Uygulanabilir Minimalizm

Merhabalar,

Uzun zamandır hayatımda irili ufaklı değişiklikler yapıyorum. Tüm bunları yaparken aslında hayatımı minimalist felsefeye göre değiştiriyormuşum da haberim yokmuş. Geçtiğimiz günlerde bir sitede okuduğum yazıdan sonra anladım bunu.

Bu yazıda özetle diyor ki; “Hayatınızdaki fazlalıklardan kurtulun ve hafifleyin.”

minimalizm2

Hiç denediniz mi fazlalıklardan kurtulmayı? Ben denedim, çok güzel oluyor. 🙂 İnsan ferahlıyor, sanki omuzlarındaki yük kalkıyor. Bilerek ya da bilmeyerek fazla yük yüklüyoruz kendimize. Aslında biraz doğal yaşasak, akışına bıraksak ne kadar da güzel olacak her şey.

Aslında hayatımızı bizler zorlaştırıyoruz çoğu zaman. Sizleri bilemem ama ben böyle düşünüyorum.

İhtiyacımız olmamasına rağmen sürekli bir şeyler alarak ya da hayatımıza, bize hiçbir faydası olmamasına rağmen, sürekli yeni insanlar sokmak, isteklerimizi net olarak belirlemeden ya da sıraya koymadan ondan ona atlayarak, biz zorlaştırıyoruz hayatımızı.

Biraz sadeleşmek ruha da, bedene de iyi geliyor.

Yazıda kıyafetlerinizden tutun da evinizdeki süs eşyalarına varana kadar, hatta ve hatta sosyal medya hesaplarınıza, maillerinize varana kadar değişime gitmemizden ve bunu nasıl yapacağımızdan bahsediyor.

Ama dediğim gibi ben bu yazıyı okumadan önce yapmıştım bazılarını ve birkaçını da düzenli olarak yapıyordum zaten.

Örneğin; her mevsim gardrobumu elden geçiririm. Benim, eşimin ve oğlumun eşyalarını düzenlerim. Giyinmediklerimizi ayıklarım. Giyilebilecek durumda olanları yıkar, ütüler, ihtiyaç sahiplerine veririm.

minimalizm1
www.cizenbayan.com dan alıntıdır

Başka başka işler için açtığım maillerimden kullanmadıklarımı kapattım. Sosyal medya hesaplarım ve blogum da bunlara dahil. Görüşmediğim ve yüzyüze hiç görüşmeyeceğim kişileri çıkardım listelerimden.

Bunların yanı sıra, armağan ekonomisi nedir onu öğrendim. İhtiyacım olmayan şeyleri ihtiyacı olan kişilerle ücretsiz olarak paylaşıyorum. Böylece hem evde yer kaplamıyor, beni gereksiz yormuyor hem de ihtiyacı olup da o şeye bütçe ayıramayacak birine yardım etmiş oluyorum. Sizler de ihtiyaçlarınızın bir kısmını bu şekilde karşılayabilirsiniz. Böylece bazı şeyler için daha az para harcamış, para az harcadığınız için de ek işe ihtiyaç duymamış, ek iş yapmadığınız için de kendinize daha fazla zaman ayırmış olacaksınız.

armaganekonomisi
surdurulebiliryasam.wordpress.com’dan alıntıdır

Bunların hepsi zincirleme olarak gidiyor, birbirini takip ediyor.

Hayatımızın tamamında minimalizmi uygulayamayabiliriz belki ama uygulayabileceğimiz alanlar da az değil hani.

Ben yavaş yavaş hafifliyorum, özüme dönüyorum. Sizlere de tavsiye ederim. Denemekten zarar gelmez…

Sevgiler

Comments

comments

Yazar Hakkında

Aylin Demir

ORTAK & EDİTÖR|Marka ve İçerik Danışmanı|Marmara Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi mezunu, evli, mutlu ve 1 çocuklu, mavi tutkunu, yazma aşığı, heyecanlı ve bir o kadar da melankolik bir yengeç kişisiyim. 16 yıllık eğitim ve 3 yıllık iş hayatı sonrası, evlilik sürecinde işten çıkarıldığımdan bu yana, istediğim işi bulamadığım için mecburi ev hanımlığı yapmaktayım. En büyük tutkum olan yazmak ve okumak adına bir şeyler yapmak için blog dünyasına giriş yaptım. Zaman zaman kendi blogumda yazmaya devam ediyorum. Bu güzel yolculuğa yeni insanlar tanımak, güzel anılar biriktirmek için çıktım. Sizler de bu yolda bana eşlik etmek istemez misiniz?

Benzer yazılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir