Yeni Komşumuz “Fıstık” & Barınaktan Sahiplenilme Hikayesi

Merhaba ben Seray;

Çocukluğumdan beri evimizde ya bir kuş, köpek ya da bir akvaryum dolusu balıklarımız olmuştur. Onlarla ilgilenmek, sorumluluklarını aile bireyleriyle paylaşmak benim için her zaman bir yaşam tarzı olmuştur.

Bu yüzden evlendiğimde, evde enerjimi dengeleyecek küçük bir dostumun olmaması bende boşluk hissi yarattı. Fakat ailemle yaşadığım evde annem, babam, kardeşim hep beraber bu sorumlulukları paylaşırken şimdi ise eşimle ikimiz paylaşmak durumunda kalacağımız için çok iyi düşünüp karar vermemiz gerekiyordu. Son 3 ay bu konuyu düşünerek geçirdim. Evimizde bizimle beraber yaşayabilecek bir canlıya sahip çıkma fikri onun sorumlulukları yönetebilecek miydik? Derken sosyal paylaşım sitelerinde ki sahiplendirilmeyi bekleyen ve evde yaşamaya uygun köpekleri takip etmeye başladım. Fakat bu araştırmalardan olumlu sonuç alamadım.

Sonrasın da bulunduğum ilçedeki barınakları arayarak görüşmeler yaptım. En sonunda Ataşehir Geçici Bakım Evinde bir tane aradığım tarife uygun bir köpek bulunduğu bilgisi geldi. Gidip görmem için beni aradıkları andan bir 15 dakika sonra kendimi barınakta buldum.

BARINAKTA “FISTIK” HANIMLA İLK TANIŞMA

Beni cana çok yakın bir bayan ve yaklaşık 4 karış boyunda 2 karış yüksekliğinde şimdi evimizin prensesi olan “FISTIK” karşıladı. İlk gördüğümde sevmek için elimi uzattığımda bende ürktü. Yaklaşık 2 saat dışarda vakit geçirdik. Bu zamanın sonunda bana ne yapmak istediğimi sordular. Bende hiç tereddütsüz “sahiplenmek istediğimi” söyledim.

FISTIK 1

Prensesimle barınaktan ayrıldıktan hemen sonra veteriner hekime gittik. Fıstığı bir güzel yıkadılar, parazit hapını yutturdular. Genel muayene sonucu, alt dişleri kırık, kuyruğu kıkırdaktan kopuk, gözünde ve akciğerlerinde enfeksiyon olduğu tespit edildi. Akciğer enfeksiyonu çok ilerlemediği için ilaç yerine gıda takviyesi yapmam önerildi.

Bizde hekimimizin tavsiyelerine uyduk ve Fıstık’a protein takviyeli mamalar hazırladık. Fıstık genel hal ve hareketleri ile gözlemlerken en çok dikkatimi çeken şey şu oldu. Uyurken rüya görüyor ve aniden uyanıp havlamaya başlıyor. Fıstığın biz sahiplenmeden önce neler yaşadığını bilemiyorum ama pek çok kötü deneyimi, kabus olarak tekrar tekrar yaşadığını üzülerek gözlemliyorum. Bu konuda içimden söyleyecek pek çok sitem geliyor ama içime saklıyorum, susuyorum ve geçmiş için sadece üzülebiliyorum. Gelecekse bizimle, sağlıklı ve mutlu olacağı konusunda ona güven duygusu yaratmak için çabalıyorum.

FISTIK 3

Fıstık şuanda yaklaşık bir haftadır evimizin prensesi ve hızla daha sağlıklı olmaya başladı. Hatta şimdiden 300 gr aldı bile 🙂 Artık o ürkek Fıstık gitti. Kendini sevdirmek için türlü şımarıklıklar yapan bir oyuncu bir Fıstık geldi.

Yaklaşık bir buçuk yıldır İstanbul’dayım işlerime evden devam edebildiğim için henüz geniş bir arkadaş çevresine sahip olduğumu söyleyemem. Fıstığın gelişi benim ile yalnızlığım onunsa korkuları azaldı.

FISTIK 2

Evimize ve kalbimize hoş geldin Fıstığım…

Sevgiler

Seray

Comments

comments

Yazar Hakkında

Biricik Nuray

KURUCU ORTAK & EDİTÖR | Biricik Nuray, Anadolu Üniversitesi Okul Öncesi Eğitim Öğretmenliği Bölümünde okudu. Finans ve muhasebe alanında 15 yıl çalıştı. Profesyonel iş hayatı devam ederken 2011 yılında Biricik Dünyam Kadın Portalını kurdu. Halen portal da editörlük ve köşe yazarlığı yapmakta. Biricik Dünyam ve Pozitif Düşünceler’ in organize ettiği sosyal sorumluluk projelerini yönetti. Bu çalışmaları esnasında edindiği tecrübe ile ilgi duyduğu kişisel gelişim alanında seminerler ve sertifikasyon eğitimlerine katıldı. Halen duygu, düşünce ve şartlardan kaynaklanan nedenlerden ötürü bulundukları noktadan hareket edip yeni kararlarına ve hedeflerine ulaşmakta zorlanan danışanlarının yolculuğu için adım atmaları konusunda Pozitif Düşünce & Yaşam Koçluğu yapmakta.

Benzer yazılar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir