birey ise suçunun cezası neyse çekecek ve hayatına kaldığı yerden devam edecek. Neden? Y.Z.Y ye kim? Hangi sokak ve hangi semt hangi sitede oturuyor? Bu bireyin mesleği ne? Biliyor muyuz bilmiyoruz? Ne zaman öğreneceğiz bu kadar yoğun bir gündemde haberi takip edeceğiz. Mahkeme sonuçlanacak sonra.

Sonuç olarak haberler, suçu işleyenin adını gizlerken, suça maruz kalanı deşifre ediyor. Bu noktada aklıma gelen tek soru. Suçu aleni olarak kameralarla, görgü tanıkları ile anlık ispat edilen kişinin mahkemede ki suçun ispatı süresince isminin gizli tutulması mı hak olan? Yoksa suça maruz kalanın kendisinin ve ailesinin onuru mu?

Bana göre eğer ortada bir suç varsa ve ispatı hukuken yapılmamışsa, kişilerin onur ve gururları göz ediliyorsa, suça maruz kalanın haklarını gözetmek şöyle dursun en azından eşit davranılmalı. Suçu işleyen kadar suça maruz kalanda korunmalı. Madem bu suçlar engelletecek caydırıcı cezalar yok, bari medya kuruluşları suça maruz kalanların kendilerini ve ailelerini deşifre etmeme saygısını göstersin. Suçu noktalama işaretleri kısaltma hakkı suça maruz kalana da gösterilsin.

Comments

comments

Yazar Hakkında

Biricik Nuray

KURUCU ORTAK & EDİTÖR | Biricik Nuray, Anadolu Üniversitesi Okul Öncesi Eğitim Öğretmenliği Bölümünde okudu. Finans ve muhasebe alanında 15 yıl çalıştı. Profesyonel iş hayatı devam ederken 2011 yılında Biricik Dünyam Kadın Portalını kurdu. Halen portal da editörlük ve köşe yazarlığı yapmakta. Biricik Dünyam ve Pozitif Düşünceler’ in organize ettiği sosyal sorumluluk projelerini yönetti. Bu çalışmaları esnasında edindiği tecrübe ile ilgi duyduğu kişisel gelişim alanında seminerler ve sertifikasyon eğitimlerine katıldı. Halen duygu, düşünce ve şartlardan kaynaklanan nedenlerden ötürü bulundukları noktadan hareket edip yeni kararlarına ve hedeflerine ulaşmakta zorlanan danışanlarının yolculuğu için adım atmaları konusunda Pozitif Düşünce & Yaşam Koçluğu yapmakta.

Benzer yazılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir