TRT1 de Yeni Dizi: Diriliş-Ertuğrul

ertugrul_dizisi_2

Merhaba,

TRT ekranlarında yeni bir dizi bizlere “merhaba” dedi. Dizinin tantımında;

“O; güneşi bayrak, göğü çadır eyleyip kısraklarını uçsuz bucaksız ovalara sürdü. Yağız yeri titretip mavi göğü deldi. Pusatlarını yar eyleyip ordularını gür kıldı. Daha çok denize, daha çok toprağa ilahi muştuyu taşıdı. Dünyanın iki hükümdara dar geldiğine inandı ve dünyayı bir hükümdara yar kıldı. Süleymanşah oğlu Ertuğrul ümitlerin tükendiği bir çağda dirilişin adı oldu.” deniliyor.

Mehmet Bozdağ’ın yapımcılığını üstlendiği dizinin yönetmenliğini Metin Günay yapıyor. Dizide 30 ana karakter var. Engin Altan Düzyatan, Ertuğrul Gazi rolünde karşımız çıkıyor. Bu rol bana göre üzerine çok güzel oturmuş. Filmlerinde ve dizilerinde o yumuşacık bakan adam, bu filmde öyle sert ve güçlü bakmış ki ben bile şöyle bir irkildim.:)

ertugrul_dizisi_1

Diğer rolleri ise, Kaan Taşaner (Gündoğdu), Hülya Darcan (Haymen Ana), Serdar Gökhan ( Süleyman Şah), Esra Bilgiç (Halime Hatun), Didem Balçın (Selcan Hatun), Hakan Vanlı (Kurdoğlu), Serdar Deniz (Titus), Hande Subaiı (Aykız), Nurettin Sönmez (Bamsı Beyrek), Cavit Çetin Güner (Doğanbey) oynuyorlar. Dizinin 30 ana ve 250 yan karakteri var.

Dizi Çarşamba geceleri ekrana geliyor ve bu haftaki bölümünde yer alan zikir sahnesi sosyal medyada oldukça fazla tıklanmış. Aksiyon sahneleri iyi çekilmiş. Yabancı filmleri aratmayacak kadar iyi hem de.

ZİKİR SAHNESİ İÇİN TIK TIK

Dizinin çekimlerini Beykoz Kundura Fabirkası’nda ve Riva’da kurulan platolarda yapıyorlar. Ortam 13. yüzyılı yansıtacak şekilde düzenlenmiş. İzleyicilerin dizinin resmi facebook sayfasına yazdığı yorumlarda görülüyor ki, istedikleri Muhteşem Yüzyıl’da yapılan hatanın yapılmaması. Bir aşk dizisi değil, gerçek anlamda bir tarih dizisi olması isteniyor. Ben de onlarla aynı düşünceyi paylaşıyorum.

Dizi de kanlı sahneler zaman zaman rahatsızlık verse de -ki RTÜK’e bu konuda çok şikayet geldiği söyleniyor- bunlar o dönemin gerçeklerinin bir parçası. Bize düşen görev, çocuklarımıza seyrettirmememiz. Çünkü ne yazık ki bazı aileler, içlerindeki coşku ile, “Geçmişimizi bilsin, öğrensin.” diye bunu yapıyor.

Peki Ertuğrul Gazi kimdir gerçekte?

Ertuğrul Gazi, büyük savaşlara imza atmış gerçek bir savaşçı, lider ve Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu olan Osman Bey’in babası. Oğuzların Bozok kolunun Kayı Boyuna mensup. O bir Türkmen. Bir çok savaşa katıldı ve savaş dehası sayesinde başarıya ulaştı. Hayatı boyunca hep komşuları ile iyi geçinme yolunu izledi ve ayrıca, idaresi altında yaşayanları huzur ve güven içinde yaşattığı söylenmektedir.

ERTUĞRUL-GAZİ

Belki o halkını korumak için göç etmemiş olsaydı ya da başarısız olsaydı bugün bu topraklarda Osmanlı İmparatorluğu kurulamamış olacaktı. 93 yaşında Söğüt’te  vefat eden Ertuğrul Gazi için her yıl Eylül ayının ikinci pazarında türbesinin de bulunduğu Söğüt’te kendisi için anma törenleri düzenlenmektedir.

Osmanlıca’nın çok konuşulduğu bir dönemde bu dizi, çok izleneceğe benziyor bence. Aslında gönlüm siyasi görüşü ne olursa olsun diziyi izleyen herkesin Osmanlı’nın kurucularının Türk olduğunu, zaman içinde padişahların yabancı kadınlarla evlenmesi ve şehzadelerin bu annelerin kanını da taşıdığını fark etmelerini, Türkçe’nin bu nedenle değişime uğradığını anlamalarını da diliyor. İslam ve Türklüğün birbirinden ayrı değerlendirilmemesi gerektiğine inanıyorum. Bugünkü varlığımızı, Ertuğrul Gazi, Osman Gazi, Fatih Sultan Mehmet ve Atatürk gibi yüksek insani duygular taşıyan, savaş dehası olan, halkının her zaman içinde ve onlara saygılı olan komutanlara borçlu olduğumuzu, onlar olmasaydı bugün hiç birimizin bu kimlikle buralarda olamayacağımızı biliyor olmalıyız.

Ülkemiz semalarında başka bayrak dalgalanmasın, ülkemizin bütünlüğünün her zaman korunmasını dilerim.

Dostça kalın

Şafak

Kaynak:

https://www.facebook.com/Dirilisdizisi?fref=ts

http://mebk12.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/16/01/974838/icerikler/ertugrul-gazi-kimdir_109726.html

Comments

comments

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir