Ülkeler Yeni Yılı Nasıl Karşılıyor?

49783480

 

Merhaba

Yeni yıla tam 4 gün kaldı. Yepyeni umutlar ve mutluluklar bizleri bekliyor. Güzel günlere kavuşmak için biz Türkler çeşitli batıl inanışlar uygularız. Sadece Türk geleneklerinde değil dünyada da bu gibi bir çok batıl inanış söz konusu. Özellikle Latin Amerika ülkelerinde yeni yıla girerken yapılırsa tüm yılın daha iyi olacağına inanılan batıl inançlar vardır. Gelin ülkelerin yeni yıl batıl inançlarına birlikte göz atalım.

mercimekŞili’de yeni yıl sabahı evi içeriden dışarıya süpürenlerin bir önceki yılın kötü ruhlarını da beraberinde süpürmüş olduğuna ve tam gece yarısı bir kaşık mercimek yiyenlerin bütün yılının iş ve parayla dolu olacağına inanılır.

lemanjaBrezilyalılar yeni yılı beyaz giyerek karşılarlar çünkü beyazın bütün yıl kötü ruhları kendilerinden uzak tutacağına inanırlar ve çoğunlukla yeni yıla deniz kenarında 7 dalga üzerinden atlayarak girerler çünkü şanslarının iyi olacağına inanırlar. Hazır deniz kıyısına gitmişken de su tanrıçası Lemanja’ya hediyeler, özellikle çiçekler sunarlar.

üzüm-yararları

İspanya’da gece yarısı çanlar çalarken her bir çan sesi için bir üzüm tanesi yiyenlerin, yeni yılının şans, bolluk, bereketle dolu geçeceğine inanılır..

 

kucuk-valizle-cok-siklik-8-size-1Kolombiyalılar için sokağın çevresinde boş bir valizle biraz dolaşmak, bütün yılın gezerek geçeceği anlamına gelir.

sepetİskoçya’da saatler gece yarısını vurur vurmaz eşin dostun evine “ilk ayak” basan olmak için tatlı bir telaş başlar. İlk ziyaretçiler gittikleri evlere para, ekmek, tuz, kömür, viski gibi kültürel bolluk sembollerinden de

mısırBelarus’ta bekar kadınların önüne birer koçan mısır konur ve odaya horoz salınır. Horoz önce kimin mısırını gagalarsa o yıl ilk evlenecek olan olduğuna inanılır…

kırmızıTürkiye’de de ise uzun yıllardır kırmızı çamaşır giymenin bereket bolluk getireceğine inanılır oldu. “Kırmızı don giyen donanır” denir 

Hangisinin uğur getireceğine inanırsanız inanın fark etmez, umarım gönlünüzden geçen her şey 2014’te sizler olsun…

Sevgiler

Biricik

Comments

comments

Yazar Hakkında

Biricik Nuray

KURUCU ORTAK & EDİTÖR | Biricik Nuray, Anadolu Üniversitesi Okul Öncesi Eğitim Öğretmenliği Bölümünde okudu. Finans ve muhasebe alanında 15 yıl çalıştı. Profesyonel iş hayatı devam ederken 2011 yılında Biricik Dünyam Kadın Portalını kurdu. Halen portal da editörlük ve köşe yazarlığı yapmakta. Biricik Dünyam ve Pozitif Düşünceler’ in organize ettiği sosyal sorumluluk projelerini yönetti. Bu çalışmaları esnasında edindiği tecrübe ile ilgi duyduğu kişisel gelişim alanında seminerler ve sertifikasyon eğitimlerine katıldı. Halen duygu, düşünce ve şartlardan kaynaklanan nedenlerden ötürü bulundukları noktadan hareket edip yeni kararlarına ve hedeflerine ulaşmakta zorlanan danışanlarının yolculuğu için adım atmaları konusunda Pozitif Düşünce & Yaşam Koçluğu yapmakta.

Benzer yazılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir