Zihninizde En Ufak Bir Ayrım Var mı Kıyıda Köşede Kalan?

Merhaba Biricik Dünyam ailesi ve okuyucuları,

Geçen haftaki yazımda (tık) “Yapılsaydı, edilseydi.” dedim. “Her şey daha başka olurdu.” dedim.

Bu hafta sizinle paylaşacağım yazımda, geçen haftaki yazının devamı olacak. Sizinle paylaşacağım yazıyı sevgili kuzenimin eşi, Facebook’ta bir etkinlik olarak düzenlemiş.

Herhangi bir gün ya da mekan yok, etkinlik istenildiği zaman yapılabilir, etkinliğin yapıldığı yer ise zihin.

Zihninizde en ufak ayrım var mı kıyıda köşede kalan bir bakın…

fotograf

 • Erkeklerden isteğim:

Kadın deyince, gerçekten kendinize eş haklara sahip bir insan imgesi beliriyor mu zihninizde? Toplumun kötü çevre koşullarını, kötü mazeretlerini bırakarak düşünün lütfen. Mesela süs bebeği gibi davranmak bile bir ayrımdır. Var mı? “Ay, dur sen yapamazsın, incinirsin.” demek bile, güzel vitrinli bir ayrımdır, aslında küçümsemektir. Birinin bir şeyi yapamayacağına başkaları değil, kişi kendi karar verir. Bunu görmezden gelip başkası adına karar vermek de küçümsemektir, çünkü “Sen aptalsın, karar veremezsin.” demektir. Var mı? Yardım istenmesinden “hoşlanmak”, “gelişmesin, kendisine yetmesin, hep yardım istesin, ben de yardım edeyim” demektir, gelişime ket vurarak bundan beslenmektir. Var mı?

Zihninizde en ufak ayrım var mı kıyıda köşede kalan? Bir bakın…

 • Kadınlardan isteğim:

Erkek deyince, gerçekten kendinizi eş haklara sahip gördüğünüz bir insan imgesi beliriyor mu zihninizde? Güç dışındaki fizik formüllerini uygulamadan, baştan pes edip “Benim kavanozu açmaya gücüm yetmez, bir erkek açsın.” demek bile, kendini küçümsemek, fiziksel gücü yüceltmektir mesela. Var mı? “Ben düz vitesli araç kullanamam demek.” bile, kendini küçümsemek, bunu yapabilenleri yüceltmektir mesela. Aradaki tek fark, öğrenmek için gereken çabayı göstermek ya da göstermemekten ibarettir oysa baştan pes etmek (çocukluktan beri “Sen kız çocuğusun, yapamazsın.” söylemlerini yiyip yutmak, inanmaktır bu yalana), kendi potansiyelinin farkında olmamaktır. Bu baştan vazgeçişlerin hepsi potansiyeli kinetiğe çevirmemektir, sadece hareketsizliktir. Var mı?

Zihninizde en ufak ayrım var mı kıyıda köşede kalan? Bir bakın…

Çocuklarınızı, kız filmi, erkek filmi gibi ayrımlarla sinemaya götürmek gibi pek çok bariz örnekleri vermiyorum. Ayrımcılık gibi görünmeyen, nezaket görünümlü, fiziksel güç konusunda eksik/yanlış bilgilerden kaynaklı güzel vitrini nedeniyle meşrulaştırılmış, sinsi varoluşa sahip, ayrımcı düşüncelerin zihninizde yer işgal edip etmediğini bulmanızı istiyorum.

Sonuçlarınızı bizlerle paylaşmak zorunda değilsiniz. Tek isteğim, zihninizde en ufak ayrım var mı kıyıda köşede kalan bir bakın…

Ve ondan sonra, dün N.Ç., bugün Özgecan, maalesef zihinlerdeki o kıyıda köşede kalmış en ufak ayrımcı kırıntısı oldukça, yarın da başka bir adla özdeşleşecek trajedileri konuşalım.

Oya’nın kaleme aldığı yazıda listesindeki tüm arkadaşlarından istediği gibi, ben de Biricik Dünyam takipçilerinin ve yazılarımı takip eden bütün okuyucuların bu etkinliğe katılmalarını, biraz düşünmelerini istiyorum.

Zihninizde en ufak ayrım var mı kıyıda köşede kalan?

Haftaya görüşmek üzere, umutlu ve hoşça kalın…

fotograf-2

Comments

comments

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

1 Yorum

 1. Pelin
  Pelin

  Merhaba Derya Hanım,

  Bugüne kadar (37 yaş) sırf kadın olduğum için yapamayacağımı düşündüğüm tek bir şey oldu hayatımda. O da yine erkekler yüzünden! Tek başıma, güvenli bir şekilde, ülkemin her yerinde, her zaman diliminde gezebilmek veya sadece bulunabilmek. Turistler bile kolayca tecavüze uğrayıp öldürülüyorken, benim cesaret edemediğim sadece bu tip şeyler oldu. Bir yere gittiysem bile en geç gece 12-1 gibi ya taksiyle kapımın önüne kadar geldim, ya da birkaç arkadaş kalabalık olarak hareket ettik. Oysa güvenlik derdini düşünmeden yaşayabilmeyi isterdim. İşte bunun dışında herşeyi zaten erkeklerden bile iyi yaptığımı düşündüğüm için, kendimi tabii ki bir erkekle eşit görüyorum. Neden görmeyeyim ki dimi? 😉

  Yanıt

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir